nedeľa 22. novembra 2020

Ako si vybrať fotoaparát na blogovanie, fejsbukovanie, instagramovanie (laik radí laikom)

Foto: Pexels

Ahoj decká, v dnešnom článku by som vám chcela spísať niekoľko vecí, na ktoré sa oplatí myslieť pri kúpe nového fotoaparátu. Všetko to budú tipy vyslovene pre social media nadšencov, ktorí chcú mať pekné, kvalitné fotky, ale nepotrebujú vyslovene profi vybavenie. Ja som si zatiaľ posledný fotoaparát kupovala na jar tohto roka a samozrejme som si pred tým o foťákoch veľa googlila. Oveľa viac ako recenzie profíkov mi boli užitočné tipy od ľudí, ktorí sa foteniu venujú v rámci voľného času. Profíci tieto veci ad 1 vysvetľujú tak, že im "normálny človek" nerozumie :D a ad 2 profíci sú profíci a ja nepotrebujem mať profi foťák, ktorý stojí tisíce a má 587 funkcií, ktoré nikdy nepoužijem. Tým sa dostávam k rade č. 1: nechajte sa pri výbere fotoaparátu inšpirovať od ľudí, ktorí sa venujú podobnej tvorbe ako vy a kvalita ich fotografií je kúsok vyššia ako kvalita tých vašich. Keď budete pátrať, možno nájdete informáciu, čím títo ľudia fotia, prípadne im napíšte. Veľmi užitočné sú aj videorecenzie. V e-shopoch sa dočítate o rôznych parametroch a funkciách daného fotoaparátu, ale nie vždy viete, čo daný parameter, číslo alebo funkcia znamená. Ak budete mať šťastie a natrafíte na dobré video, budete tam mať všetko dôležité vysvetlené aj s názornými ukážkami. 

Chcete fotiť na mobil, digitál alebo zrkadlovku? To je otázka. Mobilné telefóny majú skvelé fotoaparáty, závisí len na vás, či vám táto forma vyhovuje. Napr. ja veľa vecí fotím na telefón, ale na klasický foťák nedám dopustiť. Keď idem niekam vyslovene s tým, že idem fotiť, beriem si fotoaparát. Beriem ho aj na každú dovolenku, výlet, akciu. Fotoaparát pred telefónom uprednostním v každej situácii, keď si chcem dať na fotke záležať. A teraz k dileme digitál vs. zrkadlovka. Nikdy nehovor nikdy, ale ja by som do zrkadlovky (pri mojich súčasných potrebách, kedy fotím len pre radosť a občas niečo šupnem na Instagram) nešla. Veľa ľudí to berie ako zrkadlovka = dobrý foťák, digitál = zlý foťák. Ale sú aj slabé zrkadlovky (prípadne slabí fotografi, hehe) a skvelé digitály. Nezabudnem, ako som si počas jedného výletu do Viedne robila nádeje, aké skvelé fotky budeme mať, pretože kamoška brala zrkadlovku. Keď mi potom poslala fotky, musela som uznať, že aj hrable fotia lepšie:) Výhodou digitálu sú najmä jeho praktické rozmery a nízka váha. Ak by som mala na dovolenke alebo celodennom výlete so sebou okrem iných vecí nosiť aj zrkadlovku s rôznymi objektívmi, ktorú by som, nedajboh, ešte niekde oplieskala, asi by som ju radšej nechala doma.

Ja som pri výbere fotoaparátu nakoniec zostala verná značke, od ktorej som mala aj predchádzajúci foťák, zobrala som dokonca rovnaký model, ale o pár tried lepší. Teraz viem urobiť porovnanie, čo mi na predchádzajúcom fotoaparáte chýbalo a bez ktorých funkcií by som sa už do budúcnosti na fotoaparáte nezaobišla. Čo by teda podľa mňa mal dobrý fotoaparát (na účely, o ktorých sa tu bavíme) mať?

  • Praktické rozmery, jednoduché ovládanie. Fotoaparát budete mať vždy po ruke, nezaberie veľa miesta, nebude ťažký na nosenie a pekný záber cvaknete bez toho, aby ste nad tým museli rozmýšľať. 
  • Funkcia sekvenčného fotenia - urobí viac záberov po sebe, čím sa zvýši šanca, že niektorý zo záberov bude vydarený/ostrý. Perfektné pri fotení pohybujúcich sa objektov alebo ak ste v pohybe vy. Viete si navoliť počet záberov aj intervaly medzi nimi. 
  • Vyklápací displej. Vďaka nemu bez problémov uvidíte, čo fotíte, aj keď budete fotiť objekty z výšky, z boku, zospodu. Must have pre milovníkov selfie.  
  • Dotykový displej. Jednoduché ovládanie, rýchle zaostrovanie.  
  • Funkcia rozostreného pozadia. Záber sa zaostrí iba na vybraný objekt, okolie zostane zahmlené.
  • Wifi pre jednoduché a rýchle spárovanie s mobilom. Fotky z fotoaparátu môžu ísť rovno "do sveta".

Samozrejme, aj iné funkcie sú dôležité (možnosť nastavenia expozície alebo rôznych režimov), ale myslím, že toto sú veci, ktoré fotoaparáty už bežne obsahujú. Tipy pre krajšie fotky nájdete v tomto článku. Pekný deň vám prajem:)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára