Ako robiť krajšie fotky (nový foťák ani Photoshop k tomu nepotrebuješ)

Foto: Pexels

Ak radi fotíte, ste fotograf-začiatočník a chceli by ste svoje fotky posunúť na vyšší level, ale nechce sa vám investovať do techniky alebo softvérov na postprodukciu fotografií, tento článok je pre vás. Začala by som tým, že k zhotoveniu pekných fotiek naozaj nepotrebujete mať drahý foťák ani predplatený Photoshop. Skôr na to treba mať grif a "oko". Ak úplne neviete, v čom pekné zábery spočívajú, nedokážete ich urobiť ani s fotoaparátom pre profesionálov. Naopak, ak máte know-how, budú vaše fotky príťažlivé, aj keď ich budete robiť nie zrovna najnovším telefónom. Ako to dosiahnuť?

1. Zoznámte sa s funkcionalitami svojho zariadenia. Či už fotíte na foťák alebo telefón, viete si na nich prepínať rôzne režimy. Ak stále fotíte iba na predvolené nastavenia, resp. automat, oberáte sa o krajšie zábery. Vďaka režimom môžete korigovať nevhodné svetlo, nevýrazné farby, červené oči, viete aplikovať rozostrenie pozadia, príp. jemnú retuš záberu, nastaviť samospúšť a pod. Vo vašom zariadení sa v skutočnosti skrýva potenciál pre pekné fotky, len vy ho možno dostatočne nevyužívate. 

2. Hrajte sa s kompozíciou. Zvyknete fotografované objekty umiestňovať do stredu záberu? Nemusí to byť chyba, ale je to také prvoplánové, čítaj nezaujímavé. Skúste pri fotení využívať princíp zlatého rezu, t. j. to dôležité na fotografii bude umiestnené v jednej tretine záberu (v jednej tretine zľava, sprava, zvrchu alebo zospodu). Takto skúšajte objekt odfotiť z rôznych uhlov a zistite, ktorý mu najviac svedčí. 

3. Zabezpečte si správne svetlo. Svetelné podmienky sú pri fotení veľmi dôležité. Nehovoríme tu len o tom, či je svetlo alebo je tma (intenzita svetla). Ide aj o to, odkiaľ svetlo na fotografovaný objekt dopadá. Skúste si večer zapnúť v miestnosti stropné svetlo a natáčajte sa na selfie kameru počas toho, ako sa budete pohybovať po miestnosti. Uvidíte, že svetlo vám môže lichotiť, ale môže vám aj z krásy ubrať. Odkiaľ svetlo na fotografovaný objekt dopadá, má vplyv na to, ako sa budú okolo objektu tvoriť tiene, a podľa toho potom na nás objekt pôsobí ako "pekný" alebo "škaredý". Veľa ľudí si myslí, že najkrajšie fotky vznikajú na obed, keď je slnko najvyššie a keď je jasno, ale práve to je ten najhorší čas na fotenie. Slnko vytvára nechcené tiene a ak dostatočne neovládate nastavenia fotoaparátu, môžu byť fotky "prepálené". Preto je lepšie fotiť pod mrakom, resp. v tieni. Najlepšia doba na fotenie je však počas zlatej hodinky (golden hour), čo je čas, kedy slnko zapadá. Svetlo je vtedy mäkké a osvetľuje objekty rovnomerne odhora dolu, nie zvrchu. Ak ale nemáte na výber a nemáte k dispozícii mrak ani tieň, tak aspoň nefoťte oproti zdroju svetla (slnku, oknu, lampe...). Tí náročnejší si vhodné svetelné podmienky môžu vytvoriť pomocou softboxov, fotoboxov, fotostanov, fotopozadí či reflektorov svetla. Ako lacný reflektor (odrážač) svetla vám poslúži aj kus bieleho papiera, kartónu, plastu alebo polystyrénu. 

4. Využívajte postprodukciu. Všetky tie pekné fotky, ktoré denne vidíme na sociálnych sieťach, prešli postprodukciou, t. j. boli upravované. Vyretušujú sa rušivé objekty, zmení sa jas, kontrast, farba, teplota... Spomínala som, že na zhotovenie pekných fotiek nepotrebujete Photoshop, ale myslela som tým iba to, že nepotrebujete žiadne platené programy. Do mobilu aj počítača si viete stiahnuť bezplatné aplikácie/softvéry, v ktorých pár klikmi vykonáte potrebné úpravy. Možno k tomu budete potrebovať 3, možno 5 programov, pretože v každom dokážete zdarma urobiť niečo iné, ale na začiatok to môžete skúsiť takto a keď vás fotografovanie bude baviť, časom vám nebude ľúto zainvestovať do plateného programu. Žiaľ, bez menších či väčších úprav všetky fotky vyzerajú menej atraktívne, avšak ani s úpravami by sme to nemali preháňať. Fotky by si mali zachovať uveriteľnosť a reálnosť, príliš vyumelkované fotky sú vhodné skôr do časopisov a katalógov. Ak však fotíte bežný život, je vítané nechať na fotke aj nejakú tú nedokonalosť (napr. vyretušovať iba niektoré škvrny na banáne a pod.). V tejto súvislosti ešte upozorňujem na fakt, že každý displej/monitor zobrazuje farby inak a napr. špeciálne monitory na PC, ktoré majú funkciu ochrany zraku, farby deformujú. Úpravy preto vykonávajte na zariadení, o ktorom ste presvedčený, že farby zobrazuje správne.

5. Dajte si záležať na tom, aby fotografie boli "ostré". Nie je nič horšie ako nezaostrená fotka. Drobná neostrosť sa dá korigovať aj voľne dostupným programom, ale ak je neostrosť prehnaná, tak fotku už nezachránite. Preto pri fotografovaní nedýchajte alebo používajte statív a nepoužívajte zoom. A s tým nedýchaním to myslím vážne:) Ak nemáte fotoaparát na statíve, pri stláčaní spúšte aspoň na tú sekundu zadržte dych a sústreďte sa. S fotoaparátom pohnite až po tom, ako "docvakne". Veľa ľudí už počas tohto "docvaknutia" pohne rukami, samozrejme, výsledkom je nepoužiteľná fotka. Zoom nepoužívajte nikdy! Nikdy. A tu neplatí nikdy nehovor nikdy. Nepoužívajte ho nikdy. Ak potrebujete odfotiť niečo na menšiu vzdialenosť, použite nohy.

6. Aj keď máme k dispozícii programy na úpravu fotografií, v každom prípade sa v prvom rade snažte fotiť tak, aby boli následné úpravy minimálne. Ak fotenie odfláknete, budete musieť stráviť minúty alebo dokonca hodiny následnou úpravou. A to už nie je o fotení, ale o postprodukcii. Preto radšej dobre odfoťte a potom len dolaďujte drobnosti. Môže sa stať, že si s nedokonalosťou na fotke ani nebudete vedieť poradiť. Pred fotením sa dôkladne pripravte - všetko pekne naaranžujte a skontrolujte, či sa v pozadí fotografovaných objektov nenachádzajú rušivé momenty (neporiadok, pokrčené/znečistené veci, príp. veci, ktorých tvar/farba nezapadá do konceptu, káble, smetné koše, iní ľudia s nelichotivým výrazom/oblečením a pod.). Urobte aj 50 fotiek jedného objektu, je úplne normálne, že napokon bude dobrá fotka len jedna či dve. 

Dúfam, že vám tento článok aspoň trošku pomohol, na tému fotografovania by som rada pripravila viac článkov. Prajem vám ešte krásnu nedeľu:)

Komentáre