5 tipov ako prekonať zlé životné obdobie

Foto: Pexels

Ahoj decká:) Úplne nie je môj štýl odpovedať "zle" na otázku "ako sa máš", ale už je to nejaký čas, čo sa mi lepí smola na päty. A tak už netrpezlivo čakám, kedy sa táto šnúra nepriaznivých, niekedy až neuveriteľných okolností preruší. Včera ráno, keď som opäť riešila jednu nepríjemnú situáciu, som si uvedomila, že aj keď mi život neviem ako naloží, všetko sa dá zvládnuť. Po každom páde môžem vstať a je len na mne či a ako rýchlo to urobím, a keď neviem zmeniť okolnosti, môžem zmeniť postoj. Strach, úzkosť, stres a hnev sa dajú zmierniť, ak sa dokážeme na svoj život pozrieť "zhora" a ak vieme, čo na naše negatívne myšlienky funguje. U každého to môže byť niečo iné, ale ak by som vám mala poradiť na základe toho, čo pomáha mne, bolo by to toto:

1. Pozrite sa na svoj život z pohľadu vašej kamarátky. Keď radíme iným ľuďom, sú veci jednoduché a prehľadné - urob to takto, na toto sa vykašli, dobre bude. Aké ľahké, však? Až keď človek rieši sám vlastné situácie, uvedomí si, aké je to zamotané. Je to preto, že sme zainteresovaní. Emócie nám bránia myslieť racionálne. Robíme z komára somára, predstavujeme si katastrofické scenáre, trápime sa. A potom príde naša kamoška, kolegyňa, mamina... Bezstarostne vysypú rady, riešenia, povzbudia nás a pokračujú inou témou akoby sa nechumelilo. Skúste to aj vy. Buďte si svojou najlepšou kamoškou, poraďte si to, čo by ste v rovnakej situácii poradili iným. 

2. Choďte na prechádzku. Hoďte na seba teplú bundu, huňatý šál, teplé ponožky, čiapku a rukavice a užite si prechádzku v prírode za akéhokoľvek počasia. Dôležité je, aby to bola naozaj prechádzka v prírode, nie medzi panelákmi alebo po nákupnom centre:) Mne prechádzky pomáhajú bojovať najmä so stresom. Hľadám si menej navštevované lokality a keď sa mi na nejakom mieste páči, zastavím sa, započúvam sa, vychutnávam si atmosféru. Niekedy zoberiem aj foťák a lovím pekné zábery.  

3. Denníčkujte. Nemusíte si písať vyslovene denník (každý deň), ale rozhodne si píšte vtedy, keď ste nahnevaní, sklamaní, vystresovaní alebo pociťujete strach či úzkosť. Vypíšte zo seba všetko, čo vás trápi. Bez cenzúry. Dávajte na papier veci tak, ako vám idú hlavou. Kašlite na gramatiku a na svoju výchovu. Vyjadrujte sa bez servítky. Vyrozprávate sa, vyventilujete negatívne emócie a nebudete tým nikoho obťažovať. Keď dáte svoje myšlienky na papier, zostanú tam a vy sa nimi už nemusíte zaoberať. Je to tak oslobodzujúce!

4. Utečte z reality. Myslím, že presne pre tento účel boli vymyslené filmy, pesničky, spoločenské hry, antistresové omaľovánky, knižky... Alebo si zapáľte sviečky, dajte si masku na tvár, urobte si nechty. Útek z reality má mnoho podôb, zvoľte si váš obľúbený alebo vyskúšajte niečo nové/netradičné. Možno najjednoduchším a najkrajším únikom z reality je snívanie. Naše dnešné sny sú naša budúca realita. Snívanie je prejavom viery v lepšie zajtrajšky. Naše sny sú naším hnacím motorom, dávajú nášmu životu zmysel, držia nás nad vodou, sú svetlom na konci tunela.

5. Pozor na ľudí a obsahy, ktorými sa obklopujete. Počas zlých životných období určite nikomu neprospeje sledovať negatívne správy a obsahy, ktoré v nás vyvolávajú negatívne emócie. Ani trávenie času s ľuďmi, ktorí z nás vysávajú energiu, nás nijako neobohatí. Neuzatvárajte sa do seba, zostaňte v kontakte s tými, na ktorých vám záleží. Zdvihnite telefón, zavolajte mamine, kamoške, babke. Napíšte ľuďom, ktorých máte radi, ale z nejakého dôvodu ste ich dlho nevideli. Obklopte sa inšpiratívnymi, pozitívnymi a upokojujúcimi ľuďmi a obsahmi. 

Ako zvládate zlé obdobia vy? Čo vám pomáha?

Komentáre

 1. Pekný článok :)
  Tiež mám teraz horšie obdobie v živote, ale snažím sa obklopovať ľuďmi, pri ktorých sa bavím.
  Nicol z World of Nicol

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, Nicol:) Prajem Ti skorý návrat do veselého života:) Pekné obdobie skôr či neskôr príde:)

   Odstrániť
 2. Ahoj Ivi, veľmi dobré tipy. Používam ich vcelku dosť a viem teda, že naozaj fungujú. Ten denník a snívanie to využívam pomenej, píšem si síce rôzne typy denníkov avšak také vypísanie sa som skúšala a zatiaľ mi to až tak nepomohlo no ale nevadí. Určite pobyt v prírode to mi pomáha dosť. A tiež niekomu sa vyrozprávať. A ešte mi pomáha aj také sebaupokojenie sa či už nejakou riadenou meditáciou, knihou alebo prednáškou či videom o osobnom raste. Ideálne na moju aktuálnu tému. To už som potom v pohode hned.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj Janka:) Áno, už viac ľudí mi povedalo, že "vypísať sa" im nepomáha - vadí im, že je to pomalé, kým niečo napíšu, hlava ide rýchlejšie a ruka nestíha:) Pre mňa je to ale liek č. 1:) Alebo 2 hneď po prechádzke:) Ani nevieš, ale vnukla si mi tip na ďalší článok. O tom, že vyrozprávanie sa inej osobe môže byť "nebezpečné":) Knižky/videá o osobnom raste mám tiež rada:)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára