6 zvykov, ktoré si zamilujete

Krásnu nedeľu decká! Po dlhšom čase sa vraciam k blogu. Opäť som dostala chuť písať motivačné články, urobila som si zoznam tém, ktorým by som sa chcela venovať a je ich vyše 30! Dnes vám dám tip na 6 aktivít/zvykov, ktoré „mi zmenili život“. Zaviedla som ich do svojej bežnej rutiny bez toho, aby som si to uvedomila, ale cítim sa vďaka nim lepšie, tak možno spríjemnia život aj vám :)

1. Nedeľné prechádzky. Tento zvyk som začala praktizovať po vysokej škole a s občasnými prestávkami ma drží už 5 rokov. Podľa mňa je najlepší čas na nedeľnú prechádzku zavčasu ráno. Môžete si vychutnať prírodu, ticho, vlastné myšlienky. Prechádzky vám pomôžu vyčistiť si hlavu, nájsť odpovede na životné otázky, načerpať energiu. Pre mňa sú prechádzky aj zdrojom inšpirácie, často mi počas nich napadne niečo, s čím potom ďalej pracujem. Medzi najkrajšie prechádzky patria tie, keď sa zobudím do chladného zimného rána a som prvá, kto vyšľapáva stopy do snehu :)

2. Cvičenie v pohodlí domova. Niekomu vyhovuje cvičenie v prírode alebo v budove na to určenej, no ja mám zo všetkého najradšej cvičenie doma. Môžete sa do neho pustiť kedykoľvek s minimom námahy a ak máte práve na sebe tepláky, nemusíte sa ani prezliekať :) Nemusíte nikam chodiť, nič si chystať. Takéto cvičenie je časovo nenáročné – zaberie vám len pol hodinku až hodinku a budete sa cítiť skvelo. Ja si vymýšľam cviky sama, dám si vždy pár zostáv po cca 5 cvikov a tie 3 x opakujem. Každý cvik opakujem 10 – 20 krát. Množstvo inšpirácie na domáce cvičenie nájdete na You Tube.


3. Krabičková strava. Je pravda, že by som sa ku krabičkovaniu asi nedostala a nevydržalo by mi tak dlho, keby ma k tomu nedonútili okolnosti. S krabičkovaním som začala cca pred 10 rokmi. Nevyhovovala mi klasická domáca strava ani strava z jedální a reštaurácií. Začala som si pripravovať zdravšie a jednoduchšie verzie jedál, ktoré sú často založené na tom, že si iba pokrájam viacero druhov zeleniny a k tomu si urobím prílohu, napr. pečené zemiaky, kuskus, quinou, bulgur, ryžu... Pridám koreniny a rôzne semienka. Takéto varenie je nenáročné a vďaka krabičkovému systému máte po ruke vždy niečo chutné a výživné.

4. Domáca „selfcare“. Starostlivosť o pleť a telo mi vyhovuje viac v domácom prostredí. Nie som na nikoho a na nič viazaná (nemusím sa objednávať, nikam chodiť) a selfcare aktivitám sa venujem vtedy, keď mám na ne chuť a tým pádom si ich aj viac užijem. Každý piatok si čistím kozmetické štetce, robím si peeling a dávam si masku. Ak na to v piatok nemám priestor, presuniem selfcare na sobotné alebo nedeľné ráno, avšak daný deň sa už nelíčim, aby som si vyčistenú pleť hneď nezaniesla. Cca každé 4 dni si robím manikúru, zhruba každé dva týždne pedikúru. Raz za 3 mesiace si strihám a farbím vlasy. Vďaka tomu, že je selfcare dostupná kedykoľvek ste doma, môžete ľahko dosiahnuť jej pravidelnosť.

5. Urobiť si poriadok pred odchodom z domu. Ak mám pred odchodom z domu čas – a je jedno, či sú to 2 minúty alebo 10 – venujem ich upratovaniu. Často stačí iba umyť zopár riadov, vrátiť pár vecí na miesto či upratať stôl. Oveľa radšej sa človek vráti do poriadku, kde sa okamžite dá fungovať, ako do bunkru, kde najskôr treba upratať.

6. Veľkolepé raňajky. Najobľúbenejší bod :) Aj keby som kvôli raňajkám mala vstávať o pol hodinu skôr, urobím to. Ľúbim s láskou pripravené prvé jedlo dňa a keď si ho môžem v pokoji vychutnať. Neviem si predstaviť neraňajkovať alebo raňajkovať „za pochodu“ po ceste do práce, v strese alebo si ráno vytiahnuť nejaký polotovar zo sáčku a nazvať ho raňajkami. Ja si potrebujem raňajky krájať, rozbaľovať, vyškrabkávať z téglika, variť, aranžovať... Proste kráľovské raňajky sa nejaký čas pripravujú a potom sa nejaký čas jedia :)

Máme niektoré zvyky spoločné? Aké zvyky spríjemňujú život vám?

Foto: Pexels

Komentáre

  1. Prechádzky sú skvelé, tiež ich mám rada a praktizujem ich denne. Raňajky to sme na tom tak isto, musia byť a musia byť poriadne. Uprataný byt je u mňa tiež základ života a ranné cvičenie tiež. Takže no dosť sa v tvojom článku vidím. Ja ešte nevynechávam rannú krátku meditáciu tá ma skvelo naladí. A denne si musím prečítať aspoň pár strán knihy.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára