5 tipov, aby sa vám dobre bývalo

Ahoj decká:) V poslednom čase sa vyžívam v zariaďovaní bytu a nakupovaní bytových doplnkov. Po večeroch rada sledujem rôzne interiérové inšpirácie na Instagrame a Pintereste. Potvrdzujem, že zariaďovať si prenajatý byt a zariaďovať vlastný je pekelný rozdiel!:) Do prenajatého bytu je človeku ľúto investovať čas, energiu aj peniaze - predovšetkým, ako ho zdieľate ešte s inými obyvateľmi. Zato zariaďovanie vlastného bytu premení aj nákup rohožky na veľkú vec, pretože ani tá rohožka predsa nemôže byť hocijaká!:) Teda aspoň ja to mám tak, že si do bytu nedokážem kúpiť hocičo. A myslím, že práve to robí TEN ROZDIEL medzi príbytkom, kde človek iba žije a príbytkom, ktorý môže nazvať domovom. Čo teda robiť, aby sa nám dobre bývalo?

1. Stavte na minimalizmus. Minimalizmus môže byť pre niekoho nudný, ale minimalizmus neznamená mať jednu muchu na bielej stene. Minimalizmus spočíva v tom, aby sa v danom čase na danom mieste "neprekrikovalo" príliš veľa farieb, prvkov, materiálov, tvarov. Pre mňa minimalizmus znamená stanoviť si nosný štýl a farebnú kombináciu, ktorá bude dominantná. Napríklad škandinávsky štýl a 3 dominantné farby. Osobne mám rada, ak sa aj tieto 3 farby niečím "rozbijú". Napr. ja si byt ladím do bielej, sivej a čiernej, ale "rozbíjam" to staroružovou. Minimalizmus taktiež znamená, že nechávate domov dýchať. Nezapracete všetky zásuvky a police, nenakupujete zbytočnosti, neskladujete doma každú hlúposť, lebo sa ešte môže zísť. Niekedy ľudia kupujú do domácnosti veci jednu za druhou a až potom sa zamýšľajú nad tým, ako to vyzerá a že to moc neladí. Kameňom úrazu sú aj také tie "akože", "zatiaľ" a "dočasné" riešenia, z ktorých sa nakoniec stane chaotická kopa zbytočností (= odpadu). Majte už na začiatku (sťahovania, prerábania) koncepciu (víziu) toho, v akom prostredí by sa vám páčilo bývať, kopu inšpirácie nájdete na sociálnych sieťach. Keď sa pri zariaďovaní budete držať tejto vízie, nezapracete si domov vecami, ktoré tam nemajú čo hľadať. Obklopujte sa doma iba vecami, ku ktorým máte citový vzťah, vyvolávajú vo vás pozitívne emócie, resp. ktoré radi používate, inak to pre vás budú iba predmety

2. Svetlo, teplo. Určite ste už počuli o tom, že existuje svetlo studené a teplé. Zatiaľ čo studené sa používa napr. v kancelárskych priestoroch, obchodoch a ateliéroch, teplé je vhodné do priestorov, ktoré majú byť útulné a vyžarovať "teplo", pohodu. Preto sa do obývačky a spálne hodí viac svetlo teplé a napríklad do kuchyne, chodby a kúpeľne svetlo studené. Ide však aj o to, ako sa svetlo v miestnosti rozptyľuje, resp. dopadá. Je vhodné použiť aj v rámci jednej miestnosti rôzne svetelné zdroje - stropné, nástenné, stolné alebo voľne stojace lampy. Môžete taktiež použiť rôzne typy tienidiel. Pointa je, že každé svetlo má inú atmosféru. Sviečky sú must have. 

Pokiaľ ide o prirodzený zdroj svetla (a tepla:) - slnko - ak si vyberáte miesto pre život, určite nezabudnite na tento faktor. Nepísala by som o tom, ak by som 5 rokov nežila v STUDENOM, TMAVOM byte, čo som si vlastne v tom čase ani neuvedomovala, až kým som sa nepresťahovala do súčasného slnečného bytu (vďakabohu za to!). Cez leto som si užívala dychberúce západy slnka a tá atmosféra, keď zapadajúce slnko zaplaví byt oranžovou farbou, je neopísateľná!:) Teda ak nechcete bývať v studenej, tmavej, vlhkej jaskyni, stavte na byt, kde aspoň nejakú časť dňa svieti slnko.

3. Útulné prvky. Bývanie je krásne vtedy, keď máte chuť v ňom tráviť čas. Keď vám nevadí, že prší a budete deň tráviť doma. Keď sa tešíte na to, ako sa zabalíte do deky, urobíte si kakao do obľúbeného hrnčeka, dáte si kúsok čokolády alebo koláčik, zapálite si sviečky, opriete sa o horu vankúšov, pozriete si dobrý film alebo si prečítate knihu. No a to už vymenúvam veci - jedlé aj nejedlé, ktoré v peknom bývaní nesmú chýbať. Bývanie zútulnia aj kvietky či izbové rastliny, obrazy, lampy a rôzne (napr. sezónne) dekorácie, príp. vlastnoručne vyrobené veci, ku ktorým má človek bližší vzťah ako k tým z obchodu.  

4. Starajte sa o svoje veci. Všetky veci, ktoré doma máme, si vyžadujú starostlivosť. Niektorí ľudia stále fungujú systémom tu som trošku oškrel stôl, asi ho vyhodím a kúpim si nový a potom je tu opačný extrém - ľudia, ktorí skladujú aj 100 rokov staré, nepoužiteľné, ošumelé a rozbité veci. Víkendové upratovanie sa často obmedzuje iba na povysávam, utriem prach a vrátim veci na miesto. Pritom je toľko ďalších vecí, ktoré môžeme urobiť pre to, aby sa nám lepšie bývalo! Netreba niečo očistiť? Natrieť? Odžmolkovať? Oprať? Upevniť? Zašiť? Vyprášiť? Vytepovať? Zaskrutkovať? Človeku sa býva dobre vtedy, keď sú veci okolo neho pekné, útulné, použiteľné a funkčné. Ak sa vám doma niečo poškodí/pokazí, pouvažujte najskôr, či by ste to nevedeli opraviť, prípadne využiť inak. Ak je odpoveď nie, neskladujete to doma. Vec darujte, predajte alebo dajte do triedeného zberu. 

5. Zriaďte si svoj kútik. Vyčleňte si doma svoje miesto. Jasné, že doma ste všade doma a všade môžete robiť všetko, ale mať svoj kútik znamená mať obľúbené miesto. Miesto, kde sa vám dobre sedí/leží, odpočíva, číta, počúva obľúbená hudba, kde radi rozmýšľate nad všetkým a nad ničím, kde si radi vychutnáte svoju rannú kávičku či večerný čaj, kde radi snívate a plánujete, kde vypínate zvonenie na telefóne, kde pracuje vaša kreativita, kde vás nevyruší nikto a nič, kde... doplňte si:) 

Krásny nedeľný večer vám prajem:)

Foto: Pexels

Komentáre