sobota 4. mája 2019

12 krokov, ako zorganizovať super dovolenku

Ahoj decká, 

aj keď sa môže zdať, že v dnešnej dobe cestujeme "všetci" a "veľa", nie každý je zbehlý v tom, čo, kde, kedy a ako pri vybavovaní dovolenky treba zariadiť. Pre niekoho je preto vybavovanie dovolenky stres, prípadne túto úlohu necháva na iných alebo radšej necestuje vôbec. A tak tu mám pre vás v kocke pár tipov, ako si ľahko a rýchlo nájsť niečo chrumkavé (nielen) na leto:)

Foto: Wiktor Fabian via Pexels

1. Ubytovanie. Nájdeš ľahko a rýchlo cez Airbnb alebo Booking. Pri malých mestách sa drahšie ubytovanie v centre oplatí viac ako lacné ubytovanie na okraji mesta, pretože v tomto prípade cenu dorovnajú poplatky za prepravu. Ak máš na ubytko odvšadiaľ blízko, nemusíš riešiť logistiku prepravy a na byte/v hoteli sa vieš zastaviť kedykoľvek počas dňa (napr. ak sa potrebuješ prezliecť alebo sa zbaviť vecí, ktoré si nakúpil). Je fajn mať ubytko s možnosťou stravovania (buď vlastnú kuchynku alebo s reštauráciou) a so základnou výbavou (fén, sprcháč, šampón, uteráky a pod. - nemusíš tieto veci ťahať so sebou). 
2. Doprava. Čím skôr ju budeš riešiť, tým viac možností budeš mať na výber + aj cena bude lepšia (lacné letenky nájdeš napr. TU). Pozri si nielen dopravu do daného štátu/mesta, ale aj lokálnu dopravu (ako sa dostaneš z letiska/stanice na ubytko a ako sa budeš prepravovať po meste počas pobytu). Zisti si trasy liniek (bus, metro...), orientačné ceny taxi služieb, možnosti prenájmu auta, bicykla a pod. 
3. Poistenie. Je na tebe, či a čo si pred cestou poistíš (batožina, zdravie, poistenie storna cesty a pod.). Poistenie si vieš vyklikať aj on-line za pár sekúnd s okamžitou platnosťou (napr. TU). 
4. Check-in, check out. Naštuduj si podmienky príchodu na ubytovanie a odchodu z ubytovania. Je dobré, ak si máš kde nechať batožinu aj vtedy, ak si už po check-oute, máš neskorší odjazd/odlet a chceš ešte behať po meste, ale bez kufrov. Prever si v hoteli/u hostiteľa, či túto možnosť ponúka.
5. Mapa. Do mapy si zaznač chronicky známe miesta - pravdepodobne ich budeš chcieť navštíviť, ale najmä sa podľa nich budeš vedieť orientovať (budú to záchytné body, nájdeš ich rýchlo na mape aj v meste na smerovníkoch). Ďalej si zaznač pekné kaviarne a reštaurácie, v ktorých ponúkajú presne to, čo by si chcel ochutnať (keď už budeš hladný, nebude sa ti chcieť hľadať dobrú reštiku). Must have je zaznačiť si miesta, o ktorých nepíše každý druhý sprievodca, ale sú krásne/zaujímavé a stoja za videnie. Tieto miesta obvykle vedia odporučiť iba skúsení cestovatelia alebo domáci, dočítaš sa o nich po dôkladnejšom pátraní na internete.  
6. Program. Keď máš všetko zaznačené na mape, vieš si zostaviť program na každý deň tak, aby si nelietal z jedného konca mesta na druhý a zase späť. Nezabudni zohľadniť počasie (múzeá a galérie si nechaj na daždivé dni), vstupné a otváracie hodiny. Možno nájdeš 3 rovnaké atrakcie v 3 rôznych lokalitách za 3 rozdielne ceny, tak si pravdepodobne vyberieš tú, kde bude cena adekvátna. Prehľad otváracích hodín je nevyhnutnosť, je logické vybaviť najskôr atrakcie s kratšími otváračkami. 
7. Dobrý parťák. Napokon vôbec nezáleží na tom, kam ideš, ale s kým ideš. Aj z atraktívnej destinácie môže byť zlá dovolenka, ak si so spolucestujúcim nerozumieš, neviete sa rešpektovať, pomôcť si, zasmiať sa, o čomkoľvek pokecať. Naopak, aj z obyčajnej destinácie môže byť skvelý trip, ak vďaka spolucestujúcemu úplne vypneš a ideš sa počúrať od smiechu:) 
8. Batožina. Neber si so sebou hlúposti a zároveň si zober veci tak, aby si nemusel otravovať ostatných s tým, čo všetko nemáš, že ti je zima, že ti premokajú topánky a pod. Využívaj cestovné mini balenia kozmetiky a dohodni sa so spolucestujúcim, čo kto zoberie. Voľ pohodlné oblečenie a obuv, budeš ich mať na sebe veľkú časť dňa.
9. Miestna mena, možnosti platenia. Prever si možnosti platenia kartou - ak sú dostupné, potom ti stačí minimum hotovosti (pár mincí na toalety + drobné suveníry + trhy, kde sa obvykle nedá platiť kartou).
10. Doklady. Nezabudni si so sebou zobrať všetky potrebné doklady (občiansky, pas, kartička poistenca, doklad o poistení...), lístky, vstupenky a aj kópiu všetkých dokladov (pre prípad straty/odcudzenia). Cenné veci nemaj spolu na jednom mieste a urob všetko pre to, aby si zlodejom nedal šancu. 
11. Zabezpečenie domu/bytu. Pred odchodom urob všetky opatrenia, aby si svoj príbytok po návrate našiel v rovnakom stave, ako si ho opúšťal. Vypni prívod vody, spotrebiče, povyťahuj šnúry zo siete, pozatváraj okná, vyhoď smeti, polej kvety alebo popros niekoho, aby to urobil za teba, ak budeš preč dlhšie. 
12. Užívaj. Nezabudni, ak si na dovolenke, si na dovolenke. Všetky povinnosti a starosti odhoď bokom a nenechaj sa ničím stresovať. Dopraj si oddych, spánok, dobré jedlo, vypni mobil (alebo aspoň internet a zvonenia), rob iba to, na čo máš chuť. Ak si chceš niečo kúpiť, tak si to kúp. Mať pekný suvenír zo super dovolenky je NAJVIAC:)

Bol pre vás tento článok užitočný? Dajte mi vedieť, ak máte nejaké špeciálne cestovateľské tipy a triky:)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára