utorok 15. januára 2019

Je toho na vás priveľa? Tieto 4 tipy vás zbavia nepodstatných úloh a stresu

Ahoj decká, 

všetci máme občas obdobia, kedy nevieme, čo skôr, sme v strese a vyčerpaní. Pritom nemusí ísť len o povinnosti, niekedy si aj voľnočasových aktivít naložíme toľko, až ich prestaneme stíhať. Ak to trvá pár dní, dá sa to zvládnuť, ale ak máme toho veľa dlhodobo, treba s tým niečo urobiť. Ako na to? Tu sú moje 4 tipy:

Foto: Kaboompics via Pexels

Stanovte si priority. Spíšte si zoznam úloh, ktoré musíte a ktoré chcete stihnúť v daný deň, týždeň alebo mesiac. Pokojne sa rozpíšte, dajte na papier všetko, čo vám napadne. Následne príde na rad proces triedenia a prioritizácie. Prečítajte si svoj zoznam ešte raz a vyškrtnite z neho všetko, čo sa vám zdá absolútne nepodstatné. Zostávajúcim úlohám priraďte priority - napr. počtom hviezdičiek (3 hviezdičky = najvyššia priorita, 1 hviezdička = najnižšia priorita). Odteraz sa sústreďte len na 3-hviezdičkové úlohy, všetko ostatné môže ísť bokom. Neznamená to, že zvyšné úlohy neurobíte nikdy, ale urobíte ich až potom, ak vám zostane čas/chuť. Ak má niečo jednu hviezdičku a neurobíte to, svet sa nezrúti. Všetci máme iné priority. Načúvajte svojim potrebám a ak je pre vás napríklad cvičenie dôležitejšie ako kávičkovanie s kamoškami, je to v poriadku. Pokojne kávičku odmietnite a choďte si zacvičiť. 

Zjednodušujte. Niektorí ľudia neradi nechávajú veci nedokončené a nedokážu ich urobiť inak ako na 120 %. Tento bod bude náročný najmä pre pedantov. Aj ja ťažko znášam fakt, ak nemám na niečo dostatok času a musím to odfláknuť. Lenže život je aj o takýchto výzvach. Ak je toho na vás veľa, skúste popremýšľať, čo by sa dalo urobiť inak, rýchlejšie, jednoduchšie, prípadne ktorú úlohu viete delegovať. Niekedy úloha robená pol dňa vyzerá rovnako ako úloha robená hodinu. Prípadne na niečom dlho robíte a napokon sa aj tak rozhodnete pre variant, ktorý ste vyprodukovali ako prvý. Nebojte sa vyčleňovať si na úlohy iba určitý čas, prípadne ich v istom momente useknúť. 

Naučte sa povedať nie. Ľahko sa to číta, no v praxi je náročné dať niekomu košom - obzvlášť, ak ten niekto je váš šéf, najlepšia kamarátka alebo člen rodiny. Nuž, aj oni musia chápať, že máte isté hranice. Základom je pochopenie, že to nie za vás nikto iný nevysloví, musíte to byť vy. Urobte to slušne, urobte to pre seba. 

Oddychujte. Kdesi som čítala, že človek by mal oddychovať tým viac, čím viac povinností/stresu má. Znie to logicky, ale nie veľmi reálne. Zostaňme teda aspoň pri tom, že nejaký čas pre seba by si človek mal vedieť nájsť každý jeden deň. A nemyslím tým čas strávený na sociálnych sieťach či pred televízorom. Naopak, tieto činnosti by mali z vášho dňa vypadnúť ako prvé, ak máte nedostatok času, ste v strese a unavení. Venujte si kvalitný čas. Čítajte si knižku, dajte si kúpeľ, choďte si zacvičiť, meditujte, počúvajte hudbu, vybehnite do prírody... Robte to, čo vám "dobíja baterky".  

Pekný deň vám prajem. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára