nedeľa 27. januára 2019

Ako si upratať vo virtuálnom svete

Ahoj decká,

často čítame/počúvame o tom, že by sme mali obmedziť čas strávený na internete/sociálnych sieťach. Nemali by sme sa porovnávať, mali by sme virtuálne obsahy brať s rezervou a pod., ale dá sa to vôbec?

Foto: Rawpixel via Pexels

Či sa nám to páči alebo nie, internet a sociálne siete sú nevyhnutnou súčasťou našich životov. Využívame ich pre prácu aj svoje koníčky. Možno sú dni, kedy si myslíme, že by sme bez nich dokázali žiť, buďme však realisti - obrali by sme sa tým o niektoré možnosti, informácie, funkcie, kontakty či príležitosti. Preto určitú zdravú mieru internetu/sociálnych sietí asi k životu potrebujeme. A pokiaľ nám tieto nástroje slúžia ako zdroj informácií a inšpirácie, je to v poriadku.

Žiaľ, internet/sociálne siete sú dobrý sluha, ale zlý pán. Paradoxom je, že aj keď si uvedomujeme nástrahy virtuálneho sveta a sú veci, ktoré nás na ňom iritujú, stále mu venujeme neprimerane veľa pozornosti. Mrháme čas na obsahy, ktoré nám nič nedávajú, nikam nás neposúvajú. Sú možno esteticky príťažlivé, ale tým to končí. A v závere dňa zistíme, že z toho nemáme ani inšpiráciu, ani osoh a už vôbec nie radosť.

Cez vianočné sviatky som úplne "zahodila" mobil aj notebook. Bol to čarovný čas, ktorý som si vychutnala, ale priznávam, že dlho by som takto fungovať nevedela (koniec koncov, aj blogovaniu sa môžem venovať iba vďaka internetu a sociálnej platforme). Všimla som si zaujímavú vec - tak veľmi sme si zvykli na sociálne siete, že aj dôležité alebo osobné správy si posielame už iba cez ne. A tak je človek doslova nútený sledovať svoje účty, či náhodou mu niekto niečo podstatné (alebo "podstatné") neposlal. Samozrejme, aj ja som svojím vianočným prístupom k virtuálnemu svetu prehliadla viacero viac či menej podstatných správ, ku ktorým som sa dostala až neskôr, ale viete, čo sa stalo? Vôbec nič. A tu je môj návod na to, ako si upratať vo virtuálnom svete:

1. Vymažte si z telefónu všetky sociálne siete. 
2. Ak si niektorú sociálnu sieť nevyhnutne potrebujete ponechať v telefóne, nezostávajte na nej prihlásený. Vybavte, čo potrebujete a odhláste sa.
3. Sociálne siete, maily, správy... kontrolujte podľa potreby len raz, dvakrát, maximálne trikrát za deň. 
4. Správu sociálnych sietí a vybavovanie mailov riešte cez počítač, nie cez telefón. Úlohy vybavíte rýchlejšie a efektívnejšie ako cez malú obrazovku telefónu. 
5. Ponechajte si na sociálnych sieťach iba obsahy, ktoré vás o niečo obohacujú. Nestačí, aby vás len bavili. Mali by vám niečo užitočné prinášať a vyvolávať vo vás pozitívne alebo aspoň neutrálne pocity. 
6. Čokoľvek, čo vás unavuje, vytáča alebo nemá pre vás žiadnu pridanú hodnotu, nemá vo vašom telefóne/notebooku čo robiť - dajte unfollow všetkým zbytočným stránkam, newsletterom, ľuďom. 
7. Vypnite si všetky zbytočné notifikácie - na mobile, pracovnej ploche počítača aj sociálnych sieťach.
8. Dovoľte si byť nedostupný - buďte raz za čas pár hodín alebo dní offline. Úplne. Uvidíte, Zem sa točiť neprestane:)
9. Naučte aj svojich kamarátov a známych, že ak niečo naozaj podstatné chcú, na mesendžri, wotsape, instagrame ani fejsbúku si to nenájdete. 

Idete do toho?

2 komentáre:

  1. Máš pravdu, hlavne tá FB nástenka s príspevkami "kamarátov" je u mňa vypnutá kompletne. Nesledujem nikoho a vôbec mi to nechýba, aj som to tým ľudom povedala, že mi to proste nepridáva na šťastí. Chybu však stále robím v dostpunosti, s frajerom si totiž počas dňa píšeme cez fb alebo hangouts čiže tam som skoro celý deň.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. No ale to je potom tá krajšia forma závislosti - od lásky :)

      Odstrániť