štvrtok 3. januára 2019

8 vecí, ktoré nás delia od úspechu

Ahoj decká, 

tak veľmi by ste chceli dosiahnuť svoje ciele, v ceste vám však stále stojí nejaké ALE? Zhadzujete to na lenivosť, nedostatok energie, nedostatok času... Poďme sa teda pozrieť bližšie na to, čo vás v skutočnosti delí od úspechu.

Foto: Pixabay via Pexels

Strach zo zlyhania - tento strach je prirodzený, ale je úplne zbytočný (ako každý strach, keď sa naň pozrieme racionálne). Čo vlastne považujete za zlyhanie? Definujte neúspech. Definujte všetko, čo považujete pri vašom konkrétnom cieli za zlyhanie. Je to naozaj až také zlé? Som si istá, že nie je. Na každý neúspech sa pozerajte ako na súčasť cesty, nie ako na konečnú stanicu. Predstavte si zlyhanie ako jeden bod na priamke. V tomto bode sa priamka nekončí, za týmto bodom priamka pokračuje. Navyše, každé zakopnutie vás niečo naučí, takže na svojej ceste budete pokračovať dokonca o niečo bohatší. 

Strach z toho, čo si pomyslia ostatní - žijeme v dobe, kedy je veľmi jednoduché niekoho zhodiť za to, čo robí, čo hovorí, ako žije, čo si myslí. Navyše je možné urobiť to pred veľkým publikom. Na strane druhej si povedzme, kto sú títo ľudia, čo hejtujú ostatných. Na ničom vlastnom nepracujú, lebo. Nemajú čas, boja sa zlyhania, nie sú dostatočne vytrvalí ...a v neposlednom rade sa boja, čo by na ich prácu povedali ostatní. Pamätajte, že nikto nemá právo súdiť vás. Robte, čo vás baví a ak si niekto dá tú námahu, že bude sledovať vašu prácu len preto, aby ju negatívne kritizoval, potom vám takého človeka môže byť jedine ľúto. 

Strach z nekomfortných situácií - na ceste za svojím cieľom strácame množstvo času, energie aj peňazí. Často sa ocitáme medzi 2 alternatívami: "makať" (pracovať na svojom sne) verzus "oddychovať" (nepracovať na svojom sne - ísť von s kamarátmi, pozerať videá na You Tube, prokrastinovať...). Nie vždy sa nám chce venovať úsilie niečomu s neistým výsledkom. A tak toto úsilie nevynakladáme tak často, ako by sa patrilo.

Strach z úspechu - môže to znieť neuveriteľne, ale áno, aj tento druh strachu existuje. Ak sa dôkladne vcítite do situácie, že ste v niečom uspeli a tento úspech má pre vás trvalejšie následky ako len 5 minút slávy, uvedomíte si, že sa toho veľa zmení. A vy si zrazu nie ste istí, či je to to, čo ste chceli. Čeliť strate súkromia, krutým hejtom, konkurencii, nekončiacim mailom...

Nízka sebadôvera - čokoľvek vytvoríte, nezdá sa vám to dosť dobré - alebo dokonca - nezdá sa vám to dosť dobré iba preto, že autorom ste vy? A čo tak tvoriť pod pseudonymom? Alebo začať najskôr na menších trhoch? Nemusíte svoj projekt rozbiehať hneď vo veľkom. Informujte o svojich aktivitách najskôr rodinu, priateľov, známych a až potom "celý svet". Prípadne naopak. Ak vám robí problém, že by sa o vašich výstupoch dozvedeli vaši známi, oslovte najskôr "svet" a časom sa môžete priznať aj svojim priateľom. Presne takto som to urobila ja so svojím blogom:)

Nedostatok aktivity - niekedy chodíme dlho okolo horúcej kaše, v hlave si preberáme teóriu a hovoríme si, že by sme už mali začať, ale nezačneme. Alebo začneme, no nerobíme pre dosiahnutie svojho cieľa všetko, čo je v našich silách. Pouvažujme, čo by sme pre splnenie nášho cieľa mohli urobiť dnes. A urobme to. Aj keby to mala byť len kvapka v mori. Ak pre svoj cieľ urobíme niečo každý alebo každý druhý deň, prípadne aj len raz za týždeň, budeme k jeho dosiahnutiu vždy bližšie, akoby sme nerobili nič. 

Nedostatok vytrvalosti - venujete sa niečomu dva týždne alebo mesiac a už chcete, aby vám za to tlieskali, platili. Nuž, úspech obvykle prichádza až po niekoľkých mesiacoch či rokoch. Ľudia, ktorí sa stali úspešní v určitej oblasti, v prvom rade milovali to, čomu sa venovali a mnohým z nich sa ani len nesnívalo, že by za svoju prácu/za svoj koníček mohli získať obdiv alebo odmenu. Často aj za úspechom, ktorý naoko vyzerá ako rýchlopečený, je veľa driny, ale tým, že sme ju nevideli, nadobúdame dojem, že tieto veci sa dejú ľahko. Nedejú. Treba byť trpezlivý. A keď strácame motiváciu, treba 2x tak zabrať. 

Perfekcionizmus - chcieť dokonalé výsledky znamená nikdy neskončiť. Krutá pravda je, že akokoľvek sa budete snažiť svoju úlohu vyšperkovať, nikdy nevyhoviete každému. Zároveň sa aj vám dnes perfektná práca môže s odstupom času zdať nevydarená, amatérska. Ľudia sú rôzni, každému sa páči niečo iné a aj vy sa časom vyvíjate, meníte svoje priority, názory, spôsob myslenia. To je všetko v poriadku. Pokojne si teda na svoju úlohu vyčlente určitý čas a keď uplynie, úlohu považujte za hotovú a už sa k nej nevracajte (a ak, tak maximálne raz - volajme to oprava nevyhnutných fejlov:)). Všetko, čo robíte, je work in process - vždy to môže byť lepšie a verte tomu, že každý ďalší krát aj bude. Nebojte sa pustiť do sveta svoj výstup, mnohé nedostatky sú nedostatkami len pre vás a iní si ich ani nevšimnú. Zároveň platí, že každý výstup - nech je akýkoľvek - si nájde svoje publikum. 

Čo najčastejšie delí od úspechu vás?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára