streda 9. januára 2019

3 slová, ktoré by ste v novom roku mali vyškrtnúť zo svojho slovníka

Ahoj decká, 

ak chcete, aby sa vám žilo ľahšie, bez limitov, ktoré si sami nastavíte a negatívnej energie, ktorú si sami vytvárate, skúste prestať používať tieto 3 slová:

Foto: Ylanite Kloppens via Pexels

MUSÍM: Všetci máme na to do listoch nejaké povinnosti - dôležité je, ako sa k nim postavíme. Richard používa v súvislosti s povinnosťami slovo "musím" - musím urobiť toto, musím zabezpečiť tamto, musím ísť niekam, musím niečo stihnúť. Slovo musím používa aj v súvislosti s celkom bežnými a nie úplne nevyhnutnými činnosťami a nie tak úplne povinnosťami - napr. "Musím sa už konečne ozvať Petrovi, dlho som ho nevidel", "Musím pomôcť bratovi, má toho teraz veľa" či "Teraz sa mi to nehodí, musím zájsť po dcéru do škôlky". Všade samé musím, akoby bol život len o príkazoch, zákazoch, povinnostiach, termínoch, plánoch a ich nedodržanie bolo trestné. 

Filip slovo musím používa minimálne - "Ozvem sa Petrovi, už som ho dlho nevidel", "Chcem pomôcť bratovi, má toho teraz veľa" či "Zastavím sa neskôr, zrovna idem po dcéru do škôlky".  Znie to inak, však? Keď počúvame Filipa, zdá sa nám, že má svoj život pod kontrolou, žije ho podľa seba a žije ho rád. Filipove činy sú dôsledkom jeho vlastnej vôle, nie príkazov zvonka. Vo svojom živote je Filip hlavným hrdinom, zatiaľ čo Richard je bábkou na špagátoch, za ktoré niekto poťahuje. 

Pamätajte, že vo svojom živote naozaj nič nemusíte. Keď niečo urobiť nechcete, tak to nerobte. A keď niečo robíte, malo by to byť preto, že to robiť chcete. Nemusíte chodiť do školy, nemusíte sa ozvať svojmu starému priateľovi, nemusíte doma upratovať, nemusíte chodiť do práce, ale... Keďže viete, čo by to malo za následok, predsa len TO CHCETE. 

NEDOKÁŽEM: Moje obľúbené motto hovorí: "Či už si myslíš, že niečo dokážeš alebo nedokážeš, v oboch prípadoch máš pravdu". Je to tak, limity si stanovujeme my. Zároveň buď niečo chceme alebo nechceme, ostatné sú výhovorky. Ak sami seba presvedčíme, že je niečo nad naše sily, pravdepodobne po tom dostatočne netúžime. Naopak, ak niečo chceme najviac na svete, urobíme pre to všetko, potom ani na chvíľu nezapochybujeme, že je to možné.

PROBLÉM: Problémom totiž nie je problém, ale to, ako sa k problému postavíme. Keď sa vyskytne komplikácia, v prvej sekunde sme nepríjemne zaskočení a idú nám hlavou tie najhoršie scenáre, ale čím dlhšie nad danou vecou uvažujeme, tým je komplikácia menšia, až sa napokon celkom vyrieši. Schválne - už ste zažili problém bez riešenia? Som si istá, že nie - všetko sa napokon nejako utriaslo, zabudlo, však? A tak to bude so všetkými komplikáciami, ktoré na vás v živote ešte len čakajú - žiadna z nich nebude bezvýchodisková a žiadna si nezaslúži označenie PROBLÉM, je to príliš pompézne pomenovanie niečoho, na čo si o dva roky ani len nespomeniete. 

Majte ešte pekný deň.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára