streda 26. decembra 2018

Ako dodržať predsavzatia?

Ahoj decká, 

blíži sa nám Nový rok, dávate si predsavzatia? Ja áno. Ciele si stanovujem priebežne počas celého roka - všimla som si, že najmä vtedy, keď mám viac dní voľno, vtedy mám viac času pootvárať aj tie zásuvky v mozgu, ktoré sú inak nedostupné. V roku 2018 sa mi podarilo splniť si viacero snov, vybaviť niekoľko dlhšie odkladaných úloh, urobiť zopár veľkých rozhodnutí a zbaviť sa svojho najväčšieho zlozvyku. A tu je môj návod na to, ako dodržať predsavzatia:

Photo: Brigitte Tohm via Pexels
Dávajte si iba predsavzatia, ktorých naplnenie je pre vás reálne
Tu si ujasnime jednu vec - akékoľvek predsavzatie je reálne, ale musíte si veriť. Ak si dáte predsavzatie, o naplnení ktorého budete sami od začiatku pochybovať, nebude sa vám do neho chcieť alebo nie je pre vás dostatočne atraktívne, potom si ani nebudete vedieť nájsť čas/chuť na jeho naplnenie. Takéto predsavzatia si radšej nechajte na neskôr, keď sa jedného dňa pre vás stanú ozaj dôležité. 

Stanovte si radšej pár dôležitých, ako množstvo nepodstatných cieľov
Pri dlhom zozname predsavzatí budete mať pred sebou zrazu iba množstvo obmedzení, zákazov, príkazov a budete sa cítiť ako v zajatí. Dodržať predsavzatie znamená mať určitú dávku sebadisciplíny, dodržiavať určité pravidlá a tých bude na vás zrazu toľko, že bude ľahšie to celé vzdať ako sa trápiť. Stanovte si teda iba jedno, dve, tri väčšie predsavzatia, ostatné si nechajte na neskôr. 

Stanovte si termíny
Ku každému predsavzatiu si stanovte termín, kedy na ňom budete pracovať alebo do kedy má byť naplnené. Cieľ bez termínu = cieľ, ktorý zaručene nedosiahnete.  

Svoje predsavzatia si spíšte
Je to ako so zmluvou - zaväzujete sa sami sebe niečo dodať (nazvime to pocit šťastia) a kým to nemáte na papieri, akoby to neexistovalo. Nebudete sa môcť o mesiac vyhovárať, že vám na tom predsavzatí až tak nezáležalo, lebo ste si dali tú námahu, že ste si našli/kúpili zošit, kde ste si svoje predsavzatie starostlivo zapísali. Zároveň vás bude motivovať predstava, že jedného dňa tento riadok vo svojom zošite definitívne vyškrtnete. 

Zostavte si plán
Viete čo chcete, ale ako to dosiahnuť? Práve to si musíte premyslieť - svoj bojový plán. Čo, kedy, ako, kde. Inak je to iba cieľ bez cesty. A práve o tú cestu tu ide. Aby ste počítali s tým, že nejaká bude. A že bude možno dlhá. Musíte vedieť, čo vás počas nej čaká.

Buďte realisti
Vo svojom pláne nezabudnite aj na svoj bežný, reálny život. Je plný povinností, ale aj radostí. Svoje predsavzatia nepovyšujte nad všetko ostatné, ale "zapasujte" ich medzi doterajšie aktivity ako kúsok skladačky puzzle. Iba tak sa bude z predsavzatia bežná súčasť vášho života, nie akýsi kŕč, ktorý desí všetkých vrátane vás. 

Stanovte si pravidlá
Také, ktoré sú pre vás prijateľné. Začnite miernejšími, postupne buďte na seba prísnejší. Pravidlá si nastavujete vy, nastavte si ich teda vhodne a s rozvahou. V tomto prípade nebudú pravidlá na to, aby sa porušovali. Naopak, budú tvoriť striktnú hranicu, za ktorú nepôjdete. Lebo ak pôjdete raz, bude vás to lákať druhý aj tretíkrát. A potom o čom to je?

Začnite postupne 
Je pochopiteľné, ak chcete výsledky vidieť čo najskôr, ale zásadnou zmenou režimu zo dňa na deň si to celé iba skomplikujete. Zo začiatku vás bude poháňať nadšenie, ale keď opadne, nebude sa vám chcieť v tak vysoko nastavenej latke pokračovať. Začnite pozvoľna, nech si vaša psychika a fyzika :)) zvyká. Nech sa veci pre vás stávajú postupne prirodzenými. Mnohé predsavzatia totiž nefungujú na princípe dosiahnem toto a tým to pre mňa končí, ale vyžadujú si trvalú, udržateľnú zmenu. 

Nechcite všetko hneď
Základným stavebným kameňom každého predsavzatia je vytrvalosť. Všetko to, čo plánujete stavať, budete stavať na tomto kameni. Nezabúdajte naň. A myslite naň najmä vtedy, keď bude najhoršie. 

Nájdite si motiváciu
Keď nevieš ako ďalej, spomeň si, prečo si začal. Keď už ste si spísali svoje predsavzatia, plán a termíny, dajte si tú námahu a spíšte si dôvody, pre ktoré chcete svoje ciele dosiahnuť. Skúste byť čo najkonkrétnejší, vágne dôvody vás počas krízy za srdce nechytia. 

Zvoľte si vhodnú komunikačnú stratégiu
Niektorí ľudia potrebujú o svojich snoch hovoriť, aby si na seba vytvorili pozitívny tlak tým, že do problematiky zainteresujú iných ľudí, ktorí sa na ich pokroky pýtajú. Títo ľudia potom nemôžu dopustiť, aby na svojich snoch nepracovali, lebo by to bolo zlyhanie pred očami mnohých ľudí. Naopak, niekomu vyhovuje nezdieľanie snov, pretože ich zdieľanie by bolo pre dotyčnú osobu negatívnym tlakom. Pouvažujte teda, aký typ ste a ako (a či vôbec) budete svoje predsavzatie komunikovať pred inými.   

Odmeňujte sa
Tým myslím odmeňujte sa vhodným spôsobom. Nie takým, ktorý bude znamenať porušenie vašich pravidiel a 2-dňové výčitky. 

Neprestávajte
Už len to, že ste začali, znamená, že ste bližšie k svojmu cieľu viac, ako kedykoľvek predtým. A každým dňom ste bližšie a bližšie. Nezabúdajte na to. Ak sa vzdáte, zmažete všetko, čo máte za sebou - všetok ten čas, energiu, peniaze a ktovie, čo ešte.  

Nech je to naposledy
Toto pravidlo platí obzvlášť vtedy, ak ste sa o dosiahnutie svojho cieľa už niekoľkokrát neúspešne pokúsili. Vydajte sa na svoju cestu tak, akoby to bola vaša jediná - prvá aj posledná šanca. Za neúspešnými pokusmi urobte hrubú čiaru - je tu nový začiatok, uvažujte tu a teraz, ste teraz niekde úplne inde ako ste boli pred rokom, pred piatimi. Tentokrát to bude iné. Tentokrát to dokážete. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára