sobota 15. decembra 2018

10 myšlienok, ktoré zmenili môj (pohľad na) život

Ahoj decká, 

ešte len začínam písať tento článok, už viem, že ho budem musieť rozdeliť na viac častí, pretože myšlienok, ktoré zmenili môj (pohľad na) život, je množstvo. Tu je teda prvých 10 - verím, že vás inšpirujú:)


Čo najhoršie sa môže stať?
Túto otázku si kladiem vždy, keď tuším nejakú komplikáciu alebo idem do niečoho, čo 50:50 nemusí vyjsť. Akonáhle si odpoviem, zistím, že sa nemám pre čo stresovať, pretože čokoľvek príde, človek si poradí. Koľkokrát som už bola v situácii, kedy som si myslela, že niečo nezvládnem, nestihnem, pokazím, ale napokon sa každá takáto situácia uskutočnila a tramtadadá, život ide ďalej, nič hrozné sa nestalo. 

Všetko sa deje z nejakého dôvodu.
Možno tu a teraz nechápem významu situácie, ale s odstupom času zistím, že puzzle do seba zapadajú. A všetko, úplne všetko - najmä to zlé - bolo na niečo dobré, niečo ma to naučilo a niekam ma to posunulo. Táto myšlienka mi pomohla nepozastavovať sa príliš hlboko/dlho nad ničím a relatívne rýchlo hodiť za hlavu každú nepríjemnosť.  

Neexistuje nedostatok času, len zle zmanažovaný čas. 
Žijeme v dobe "nemám čas", ale predsa len si vždy nájdeme čas na Instagram, Facebook, televízor. Nuž teda čas máme vždy na to, na čo ho chceme mať. Vždy je to o prioritách. Ak sa nám do niečoho nechce, potom na to nikdy nebude čas - naopak na to, čo robíme radi, bude čas vždy. Táto myšlienka ma naučila, že aj za krátky čas sa dá stihnúť veľa vecí - volá sa to efektívnosť. Stačí si určiť priority a mať kúsok sebadisciplíny. A možno trochu kofeínu:) 

Čas je vzácny - rozdeľuj ho s rozvahou. 
Táto myšlienka súvisí s predchádzajúcou. Dôležité je, že tu nehovoríme len o voľnom čase. Ak máš prácu, ktorá ťa nebaví, vymeň ju za inú, je to TVOJ čas a to, ako ho stráviš, je veľmi dôležité. Nemrhajme svojím časom na aktivity, ľudí a veci, ktoré nás vyčerpávajú. Ak ťa zavolá von niekto, kto v tvojom živote nemá miesto, odmietni to. Ak tráviš veľa času aktivitami, ktoré ťa nikam neposúvajú a ty by si sa chcel niekam posunúť, zmeň to. Čas je proste dar a je len na tebe, na čo ho premeníš. 

Ak si myslíš, že niečo dokážeš alebo nedokážeš, v oboch prípadoch máš pravdu.
Stále viac si uvedomujem, že veľa vecí nie je o talente či drine, ale napríklad aj o šťastí. A nastavení mysle. A nastavenie mysle a šťastie spolu veľmi úzko súvisia. Ak si ešte nevidel Tajomstvo, mal by si to napraviť.  

Žiadne rozhodnutie nie je nesprávne.
Niekedy trávime kopu času rozhodovaním sa medzi možnosťami, z ktorých - a to je to kúzlo - nie je žiadna správna. Čierny alebo biely sveter, hnedá alebo sivá podlaha, dovolenka vo Francúzsku alebo v Taliansku - čokoľvek si vyberiete, nie je to lepšia alebo horšia cesta, pretože nikdy neviete, ako by sa vyvinula možnosť, ktorú ste si nevybrali.  

Náš život bude presne taký, ako si ho zariadime. 
Vo svojom živote hráš hlavnú úlohu ty a teda aj za to, ako si so svojím životom spokojný, môžeš do veľkej miery ty. Sú úlohy a rozhodnutia, ktoré za nás nikto iný nespraví a ak sa chceme niekam posunúť, musíme pre to niečo urobiť. My ľudia sme v tomto smere zvláštne tvory - dobre vieme, čo by nás urobilo šťastnými, napriek tomu sme o svoje šťastie málo ochotní bojovať. Chceme dosiahnuť veľké veci s minimom námahy (napr. schudnúť 10 kíl tým, že si 3x lajtovo zacvičíme s videom na You Tube), ale takto to nefunguje. 

Niektoré veci si ľudia nevšimnú, ak na ne neupozorníme. 
Tejto myšlienke som venovala jeden celý článok - pointou je neupozorňovať na svoje nedostatky, pretože mnohé nedostatky nie sú reálne (vytvárame si ich subjektívne v našej hlave), iba nimi zbytočne krivíme obraz iných ľudí o našej osobe. Zároveň si mnohé reálne nedostatky iní ľudia nevšimnú, kým o nich nezačneme hovoriť. Tak či onak nie je potrebné zhadzovať sa pred sebou ani pred inými. 

Nemusíš vidieť celé schodisko, stačí vidieť prvý schod a urobiť prvý krok. 
Niekedy je toho na nás príliš a nevieme, kde začať. Či už ide o pracovné povinnosti, vybavovačky na úradoch, upratovanie domácnosti alebo upratovanie v živote. Táto myšlienka ma naučila nevnímať tú masu pred sebou ako celok, ale ako niečo, čo z nej trčí a čím môžem začať bez toho, aby som sa zamýšľala, koľko je toho ešte predo mnou. Proste niekde začnem a raz snáď niekde skončím. 

Praj si, ver a dostaneš to.
Množstvo malých a niekoľko skutočne veľkých a dlhoročných snov, ktoré sa mi splnilo, je pre mňa dôkazom a motiváciou, že nič nie je nemožné. Dokonca sa mi splnil aj jeden delikátny sen - čakalo ma niečo, čomu som sa chcela vyhnúť a hovorila som si, že by som brala ČOKOĽVEK, len aby som sa z toho mohla vyzuť. No a tak sa stalo, mala som úraz. Vtedy som pochopila slovám "buď opatrný v tom, čo si praješ", pretože čokoľvek si praješ, všetko je reálne. Stačí veľmi chcieť, vesmír to zariadi:)

Majte pekný víkend!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára