nedeľa 30. decembra 2018

10 + 1 tipov, ako v novom roku lepšie zaobchádzať s peniazmi

Ahoj decká,

ak sa chcete v roku 2019 lepšie správať ku svojim peniazom, možno vám pomôže nasledujúcich 10 tipov:

Foto: Pixabay via Pexels

Pozrite sa, na čo míňate peniaze - zbieranie bločkov je otrava, ale možno vám pomôže otvoriť si internetbanking a pozrieť si pohyby na účte. Nevýhodou je, že ak realizujete výber z bankomatu a až potom platbu, internetbaking vám nepovie, na čo bola hotovosť minutá. Skúste teda aspoň jeden mesiac zbierať bločky + túto evidenciu doplniť o výdavky, ktoré realizujete iba raz za čas (napr. nákup kontaktných šošoviek, oblečenia, električenky, liekov, darčekov...). Spíšte si výdavky a pouvažujte, ktoré by sa dali znížiť a ktoré celkom eliminovať. Možno máte predplatený časopis, ktorý nestíhate čítať alebo posťahovaných niekoľko platených aplikácií/softvérov, ktoré nevyužívate.

Skúste platiť v hotovosti - vyberte si na začiatku mesiaca takú sumu, do ktorej sa daný mesiac musíte zmestiť aj keby čo bolo. Bude to challenge, ale ak chcete zaobchádzať s peniazmi racionálnejšie, za vyskúšanie to stojí.

Založte si sporiaci účet - určite pohodlnejšie riešenie ako to predchádzajúce. Peniaze vám budú každý mesiac automaticky odchádzať z bežného účtu na sporiaci účet vo výške, ktorú si zvolíte. Zvoľte si dostatočne zaujímavú čiastku, aby ste nielen šetrili, ale aj našetrili. Môžete si napríklad povedať, koľko peňazí chcete mať nasporených o rok, a tak si vypočítať výšku mesačnej čiastky. Myslite dopredu. Teraz možno po ničom netúžite, ale o rok/o dva možno budete chcieť nové auto, byt, preto čím skôr začnete sporiť, tým skôr sa k svojmu materiálnemu cieľu dostanete.

Používajte zľavové kódy - pri drahších veciach sa oplatí vygoogliť si zľavový kód. Po zadaní kódu môžete dostať zaujímavú zľavu, pokojne aj 50 - 80 %. Zľavové kódy sa nachádzajú na zľavových portáloch alebo ich poskytujú priamo predajcovia, prípadne influenceri. 

Nerobte impulzívne nákupy - niečo zahliadnete/o niečom počujete a ihneď sa to stáva položkou na vašom wishliste? Dajte si čas. Napríklad 2 týždne alebo mesiac. Ak aj potom budete po danej veci túžiť, s čistým svedomím si ju kúpte. A nemusíte sa báť, že danú vec už nezoženiete - v dnešnej dobe, kedy je všade všetkého veľa a všade to isté, nájdete rovnaký tovar určite aj u iných predajcov. 

Zrušte odber newsletterov - nájdete si každý deň vo svojej schránke niekoľko mailov s chrumkavými akciami? Preč s nimi. Ak niečo nepotrebujete, je jedno, že je to v akcii. 

Uprednostnite kvalitu pred kvantitou - sú veci, do ktorých sa oplatí investovať. Dobrá kabelka, kabát, topánky... Ak sú aj drahé, ale vydržia veľa rokov a máte ich rady, je určite lepšia investícia mať doma jeden dva takého funkčné kusy ako množstvo zničených alebo nenosených.  

Nakupujte z druhej ruky - na webe nájdete množstvo portálov, kde ľudia predávajú veci ešte v pôvodnom balení či oblečenie s visačkou. Načo platiť za veci plnú sumu, keď ich viete nájsť za polovicu? 

Využívajte knižnicu - ak radi čítate, knižnica je pre vás určite hospodárnejším riešením. Ruku na srdce - sú knihy, ktoré aj keď sú super, viac ako raz neprečítate. A len vám na ne doma padá prach. Tak prečo si ich nepožičať? Prečítate, vrátite. 

Robte barterové výmeny - dohodnite sa s kamoškami a priebežne si vymieňajte veci, ktoré už nenosíte/nepoužívate. Zbavíte sa toho, čo vám len zaberá miesto a získate to, čo vám urobí radosť. 

Extra tip: Zvýšte svoje príjmy - ak sú vyššie uvedené body pre vás ťažko stráviteľné, namiesto minimalizácie výdavkov môžete urobiť opačný krok - maximalizovať príjmy. Otázka znie, čo je pre vás ľahšie?:)

Krásne ráno vám prajem:)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára