sobota 10. novembra 2018

Malý byt, veľké kompromisy?

Ahoj decká, 

tento víkend som si sadla za výkresy k bytu, aby som si premyslela, ako si ho zariadim. Byt je stále vo výstavbe, ale mne sa v hlave nazbieralo niekoľko fajn nápadov, ktorých reálnosť som si najskôr chcela overiť - pred tým, ako sa na ne začnem tešiť:) Lebo jedna vec je, keď človeku pracuje fantázia a druhá vec je, keď už musí zobrať do úvahy realitu - podlahovú plochu, dispozičné riešenie, umiestnenie rozvodov, prípojok, zásuviek... Tieto obmedzenia sú tým väčšie, čím menší je váš byt. A môj byt nepatrí zrovna medzi tie veľké:)

Z troch výkresov, ktoré som mala od developera, som urobila jeden súhrnný, kde som si zaznačila všetky dôležité údaje (rozmery, vzdialenosti, prípojky...) a následne som už len voľný priestor vypĺňala nábytkom. Na moje prekvapenie to šlo celkom rýchlo a neriešila som žiadne zásadné dilemy, i keď je pravda, že moje súčasné predstavy sú výsledkom už asi tak polročného rozmýšľania:)

Foto: Rawpixel via Pexels

Zariaďovanie malého bytu môže byť nočná mora, ale môže to byť naopak veľmi fajn, ak:

1. Si viete určiť priority. Je jasné, že do malého bytu toho nezmestíte toľko, ako do veľkého, tak teda pouvažujte, čo je pre vás skutočne dôležité a na čo ste skrátka iba zvyknutí. Mám kamaráta, ktorý funguje v byte bez kuchyne - pre niekoho je to nemysliteľné, ale jemu nechýba. Ja si zase viem v pohode predstaviť byt bez obývačky, na druhej strane by som sa celkom určite nevedela vzdať pracovného kútika.

2. Nechcete vyhovieť všetkým. Ak sa bavíme o menšom byte, v ktorom budete bývať iba vy, pokojne si môžete (a budete musieť) dovoliť byť sebec a myslieť hlavne na seba. Vaše návštevy možno preferujú riadny jedálenský stôl namiesto barového pultu, ale who cares? Najviac času budete v byte tráviť vy, tak hlavne, nech sa tam vám dobre býva. 

3. Stavíte na univerzálnosť a multifunkčnosť. Ľudia vo veľkých domácnostiach majú doma 4 veci, z ktorých každá slúži na to isté, vy budete mať doma jednu vec, ktorá bude slúžiť na 4 účely:) Smiešne, ale ako by nám to všetkým občas prospelo, keby sme boli menej konzumní. 

4. Poznáte triky, ako urobiť byt opticky väčší. Na internete je množstvo tipov, ako sa vhodne pohrať s farbami, vzormi, materiálmi, zrkadlami...

5. Máte radi minimalizmus. Kto nemá veľa vecí, tomu bude aj malý byt dostatočne veľký. Naopak, ak máte tendenciu kupovať veci jednu cez druhú a všetko si odkladať, aj veľký dom vám bude primalý. 

6. Pochopíte, že aj prázdne miesto je kus nábytku. Nemusíte využiť každý jeden centimeter, aj malý byt musí dýchať. 

7. Byt nezariadite ako internát. Lacno vyzerajúcim nábytkom, ktorý vzájomne veľkostne ani farebne neladí. 

8. Investujete do jedného výrazného/unikátneho prvku, ktorý bude stredobodom pozornosti všetkých návštev. Zaujímavý obraz, stôl, váza, komoda, lampa, gauč... 

9. Popustíte uzdy svojej fantázie. Nie všetok nábytok musí byť z Ikei. Nie všetok nábytok musí byť prirazený ku stene. Nebojte sa robiť veci inak. Aj malý byt môže byť štýlový a zaujímavý. Osobne rozhodne nechcem, aby môj byt vyzeral ako u 80 % iných domácností. 

10. Sa budete držať maximálne 3 dominantných farieb a nejakou jednou výraznou farbou celý interiér "rozbijete". 

11. Hrajte sa so svetlom. Tak ako svetlo pomáha urobiť peknú fotografiu, dokáže vyčarovať príjemnú atmosféru, ktorú budete mať radi nielen vy, ale každý, kto sa u vás zastaví. 

12. Dáte veciam čas. Niektoré kusy nábytku možno nezoženie ani za týždeň, ani za mesiac. Nevzdávajte sa a neuspokojte sa s iným riešením. Buďte trpezliví, výsledok bude stáť za to. 

13. Sa zveríte do rúk šikovných dizajnérov, ktorí aj malé priestory zariadia funkčne a štýlovo. Osobne si neviem predstaviť, že by som túto úlohu - na ktorú sa najviac teším - zverila niekomu inému, ale rozhodne aj toto je riešenie. 

Máte skúsenosti s malými bytmi? Cítili ste sa v nich dobre alebo naopak? Prajem vám ešte pekný víkend:)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára