utorok 28. augusta 2018

Ako si plniť sny

Ahoj decká,

článok na túto tému som chcela napísať už dávnejšie, ale som rada, že som to odsunula, lebo veci sa dejú a teraz tomu dám pravdepodobne celkom iný rozmer, ako by som tomu dala pred 2 rokmi.

Foto: Sindre Strom via Pexels

Na úvod 3 dôležité veci:

1. Nič nie je nemožné. 
Ak si niečo veľmi prajeme, nepochybujeme o tom, chceme to a stojíme si za tým, často na to myslíme a podriaďujeme tomu (mnohokrát nevedomky) svoje správanie, potom sme každým dňom bližšie a bližšie ku svojmu cieľu. Praj si, ver a dostaneš to.
2. ...preto si dávaj pozor na to, čo si praješ. 
Naše priania sa plnia bez ohľadu na to, či si prajeme niečo pekné alebo niečo zlé. Radšej 2 krát zváž, či chceš, aby sa to, čo si praješ, naozaj splnilo, aby si to neľutoval.
3. Ak niečo nevyjde, má to tak byť. 
Niektoré sny nám po čase "odpadnú od chuti", prestávame byť o nich presvedčení, vzdáme sa ich z nedostatku záujmu. Je to v poriadku. Názory a priority sa časom menia - nie je to naše zlyhanie, ale dôsledok vnútorného rozvoja človeka.

Hlavný problém pri plnení mnohých snov je, že chceme všetko hneď. Ak nevidíme rýchle výsledky, zdá sa nám, že nenapredujeme a že naše snaženie nemá zmysel. Nuž, cesta za niektorými snami je dlhá a kľukatá. Ak sa objavia prekážky, podlez ich, obíď alebo preskoč, ale rozhodne sa nimi nenechaj zastaviť. Každá prekážka nás má niečo naučiť, dať nám iný pohľad na vec alebo nás uistiť, že naozaj toto je cesta, ktorou chceme ísť. Niekedy dosiahnutie cieľa trvá týždeň, inokedy mesiac, inokedy rok a niekedy 10 rokov. Ak je tvoj sen dostatočne veľký a tvoje presvedčenie dostatočne silné, žiadna doba nie je dostatočne dlhá na to, aby ťa od dosiahnutia tvojho cieľa odradila. 

Pozitívom čakania na splnenie sna spočíva v tom, že jeho dĺžka je priamo úmerná našej radosti z dosiahnutia cieľa. Tu sa na chvíľu zastavím. Sú sny, kedy hovorím o určitom momente, ktorý chcem zažiť a tým, že ho zažijem, je pre mňa sen splnený (napr. chcem ísť na dovolenku, idem na dovolenku, bola som na dovolenke - sen je splnený). Pri niektorých snoch však hovoríme o neohraničenom procese, napr. chcem pravidelne cvičiť, chcem sa zdravo stravovať a pod. Obe kategórie snov majú svoje úskalia a je treba sa na ne pripraviť:

  • po naplnení veľkých, jednorázových snov prichádza pocit prázdna "tak sa mi to podarilo, čo bude ďalej?"
  • k naplneniu procesne dlhších snov je potrebná trvalá životná zmena, vyžadujúca si oveľa viac úsilia, odhodlania a sebazaprenia ako ktorýkoľvek z jednorázových snov. 

Práve z dôvodu týchto 2 úskalí nie je dobré kŕčovito sa upínať na ciele a míľniky, ale radšej sa sústrediť na to, aby tá cesta k nim bola príjemná. Je fajn mať svoj sen trošku premyslený - nájsť si správny spôsob, systém, akýsi "plán boja", čo, ako a kedy budem robiť, aby som sa k svojmu cieľu viac priblížil. Potrebujem na dosiahnutie svojho cieľa nejaké vzdelanie? Potrebujem viac peňazí? Potrebujem nejakú techniku? Potrebujem tím ľudí? Všetko je dobré písať si nielen v hlave, ale aj na papier. Zaznač si potrebné kroky, míľniky a do kedy ich chceš naplniť. Kým svoje sny držíš len v hlave, sú abstraktné, ale keď si ich začneš písať do zošita, začnú naberať reálne kontúry. Vyškrtávaním jednotlivých bodov (túto časť budeš zbožňovať!) budeš lepšie vnímať svoje pokroky. 

Pri plnení snov sa vždy porovnávaj iba so sebou a svojou minulosťou, nikdy nie s inými ľuďmi. Iní ľudia by ťa mali inšpirovať a motivovať, ale nie deptať. Všetci máme iné možnosti a schopnosti, inak pevnú vôľu, iné priority... Uprac si v hlave a zisti, čo chceš skutočne ty, nie čo by si mal chcieť/mať - iba preto, že to chcú/majú ostatní. Následne hľadaj pre svoj sen príležitosti, hľadaj správne informácie, správne miesta, správne kontakty. Buď v strehu. Prijímaj rozhodnutia.

Nech už je náš sen akýkoľvek, vždy s ním budú spojené aj kroky, ktoré nás nebudú baviť, nebudú nás tešiť. Nikdy človek toľkokrát nevystúpi zo svojej komfortnej zóny tak často, ako práve pri plnení snov. Si na to pripravený? Tak pouvažuj, čo pre splnenie svojho sna môžeš urobiť dnes. Prajem ti ešte pekný deň:)

2 komentáre: