piatok 31. augusta 2018

8 dôvodov, prečo je super bývať v Bratislave

Ahoj decká,

v týchto dňoch je to 8 rokov, čo bývam v Bratislave, a tak tu mám pre vás 8 dôvodov, prečo je super bývať v našom hlavnom meste. Viem, že Bratislava nikdy nebola a ani nebude všetkým ľuďom "pochuti", ale práve preto chcem napísať týchto pár riadkov. Sama som kedysi na Bratislavu nadávala, bolo to pre mňa škaredé, chaotické mesto s Auparkom plné "Blavákov" - arogantných ľudí a feťákov. Asi nikdy nezabudnem na moment, keď som prišla s ocinom na prijímacie skúšky, vchádzali sme s autom na parkovisko a na rohu budovy ekonomickej univerzity som uvidela nápis "východniari páľte do p***":D Pre nezainteresovaných iba objasňujem, že pre niektorých Bratislavčanov je východniar každý, kto žije na východ od Bratislavy. Vo svojej podstate som teda iba "one of the milion" prisťahovalcov, napriek tomu mi Bratiska veľmi prirástla k srdcu a tu sú dôvody:

1. Anonymita
Neviem si predstaviť bývať niekde, kde každý každému "vidí do hrnca". Práve naopak, vyhovuje mi, keď sa ulicami "melie" dostatok ľudí - domácich aj cudzincov, takže máte väčšiu šancu stretnúť 2x skupinku fotografujúcich sa Japoncov ako svojho suseda zo 4. poschodia. Mimochodom, svojich susedov doteraz poriadne nepoznám, a to v súčasnom byte bývam už 3 roky. Chápem, že niekto má radšej užšie sociálne vzťahy, ale mne sa to práve takto páči. Na druhej strane, v porovnaní s inými hlavnými mestami je Bratislava stále strašná dedinka:)

2. Zaujímavé pracovné a voľnočasové príležitosti
Ak človek nie je veľmi ambiciózny typ a veľmi si nepotrpí na to, ako trávi svoje dni (akú má prácu, aké má koníčky, na aké miesta chodí, akých ľudí stretáva...), Bratislava je pre neho zbytočne "veľkým kabátom". Ak sa však o tieto veci zaujímate, skôr či neskôr vám začne byť každé miesto malé, až kým nenájdete to, ktoré je pre vás tak akurát. Pre mňa je takým mestom Bratislava. Vzdelanie a prácu, o ktorú som mala vždy záujem, by som v inom meste nenašla a taktiež mám rada pestré možnosti trávenia voľného času, ktoré mi moje rodné mesto ponúknuť nedokáže.

3. Rozmanitosť prostredia
Pre mnohých je Bratislava hlavne kopou betónu - áno, v niektorých lokalitách to tak naozaj vyzerá, ale tento problém má takmer každé mesto. Na druhej strane je v Bratislave aj veľa zelene a doposiaľ všade, kde som bývala (Staré Mesto, Ružinov, Petržalka), som túto zeleň mala rovno "pod nosom". V Bratislave si prídu na svoje milovníci mesta aj prírody, dokonca aj milovníci piesočnatých pláží:) Momentálne bývam v blízkosti Veľkého Draždiaku a vždy, keď ma sem niekto príde pozrieť, je "vykoľajený" z toho, že je tu les, dve jazerá, Chorvátske rameno, hrádza... No áno, Petržalka dávno nie je to "feťácke doupě", ako ho mnohí z počutia poznáme:D

4. Vodné plochy
Tak ako niekto túži bývať hlboko vo veľkomeste a niekto zas v srdci prírody, mne sa vždy páčilo bývanie pri vode (na pláži, pri jazere, pri potoku, pri rieke...). V Bratislave je vodných plôch celkom dosť a rada trávim čas v ich okolí - či už na nábreží Dunaja alebo pri jazerách, keďže aj pri práci aj pri byte jedno "na skok" mám. Jazerá a ich okolie sú skvelým miestom pre šport, relax, opaľovanie, prechádzky, rozmýšľanie či small talk s kamarátmi.

5. Všetko poruke
Aj keď je Bratislava ako taká relatívne rozťahaná a dostať sa z jednej strany mesta na druhú (najmä počas dopravnej špičky) môže byť nerv, vo svojej podstate každá (väčšia) mestská časť má na svojom území všetko potrebné. Obchody, lekárov, prírodu, úrady, pracovné príležitosti, služby... Teda obvykle za žiadnou z týchto vecí netreba príliš cestovať.

6. Jednoduchá preprava MHD
Okej, iné európske mestá majú aj lepšie vymyslenú verejnú dopravu ako my v Bratislave, na druhej strane ak určitú časť svojho života žijete na mieste, odkiaľ vám chodí autobus len raz za pol hodinu, potom v Bratislave naozaj nemáte na čo nadávať. Jednotlivé linky chodia dosť často a prestupy na ďalšie spoje sú rýchle a jednoduché. To hovorím o MHD. Individuálnu prepravu v Bratislave posúdiť neviem, keďže ju nevyužívam. Rada a veľa chodím pešo, auto u mňa nenašlo využitie a keď sa na nejakom úseku potrebujem presunúť, iba skočím na prvú linku, čo ide mojim smerom a vec je vybavená.

7. Blízkosť letísk
Ak sa človek nevyžíva v cestovaní, táto výhoda Bratislavy mu môže byť ukradnutá, ale ja som si už toľkokrát povedala, keď som niekam šla alebo som odniekiaľ prichádzala, aké je to super, že bývam v Bratislave a nemusím sa pred letom alebo po prílete ešte kilometre prepravovať. Bratislavské aj viedenské letisko sú "na skok", do Budapešti a do Prahy to tiež nie je od ruky. ...čo je super aj v prípade, že nikam neletíte, ale vašou konečnou destináciou sú práve tieto mestá, pretože ich viete otočiť aj za jeden deň.

8. Krásne Staré Mesto
Historická časť Starého Mesta je moja srdcovka. Kedykoľvek môžem, rada sa tade aspoň prejdem, nehovoriac o príjemnom čase strávenom na zmrzline, raňajkách, obedoch, zákuskoch... Mám rada atmosféru hemžiacich sa ľudí, plných terás, vône jedla, tečúcej vody z fontán. Keď sa ulicami a uličkami ozývajú rôzne jazyky, stretáte mužov v oblekoch a ženy v kostýmoch, kamošky, čo si vyšli pokecať, rodinky na prechádzke, fanúšikov hokeja, skupinku dohabaných chlapcov na rozlúčke so slobodou... Toto je tá Bratislava, ktorú sa oplatí "nasávať" všetkými zmyslami.

Celkom určite by som vedela v tomto zozname pokračovať ďalej, no myslím si, že "haters gonna hate" a na objasnenie veci stačí:) Čo vy a Bratislava? 

8 komentárov:

 1. môžem len súhlasiť :) síce nie som priamo z Bratislavy, ale pracujem tu a trávim väčšinu voľného času, práve kvôli bodom, ktoré píšeš :) ak by tu boli trošku lacnejšie byty, neváham a bývam tu :)
  MakeupbyVeo

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ach, no, tie byty...:) Zaberie to veľa času, ja som svoj hľadala takmer dva roky, ale našla som:)

   Odstrániť
 2. moja kamarátka blogerka Vladies by určite súhlasila... predsa len sme z východu a tu... nič nie je. no ja... osobne bratislavu nemám rada. žijem tam momentálne už presne rok a nestotožnila som sa ako s mestom, tak s mentalitou a životom, ktorý tam človek žije. cítim sa stratená, aj keď je pravda, že má človek všetko na dosah. no tak si nik nič neváži a ľudia vedia byť šialení, nepríjemní a nechápaví... bratislava je krásna, ale pre mňa osobne určite nie na život :).

  THE WORLD BY KEJMY | @LADY_KEJMY.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hm, na druhej strane, šialení, nepríjemní a nechápaví ľudia sa nájdu v každom kúte sveta:) Keď Ti tu bude dlho, pokojne sa ozvi, môžeme skočiť na kávu, rada Ťa opäť uvidím:)

   Odstrániť
 3. Myslím, že si to vystihla, páčil sa mi aj úvod a definícia východniarov podľa Blavákov. To som spočiatku nevedela, ale po 10tich rokoch života v Blave mi to už stihli objasniť. Ja som na tom s Bratislavou tak asi 50/50. Má to všetky tie výhody, ktoré si spomenula. Anonymita života a množstvo koníčkov a príležitostí na vyžitie sú super. Mne však trochu začína prekážať dravosť, netrpezlivosť a stres, ktorý tu cítim zovšadiaľ. Neviem doma na východe som aj ja vo väčšom kľude ako tu. Tu musím byť viacej v strehu aby som stihla nastúpiť do busu kým zatvorí dvere a skrátka robiť veci rýchlo. Príde mi to také uponáhľanejšie a tí ľudia no vieme ako to tu s nimi je.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, Janka. Haha, áno, autobusové dvere už nejedného človeka privrzli:D A tiež cítim ten rozdiel, že život v mojom rodnom meste plynie akoby pomalšie, ale vždy si poviem, že je to asi len preto, že tam chodím k rodičom, na návštevu a oddychovať, teda sa mi s tým prostredím nespájajú žiadne záväzky, povinnosti.

   Odstrániť
 4. Ja som Bratislave na chlp doteraz veľmi neprišla. Práve tá mentalita ľudí mi tam veľmi nesedí a celkovo mi tam príde ten spôsob života veľmi uponáhľaný. No čo sa týka pracovných príležitostí, je to tam asi najvýhodnejšie, a tak tam asi aj tak raz skončím. A možno aj zmením na ňu názor. :)

  THE EFFLORESCENCE GIRL

  OdpovedaťOdstrániť