sobota 14. júla 2018

O intuícii, ktorá klame, anémii, diétách, doktorovi Gúglovi a Vitaboxe

Krásne ránko, 

úprimne, články o zdraví, stravovaní, cvičení a podobných veciach už nejaký čas nečítam, pretože tieto témy - odkedy začali byť "in" - na nás číhajú na každom rohu a som z nich už unavená. Ľudia sa pretekajú v zdravom životnom štýle (alebo len vo fotkách na Instagrame?), každý má na vec iný názor a každého názor je ten najlepší. V tomto článku sa chcem s vami podeliť o svoju skúsenosť, ako som (podobne ako mnoho iných ľudí) vyšperkovala svoj jedálniček do extrému a myslela si, ako mi to prospieva, no opak bol pravdou.

Foto: Stokpic via Pexels

Posledných pár rokov ma neposlúchal žalúdok a bývalo mi ťažko nielen po vyslovene nezdravých jedlách, ale aj z tých celkom bežných - zo zemiakov, mäsa, mliečnych výrobkov, pečiva... Snažila som sa odsledovať si, ktoré jedlá mi nerobia dobre a tie som postupne prestávala jesť. Po vylúčení každej ďalšej potraviny som si nejaký čas navrávala, že mi je lepšie, no jedného dňa som sa dostala do štádia, že "zakázaných" jedál som mala na zozname viac ako tých "povolených". Nevedela som sa normálne najesť, bola som prieberčivá, nerada som jedla mimo domu, kde som zloženie porcie nevedela ovplyvniť a moja strava bola jednotvárna. Jedného dňa som si uvedomila, že takto fungovať nemôžem, pretože jem málo, jem stále to isté a lepšie mi nie je, práve naopak. 

Cítila som sa permanentne unavená, točila sa mi hlava, bývala som nesústredená, niekedy dokonca dezorientovaná. Každé doobedie, keď som už mala dávno po raňajkách a blížil sa čas desiaty alebo obeda, som zažívala zvláštne stavy (rozbúchalo sa mi srdce, triasli sa mi ruky a telo ma akoby svrbelo zvnútra). Na tieto stavy mi pomáhalo dať si sladké, ale to bolo vždy iba dočasné riešenie - v ten deň a v ten moment, na druhý deň sa scenár opakoval. Mala som málo pohybu - nie preto, že by nebol čas, ale preto, že som nemala energiu.

Zhoda okolností chcela, že keď som sa túto "záhadu" rozhodla riešiť, bola som práve objednaná na preventívnu prehliadku k všeobecnému lekárovi, kde sa všetko "rozuzlilo". Moja intuícia mi roky hovorila, že mám nízky tlak a tým som si všetko odôvodňovala. Bola to tá istá zlá intuícia, ktorá mi radila, že keď mi niečo nevyhovuje, tak to nemám jesť. Takto predsa fungujú vegáni, vegetariáni, rawáci, bezlepkáči... Celý čas mi však nedochádzala jedna vec - že všetkým, čo zo svojej stravy vylúčim, prichádzam aj o dôležité látky, ktoré moje telo potrebuje pre normálne fungovanie. ...a tak sa napokon z nízkeho tlaku vykľula anémia.

Keď som sa nad sebou zamyslela, nemohla som sa tomu čudovať. Všetky tie potraviny, ktoré anemici potrebujú, boli na mojom "zakázanom" zozname, teda som ich už nejaký čas nejedla alebo jedla len minimálne. Tak veľmi som sa sledovala, tak veľmi som chcela pre seba len to najlepšie, ale robila som presný opak. Cítila som sa tak hlúpo, že som s nápravnými opatreniami začala ešte pri odchode od doktorky. Zašla som do obchodu a naložila si plný košík potravín, ktoré som nejedla alebo jedla málo. Keďže ma varenie nie príliš baví (čítaj NEBAVÍ MA NAJVIAC NA SVETE), objednala som si na najbližší pracovný týždeň Vitabox, na ktorom fungujem dodnes. Beriem vitamíny obsahujúce železo, ktoré mi každé ráno pripomínajú škody, čo som na sebe napáchala.

Hlavnú myšlienku tohto článku by som zhrnula asi takto: V dnešnej dobe je "in" mať určitý štýl už nielen v obliekaní, ale aj v tom, čo jeme. Myslím si však, že (ak vyslovene človek nemá na nejaké jedlo alergiu) najlepšie je jesť všetko. Všetko s mierou, samozrejme. Dokonca aj jedlo, ktoré nám nechutí. Vo Vitaboxoch, ktoré si objednávam, sú často ingrediencie, ktoré neľúbim, občas dokonca také, ktoré neviem a možno ani nechcem vedieť identifikovať. Na druhej strane, sama by som si takéto rozmanité jedlá nikdy pripraviť nedokázala, ale čo je najdôležitejšie, cítim sa vďaka nim naozaj lepšie. Žalúdok ma už netrápi, príznaky anémie celkom nevymizli, ale výrazne sa zmiernili. Vďaka vyššiemu prísunu železa sa mi zlepšila pleť a vrátila sa mi chuť športovať.

Nie nadarmo sa hovorí, že STE TO, ČO JETE, lebo je to tak. Ak máte potrebu z akýchkoľvek dôvodov zasahovať do svojho jedálnička, dbajte na to, aby bola zachovaná jeho pestrosť, lebo všetko, čo z neho zoberiete, musíte nahradiť niečím iným, inak vám to bude chýbať. Vždy je však lepšie poradiť sa z odborníkom, ako s doktorom Gúglom, ktorý toho narozpráva...

Prajem vám ešte pekný deň!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára