sobota 21. júla 2018

10 vecí, ktoré doma mať nepotrebujete

Ahoj decká,

počas dovolenky som týždeň strávila u našich a keďže takto dlho som vo svojom rodnom meste už niekoľko rokov nebola, využila som tento čas aj na väčšie upratovanie. Ja som taký "odpodlahyupratovač", teda keď už sa do upratovania pustím, robím to dlho, poriadne a obvykle veľa vecí končí v koši. U našich sa krotím, pretože si nedovolím vyhodiť im niečo, čo neviem, akú má pre nich hodnotu, ale som fanúšik minimalizmu a skôr prázdnych ako plných poličiek. Naopak, naši si radi všeličo odkladajú, zbierajú a zhromažďujú, tak si viete predstaviť, ako nadávam, keď sa občas podujmem u nich utrieť prach...:) Ak náhodou patríte tiež do skupiny "zberačov", ale radi by ste sa tohto zvyku zbavili alebo si počas dovolenky tiež doma veci trošku vytriedili, ponúkam vám zoznam tých, ktoré doma naozaj mať nemusíte:

1. Potraviny po záruke
Rozdiel medzi "Spotrebujte do" a "Minimálna trvanlivosť" vám asi vysvetľovať nemusím, no ani potraviny s minimálnou trvanlivosťou nevydržia večne. Pretrieďte si jedlo v chladničke, v poličkách, v špajzi, v pivnici - skrátka všade, kde ho skladujete. Takéto upratovanie je dobré nielen na to, že vyhodíte potraviny po záruke, ale aj vyčistíte priestory, kde jedlo skladujete. Z mnohých balení (múka, kakao, cukor, káva...) sa trúsi, čo môže byť vhodným prostredím pre hmyz - mravce, mole... Zároveň zistíte, čo naozaj doma máte, pretože pred upratovaním sa vám špajza môže zdať plná, ale keď z nej vyhodíte potraviny po záruke, sortiment sa preriedi. Možno si uvedomíte, že ste niektoré potraviny kupovali, pritom ste ešte staršie, nespotrebované balenia mali doma. Pravidelnejším upratovaním, pri ktorom získate prehľad o zásobách, predídete plytvaniu.

Foto: Pixaby via Pexels

2. Lieky po exspirácii
Kdesi som čítala, že Slováci sú rekordmani v nakupovaní liekov, tak by sme sa na ne z času na čas tiež mohli pozrieť. Či nekupujeme to, čo už doma máme alebo sa nespoliehame na niečo, čo doma máme, ale je to už po záruke. 

Foto: Rawpixel via Pexels

3. Oblečenie, ktoré nenosíte
A je úplne jedno, aký na to máte dôvod. Či už je oblečenie staré, zničené, nepohodlné... skrátka nenosené, vo vašej skrini len zaberá miesto. Skriňa sa stáva naoko plnou, ale keď už na to príde, nemáte si čo obliecť, pretože strácate prehľad, čo v nej máte. Aj keď vám je to ľúto, hecnite sa a posuňte veci ďalej - predajte ich cez internet, posuňte kamoškám alebo dajte na charitu. Dobrý pocit, pár drobných a funkčná skriňa vás potešia viac ako to, čo v nej teraz máte. 

Foto: Ylanite Koopens via Pexels

4. Doplnky, ktoré nenosíte
Okrem oblečenia tu máme kabelky, tašky, opasky, topánky, klobúky, bižutériu, šály, šatky... Preč so všetkým, čo nevyužívate. 

Foto: Moose Photos via Pexels

5. Stará elektronika
Staré telefóny, nabíjačky, fotoaparáty, kazety, inštalačné CDčká, káble a pod. už iste potrebovať nebudete, rovnako ako všetky tie obaly od nich, "ktoré by sa ešte mohli zísť", ale pravda je taká, že sa už nezídu. Ponechajte si iba príslušenstvo (obal, návod, doklad...) k tomu, čo je v záruke. 

Foto: Pixaby via Pexels

6. Balenia, obaly, tašky, krabice, návody, bločky
To všetko si doma odkladáme pre prípad, že by sme chceli zakúpený tovar niekedy reklamovať, odložiť, uskladniť, preniesť, predať, použiť neskôr... Všetky tieto veci zaberajú miesto, pritom zbytočne. Výnimku môžete urobiť pri darčekových taškách, ktoré sú spratné a určite ich viete znovu použiť, ale pri krabiciach, plastových taškách, sáčkoch, návodoch, nepotrebných bločkoch a pod. buďte nemilosrdní.

Foto: Freestocks via Pexels

7. Darčeky bez využitia, ktoré je nám ľúto vyhodiť
Možno to poznáte - od blízkeho ste dostali niečo, čo sa vám nepáči alebo to nemá pre vás žiadne využitie, ale z ľútosti máte túto vec doma, lebo veď čo by na to povedal dotyčný, keby ste to vyhodili a on by na to prišiel. Nuž, "je mi to ľúto vyhodiť" je veľmi zlý argument, prečo mať niečo doma - táto vec vám zaberá priestor, nebodaj z nej musíte utierať aj prach a zakaždým, keď sa na ňu pozriete, vám pripomenie, ako strašne sa vám nepáči/ako veľmi je neužitočná. Niekedy je lepšie nemať na polici nič, ako hlúposť z ľútosti. 

Foto: Pixaby via Pexels

8. Kozmetika po záruke
A my ženy doma vždy nejakú máme...

Foto: Anderson Guerra via Pexels

9. Veci zo školských čias, staré časopisy
Verte mi, že pracovný zošit z vlastivedy už potrebovať nebudete. Nie preto, že by informácie v ňom neboli užitočné, ale skôr vás napadne si danú vec vygoogliť ako loviť v 20-ročnom zošite. To isté platí aj o časopisoch. Vždy si myslíme, že k čiastočne prečítanému časopisu sa vrátime na dovolenke, ale na dovolenke už čítame nové časopisy alebo knihu.

Foto: Rawpixel via Pexels

10. Všetko, čo vás irituje
Je jasné, že ak bývate v spoločnej domácnosti, nemôžete hlava-nehlava vyhodiť všetko, z čoho nemáte úžitok, pretože pre toho druhého to môže byť cenné, funkčné, potrebné. Ak však máte "nad danou vecou moc" (t. j. je vaša), ale jej prítomnosť vás (už) nijako neteší, môže byť fajn posunúť ju niekomu inému, predať ju, darovať, vyhodiť... a možno nahradiť inou alebo nenahradiť ničím, lebo aj voľné miesto je pekný kus nábytku:)

Foto: Rawpixel via Pexels

Majte sa krásne, Vaša I.

4 komentáre: