nedeľa 17. júna 2018

Všetko, čo ste (ne)potrebovali vedieť o zubnom implantáte

Ahoj decká,

nedávno som si dala urobiť zubný implantát a povedala som si, že ak to prežijem:), tak vám pár riadkov o tejto skúsenosti napíšem. Možno tiež veci ohľadom zdravia riešite najskôr s doktorom Gúglom a až potom s tým ozajstným. Aj ja som si pred zákrokom kadečo vygooglila a potom som to ľutovala. Je prirodzené, že chceme vedieť, čo nás v "deň D" čaká, ale sú to práve PODROBNOSTI, vďaka ktorým náš strach dosiahne level milión. Tento článok je teda určený všetkým, ktorý implantát zvažujú, ale chcú o ňom vedieť - nič viac a nič menej - iba to potrebné. 


Foto: Rawpixel via Pexels

Na úvod v krátkosti pre tých, ktorí presne nevedia, čo to implantát je - ide o náhradu chýbajúceho zuba, kedy sa do ďasna vloží kovový nástavec, na ktorý sa nasadí tyčinka a na tyčinku nový zub. V porovnaní s "mostíkom", ktorý sa iba "zavesí" na vedľajší zub, implantát sa vkladá priamo do ďasna.
Nemusíte vedieť ako. 

Žiaľ, ja som bola zvedavá a pred zákrokom som si pozrela niekoľko videí, ako sa implantát do ďasna vkladá. Nebol to dobrý nápad. Do ordinácie som prišla fyzicky, psychicky som bola niekde inde, nazvala by som to stavom absolútnej nepríčetnosti. Ale viete čo? Keď sa nad tým spätne zamýšľam, pripadám si komicky. V skutočnosti človek zákrok vôbec necíti, pretože má tvár znecitlivenú od brady až k obočiu a celé "predstavenie" trvá tak do 10 minút (?). Proste si ani nestihnete uvedomiť, čo sa deje a idete domov.

Akosi som nedokázala prijať fakt, že to nebolo tak dramatické, takže som očakávala bolesť aspoň po tom, ako mi prestane účinkovať anestéza alebo keď prestanem brať antibiotiká, ktoré som mala predpísané na 3 dni. Bolesť sa nekonala. Hneď po zákroku môže človek normálne fungovať - piť, jesť, ísť do práce... Proste život ide ďalej, akoby sa nič nestalo. Jediným obmedzením boli väčšie nároky na hygienu. Miesto s implantátom je potrebné udržiavať čisté. Všade som chodila s kefkou, pastou a uterákom a zuby som si umývala po každom jedle. Na čistenie miesta s implantátom sa mi osvedčila jednozväzková kefka, pretože s klasickou kefkou je to ako vysávať si jednoizbový byt so zametacím strojom(:D). Po čase človeka to umývanie zubov začne trochu otravovať, ale práve vtedy je už ranka zahojená, takže to už s čistením netreba tak preháňať.

V mojom prípade celý zákrok pozostával z 5 návštev zubnej kliniky, ktoré som absolvovala v priebehu 3 mesiacov. Najskôr som absolvovala vstupnú konzultáciu + rontgen, potom samotný zákrok + rontgen, po týždni od zákroku som bola na kontrole, po 9 týždňoch od zákroku na odtlačkoch a po 11 týždňoch od zákroku na nasadení tyčinky a nasadení zuba.

Teraz prichádza odpoveď na dôležitú otázku - či je teda na tomto zákroku niečo bolestivé. Nuž, ten posledný termín, na ktorý som sa najviac tešila, bol pre mňa najmenej príjemný. Tyčinka sa do implantátu vkladá hrubou silou - musí ísť dnu, ale už nesmie ísť von. Cca 3 dni po nasadení zubu som mala bolesti, prvú noc sa to nezaobišlo bez tabletky. Ďalšie dva dni som cítila tlak/napätie v ďasne, no cca po 5 dňoch všetky nepríjemné pocity zmizli. Nejaký čas ešte trvalo, kým som zub nevnímala ako cudzí.

No a ešte k cene zákroku... Toto je vec, ktorú sa málokde dočítate, pretože v cenníkoch zubárov sa nachádzajú ceny iba za materiál a práce, ale žiadny laik predsa netuší, ktoré materiály/práce sú k zákroku potrebné. Ja som si zub dávala robiť v súkromnej klinike a z ponuky implantátov som si vybrala ten, ktorý mi zubár prezentoval ako najlepší (čítaj najdrahší). Keďže mám alergiu na kovy, bolo pre mňa dôležité siahnuť po niečom, čo sa osvedčilo u vysokého percenta pacientov, takže sa cena vyšplhala na 1 600 eur. Čo je dosť. Vlastne je to nechutne veľa.

Na druhej strane to nie je cena iba za zub, ale za úsmev, komfort a sebavedomie. Sama poznám niekoľko ľudí, ktorým chýba zub, chcú to riešiť, ale... Výhovorka sa vždy nájde. Tak ako som si ju vždy našla ja. Raz nebol vhodný čas, inokedy som nevedela, ku komu sa objednať alebo som sa len skrátka bála, že som beznádejný prípad alergika, pre ktorého implantát nie je vhodným riešením. Teraz sa už na vec pozerám inak a nerozumiem, prečo som tak dlho otáľala. Predsa je tak náročné a neprirodzené obmedzovať sa pri rozprávaní, úsmeve a smiechu, aby si náhodou niekto váš chýbajúci zub nevšimol a ja som to robila 10 rokov!

Verím, že vás tento článok aspoň trošku povzbudil a ukázal vám inú stránku implantátov a chýbajúcich zubov, ako je tá, o ktorej si bežne na internete prečítate. Pretože niektoré príbehy naozaj nepotrebujete poznať pred tým, ako sa vydáte na svoju cestu za pekným úsmevom.

Prajem vám ešte pohodovú nedeľu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára