nedeľa 17. júna 2018

Všetko, čo ste (ne)potrebovali vedieť o zubnom implantáte

Ahoj decká,

nedávno som si dala urobiť zubný implantát a povedala som si, že ak to prežijem:), tak vám pár riadkov o tejto skúsenosti napíšem. Možno tiež veci ohľadom zdravia riešite najskôr s doktorom Gúglom a až potom s tým ozajstným. Aj ja som si pred zákrokom kadečo vygooglila a potom som to ľutovala. Je prirodzené, že chceme vedieť, čo nás v "deň D" čaká, ale sú to práve PODROBNOSTI, vďaka ktorým náš strach dosiahne level milión. Tento článok je teda určený všetkým, ktorý implantát zvažujú, ale chcú o ňom vedieť - nič viac a nič menej - iba to potrebné. 


Foto: Rawpixel via Pexels

Na úvod v krátkosti pre tých, ktorí presne nevedia, čo to implantát je - ide o náhradu chýbajúceho zuba, kedy sa do ďasna vloží kovový nástavec, na ktorý sa nasadí tyčinka a na tyčinku nový zub. V porovnaní s "mostíkom", ktorý sa iba "zavesí" na vedľajší zub, implantát sa vkladá priamo do ďasna. Verte mi, toto je z technickej stránky všetko, čo potrebujete vedieť.

Žiaľ, ja som bola zvedavá a pred zákrokom som si pozrela niekoľko videí, ako sa implantát do ďasna vkladá. Nebol to dobrý nápad. Do ordinácie som prišla fyzicky, psychicky som bola niekde úplne inde, nazvala by som to stavom fatálnej nepríčetnosti. Ale viete čo? Keď sa nad tým teraz spätne zamýšľam, pripadám si komicky. V skutočnosti človek zákrok vôbec necíti, pretože má tvár znecitlivenú od brady až k obočiu a celé "predstavenie" trvá tak do 10 minút (?). Proste si ani nestihnete uvedomiť, čo sa okolo vás deje - aspoň ja som si v tom strachu nestihla - a už som bola na ceste domov aj s kúskom kovu v hornom ďasne.

Samozrejme, moja hlava nechcela prijať fakt, že to nebolo vôbec tak dramatické, takže som očakávala bolesti po tom, ako mi prestane účinkovať anestéza alebo aspoň po tom, ako prestanem brať antibiotiká, ktoré som mala predpísané na 3 dni. Lenže žiadna bolesť sa nekonala. Hneď po zákroku môže človek normálne fungovať - piť, jesť, ísť do práce... Proste život ide ďalej, akoby sa nič nestalo. Jediným obmedzením boli väčšie nároky na hygienu v tomto období, kedy je potrebné miesto s implantátom udržiavať čisté. Všade som chodila s kefkou, pastou a malým uterákom a zuby som si umývala po každom jedle. Na čistenie miesta s implantátom sa mi osvedčila jednozväzková kefka, pretože s klasickou kefkou je to ako vysávať si jednoizbový byt so zametacím strojom(:D). Po čase človeka to umývanie zubov začne trochu otravovať, ale práve vtedy je už ranka po implantáte zahojená, takže to už s čistením netreba tak preháňať.

Celý zákrok pozostával z 5 návštev zubnej kliniky, ktoré som absolvovala v priebehu 3 mesiacov. Najskôr som absolvovala vstupnú konzultáciu + rentgen, potom samotný zákrok + rentgen, po týždni od zákroku som bola na kontrole, po 9 týždňoch od zákroku na odtlačkoch a po 11 týždňoch od zákroku na nasadení tyčinky a nasadení zuba.

Teraz prichádza odpoveď na dôležitú otázku - či je teda na tomto zákroku niečo, čo bolí. Nuž, ten posledný termín, na ktorý som sa najviac tešila, bol pre mňa najmenej príjemný. Tyčinka sa do implantátu vkladá "hrubou silou" - proste musí ísť dnu, ale už nesmie ísť von, aby zub nevypadol. Cca 3 dni po nasadení zubu som mala bolesti, prvú noc sa to nezaobišlo bez tabletky. Ďalšie dva dni som cítila tlak/napätie v ďasne, no cca po 5 dňoch som prestala nový zub celkom vnímať, a to aj z proporčného hľadiska. Keď ste zvyknutí na medzierku medzi zubami, nejaký čas sa vám bude zdať, že nemáte v ústach zub, ale celú skriňu:D

No a ešte k cene zákroku... Toto je vec, ktorú sa málokde dočítate, pretože v cenníkoch zubárov sa nachádzajú ceny iba za materiál/práce, ale žiadny laik predsa netuší, ktoré materiály/práce sú k zákroku potrebné. Ja som si zub dávala robiť v súkromnej klinike a z ponuky implantátov som si vybrala ten, ktorý mi zubár prezentoval ako najlepší (čítaj, žiaľ, aj najdrahší). Keďže mám alergiu na kovy, bolo pre mňa dôležité siahnuť po niečom, čo sa osvedčilo u vysokého percenta pacientov, takže sa cena vyšplhala na 1 600 eur. Čo je dosť. Vlastne je to nechutne veľa.

Na druhej strane to nie je cena iba za zub, ale za úsmev, komfort a sebavedomie. Sama poznám niekoľko ľudí, ktorým chýba zub, chcú to riešiť, ale... Výhovorka sa vždy nájde. Tak ako som si ju vždy našla ja. Raz nebol vhodný čas, inokedy som nevedela, ku komu sa objednať alebo som sa len skrátka bála, že som beznádejný prípad alergika, pre ktorého implantát nie je vhodným riešením. Ako vždy, keď to už má človek za sebou, aj ja sa na vec teraz pozerám inak a nerozumiem, prečo som s implantátom tak dlho otáľala. Je jednoduchšie dať tých 1 600 za kvalitný zub a dobrú prácu zubára, ako sa obmedzovať pri rozprávaní, úsmeve a smiechu, aby si náhodou niekto váš chýbajúci zub nevšimol... Ak by ste chceli referenciu na dobrú kliniku, rada vám ju poskytnem.

Verím, že vás tento článok aspoň trošku povzbudil a ukázal vám inú stránku implantátov a chýbajúcich zubov, ako je tá, o ktorej si bežne na internete prečítate. Pretože niektoré príbehy naozaj nepotrebujete poznať pred tým, ako sa vydáte na svoju cestu za pekným úsmevom.

Prajem vám ešte pohodovú nedeľu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára