sobota 9. júna 2018

Hodnotím 1. semester štúdia počítačovej grafiky a dizajnu - pokračujem alebo to vzdávam?:)

Ahoj decká,

možno ste zachytili, že chodím na kurz počítačovej grafiky a dizajnu. Bola to oblasť, o ktorú som sa dlhšie zaujímala, veľa som o nej nevedela, ale chcela som vedieť. Tento týždeň som ukončila prvý semester, a tak vám prinášam zhrnutie svojich pocitov, schopností, postrehov, ale určite aj niekoľko rád a povzbudivých slov:)

Titulná strana mojej záverečnej práce

Štúdium počítačovej grafiky a dizajnu pozostáva z viacerých tém a počítačových programov, ktorými by sme sa mali "prelúskať" za obdobie 2,5 - 3 rokov. Mňa na tomto štúdiu zaujalo, že ponúka všetko a iba to, čo som sa naozaj chcela naučiť - nič menej a nič navyše. Na kurze sa vyučuje Photoshop, Illustrator, dejiny umenia, kresba rukou, InDesign, Autodesk, Maya, AutoCAD, fotografovanie, firemný marketing, webový marketing, práca s fotografiou, zvukom a videom, tvorba webových stránok, firemného štýlu, časopisov, interiérový dizajn, tvorba animácií a pod. 

Moje logo

Ak mám ohodnotiť tú časť štúdia, ktorú mám v tejto chvíli za sebou, nemôžem nespomenúť, že som v januári štúdium takmer ukončila. Nebola som spokojná s lektorom, ktorý nás vyučoval, s priestormi a technikou, na ktorej sa realizovala výučba, s celkovou organizáciou štúdia a ani s vedomosťami, ktoré som za prvé 4 mesiace nadobudla. Ak ste v niečom absolútny začiatočník, spočiatku sa vám zdá, že napredujete míľovými krokmi, no tento rast sa po istom čase zastaví, ak sa vám nevenuje človek, ktorého učenie baví a ktorý učiť vie. Môj lektor bol možno odborník vo svojej oblasti, ale schopnosť učiť a byť pre mňa vzorom rozhodne nemal. Jeho výklad bol chaotický, nepremyslený, informačne chudobný. Často nevedel, čo s nami má preberať, preto sme na hodine počúvali viac o jeho deťoch, manželke a málo vtipných príhodách ako o tom, za čo sme si zaplatili. Keď som sa v januári vrátila z Dubaja, bola som definitívne rozhodnutá, že štúdium ukončím. 

Našťastie, študijná referentka mi navrhla prestúpiť do iného kurzu k inému lektorovi. Bola som sa na skúšku pozrieť na jeho hodinu a bolo to ako 100 a 1 v porovnaní s mojím predchádzajúcim lektorom. Namiesto sobotného dopoludnia som teda začala v škole tráviť štvrtkové večery. Kurz, do ktorého som prestúpila, bol síce o niekoľko hodín pozadu, ale vďaka tomu som aspoň "dobehla" všetko, čo ma môj predchádzajúci lektor naučiť nedokázal. Škola medzičasom presťahovala do nových, o poznanie komfortnejších priestorov a vyriešili sa aj viaceré technické problémy, ktoré sme mali s počítačmi a internetom. Musím uznať, že napriek mnohým nedokonalostiam, s akými som v rámci štúdia stretla, vedenie školy naozaj pracuje na ich odstránení. 

Aplikácie loga

Ak by ste sa ma spýtali v januári "Ako škola?", odpovedala by som asi "Nič moc". Ak to však mám zhodnotiť teraz, fakticky som rada, že som to v januári nevzdala. Naučila som sa pracovať v Photoshope, Illustratore a pracovať s fotoaparátom. Už nefotím na automat, fotky neupravujem v 4 programoch, ako tomu bolo doposiaľ, pretože som v každom vedela urobiť niečo a v žiadnom všetko, no a naučila som sa robiť logá:) Tento týždeň som obhajovala svoju semestrálnu prácu a nechcelo sa mi veriť, že ešte takto pred 3 mesiacmi som si vedela Illustrator akurát tak zapnúť a teraz tu mám hotové logo a k nemu celý brandbook. No a tým sa dostávam k pár užitočným myšlienkam, o ktoré by som sa s vami rada podelila:

  1. Je jedno, čo si vyštudoval na strednej alebo na vysokej škole. Nikdy nie je neskoro vyštudovať to, čo ťa skutočne baví.
  2. Ak ťa to baví, tak to nie je škola. Nevyhýbaj sa vzdelávaniu len preto, že si v minulosti do školy nechodil rád. 
  3. Tvoja účasť v škole nestačí, 70 % úspechu je tvorené samoštúdiom.
  4. Kdekoľvek si myslíš, že sa nachádza hranica tvojich schopností, vždy ju dokážeš posunúť.
  5. Ak si za štúdium platíš, požaduj adekvátne výsledky. Ak štúdium nie je podľa tvojich predstáv, prijmi potrebné rozhodnutia, inak je to strata času, energie aj peňazí.

Ako ste na tom vy? Podarilo sa vám na prvýkrát vyštudovať to, čo vás baví a živí alebo uvažujete/už aj pracujete na rekvalifikácii? Prajem vám ešte pohodový víkend.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára