sobota 2. júna 2018

Ako šetriť a našetriť

Ahoj decká, 

popri všetkých týchto bytových vybavovačkách, ktoré teraz riešim, som sa "zakecala" so zamestnancom banky o tom, ako sú na tom mladí ľudia so šetrením. Povedal mi, že čo sa týka ľudí v našom veku (chlapec bol cca tak "starý" ako ja), o šetrení veľmi nemôže byť reč. Vraj sa denne stretáva s prípadmi, kedy odložiť si 20 - 50 eur mesačne bokom robí mladým ľuďom problém - často nie preto, že by na to nemali, skrátka sú presvedčení, že by im tých 20 eur chýbalo, resp. sú naučení míňať príjem nadoraz. 

Samozrejme, ešte pred tým, ako sa začnem rozpisovať, je iné, ak človek žije z nižšieho príjmu a naozaj nemá priestor šetriť. O takýchto prípadoch nebude tento článok. Tento článok je venovaný ľuďom, ktorý by si mohli a vedeli našetriť, ale sa im to nedarí z dôvodu slabej vôle, prípadne zo zvyku. Ono je strašne super neuvažovať nad tým, na čo peniaze miniem, ale vieme, ako to je - obed sem, kávička tam, do drogérky si ideš iba po šampón a necháš tam 60 eur... Peniaze majú tendenciu ľahko sa rozkotúľať, otázka je, či je to potrebné. Raz príde deň, kedy budeš naraz potrebovať väčší objem peňazí a vtedy si spomenieš na všetky zbytočné výdavky. Jasné, dopriať si treba, ale je super poznať určité hranice - je super poznať SVOJE hranice, pretože všetci ich máme niekde inde.

Foto: Rawpixel via Pexels

Ako teda šetriť a naozaj našetriť?

 1. Sporiaci účet. Je asi najjednoduchšou cestou, ako si šetriť. Peniaze odchádzajú z bežného účtu na sporiaci účet pravidelne a vo výške, ktorú si zvolíš. Už pri prevode 20 eur mesačne môžeš mať za rok našetrených 240 eur + úroky, za čo si vieš kúpiť napríklad gauč:) Pri prevode 200 eur mesačne máš za rok 2 400 eur + úroky. Nemusíš si šetriť na nič konkrétne, ale keď raz budeš tieto peniaze potrebovať, budeš ich mať a budeš rád, že si si sporil. 
 2. Domáca kuchyňa. Stravovanie sa mimo domu je pohodlné, chutné a rýchle, ale aj drahšie. Tak si to porovnajme. Jeden obed v reštaurácii cca 5 eur, jeden obed navarený doma cca 2 eurá. Keby si v reštike jedol každý deň, tak 365 dní x 5 eur = 1 825 eur za rok. Obed doma 365 dní x 2 eurá = 730 eur za rok. Celkom rozdiel, keď si to človek takto napočíta, však?
 3. Služby. Je množstvo činností, ktoré by človek zvládol doma, napriek tomu sme si zvykli delegovať ich na iných. Muži by iste zvládli "prezutie" áut aj bez autoservisu a ženy spraviť si manikúru aj bez salónu. Podobných príkladov je veľa, stačí sa len zamyslieť, čo využívam a niekedy možno zbytočne. 
 4. Predaj na bazári. Plná skriňa vecí, ale stále nemáš čo na seba? A nie je to práve tou plnou skriňou vecí, kde zavládol chaos? Nakupujeme, ale nezbavujeme sa - a nehovorím len o oblečení. Čo môžeš, nechceš a nepotrebuješ, predaj. Aj symbolická suma je viac ako nič. Predáš 5 párov topánok po 10 eur a hneď máš v peňaženke "pajdíka":)  
 5. Demonštratívna spotreba. Tak ako v ničom, ani v spotrebe sa netreba porovnávať. Whatever, že niekto chodí na dovolenku 6x za rok, má takú alebo onakú kabelku, skriňu plnú vecí a stále dosť peňazí na obedy, kávičky...Všetci máme inú východiskovú situáciu, iné možnosti, iné priority. Nezabudni, čo je tvojou prioritou. Kupovať si niečo iba preto, aby som sa dotiahol na nejakú skupinu ľudí alebo dosiahol nejaký pomyselný status, je hlúposť. 
 6. Doprava. Veľa mladých ľudí túži po aute, ale môj názor je taký, že ak auto vyslovene nepotrebuješ, tak minimálne z finančného hľadiska je výhodnejšie byť bez neho. Napríklad v BA ťa preprava MHDčkou vyjde do 25 eur na mesiac, navyše viaceré linky sa takmer celodenne úspešne vyhýbajú zápcham (električky a linky chodiace po pruhoch vyhradených pre MHD). Tak len povedz - kedy si pri každodennej preprave dal za auto 25 na mesiac?:)
 7. Zdieľanie. Zdieľanie bytu, auta alebo zakúpených licencií na počítač - to všetko ti pomôže ušetriť pár drobných, ktoré si môžeš dať bokom a použiť ich vtedy, keď na ne príde rad. 
 8. Keď investovať, tak do niečoho hodnotného. Sú investície, pri ktorých síce vynaložíš nejaké peniaze, ale vrátia sa ti dvojnásobne, a to nielen vo finančnej podobe, ale aj ušetreného času a energie. Napríklad investícia do vzdelania je nápad, aký neskôr rozhodne oceníš. 
Na záver mi však nedá nenapísať, že ak na niečom šetriť nechcete, tak na tom proste nešetrite. Priority ľudí sa líšia a ak je niečo pre vás dôležité, tak do toho investujte. Jedna vec je šetriť zdravo a druhá vec je žiť v kŕči. Lebo tak ako míňať, aj šetriť treba s mierou...:)

Pomohol vám tento článok? Zvyknete si pravidelne odkladať peniaze bokom? Z akých výdavkov zvyknete mať najčastejšie výčitky alebo, naopak, na čom sa vám darí šetriť?

Pekný deň vám prajem:)

4 komentáre:

 1. Sporiaci účet mám, no nemám z neho pocit nejakého mega šetrenia avšak aspoň niečo. Veci zvyčajne nepredávam, na to je expert skôr môj frajer. Použité veci dávam klasicky do tých humanity košov na šaty. Myslím, že ja míňam najviac na kozmetiku nakoľko je to moja vášeň. A asi aj na to jedlo. Cez víkendy si síce varím, ale cez týždeň sa stravujem buď v jedálni v práci alebo v reštaurácii a častokrát je tá suma okolo 5 eur čo je dosť. Článok bol super, niektoré tipy možno vyskúšam. A to auto to je úplná pravda. Raz som si ho chcela kúpiť ale našťastie ma teta zastavila s tým, že to je pasívna investícia. A vlastne má pravdu a tu v BA mi ho netreba šak kde by som parkovala.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Najlepší sporiaci účet je taký, na ktorý človek zabudne a potom ho po rokoch objaví:) Je to ako nájsť dvacku v nohaviaciach...:D Na predaj vecí, zjavne, tiež veľmi nie som, čo - to som dala na internet, ale po čase ma prestalo baviť vypisovať si s neserióznymi ľuďmi, tak väčšinu vecí tiež nosím do humany. V nakupovaní kozmetiky a oblečenia som sa nikdy neveľmi nevyžívala a vďakabohu za to:D Po aute sa mi reálne cnie tak asi 2x za rok, keď idem z Ikei s niečím veľkým a nemám to ako odniesť:D

   Odstrániť
 2. Ja som ešte len na strednej škole, takže pravidelný príjem ešte nemám. Avšak vždy si peniaze odkladám a potom, keď potrebujem, tak využijem. Ale plne s tebou súhlasím :)

  THE EFFLORESCENCE GIRL

  OdpovedaťOdstrániť