pondelok 7. mája 2018

Chystáte sa na plavbu loďou? Čo si zbaliť, na čo sa pripraviť, kedy a kde plavbu kúpiť?

Ahoj decká,

presne takýto článok som márne hľadala na internete pred našou plavbou. Dovolenka na lodi má svoje špecifiká, ktoré budete buď niekoľko dní googliť na internete alebo si ich prečítate v tomto článku. Vybrali ste si aj vy druhú možnosť?:)  


Článok je do veľkej miery zameraný na destináciu Emiráty + Omán, ale niečo užitočné v ňom nájdu aj tí, ktorí sa chystajú na loď do iných "kútov sveta".

Ako taká dovolenka na lodi vyzerá?

Cez deň chodíš po výletoch alebo si užívaš program na lodi a v noci sa plavíš. Namiesto v hoteli spíš na veľkej výletnej lodi. Každý deň alebo každý druhý deň kotví loď v inom prístave (meste/štáte) a je len na tebe, či si zaplatíš organizovaný výlet alebo sa vyberieš na pevninu na vlastnú päsť alebo zostaneš na lodi a využiješ niektoré z množstva atrakcií/služieb, ktoré loď ponúka.

Nie je na lodi nuda?

Na lodi je všetko, len nie nuda. Samozrejme, zostať celý deň na lodi a neísť na výlet je trochu škoda, lebo kto už by sa nešiel poprechádzať po Dubaji, keď už je v Dubaji! Je teda rozhodne super si dovolenkový program vyskladať najmä z výletov na pevnine, no aj na lodi si každý nájde to svoje. 

Čo sa na takej výletnej lodi nachádza?

Bazény, tobogány, vírivky, reštaurácie, bary, obchody, kúpele, sauny, masáže, divadlo, kozmetický salón, kaderníctvo, fotoateliér, detský kútik, kasíno, fitnesscentrum... Animátori tu zabezpečujú takmer celodenný program - rôzne kurzy, tréningy, súťaže. Jedlo sa podáva formou švédskych stolov 20 hodín denne. Na večeru sa môžete ísť najesť buď k týmto švédskym stolom s bohatým výberom jedál alebo do slušáckej reštaurácie s dress codom. Ďalej sa každý večer koná divadelné predstavenie a takmer každý večer tematicky ladená párty (napr. white night, osemdesiate roky, talianska noc a pod.).

Na akom princípe fungujú plavby loďou?

Každá loď patrí nejakej lodnej spoločnosti. Kapacity lodí obsadzujú cestovné kancelárie z celého sveta. Svoju dovolenku teda riešite s cestovkou, ktorá môže, ale nemusí byť slovenská - ak nenájdete voľné miesta u slovenských CK, môžete si zájazd kúpiť napr. u Nemcov či Rakúšanov. Zaujímavosťou je, že priamo na lodi sa nachádzate na území tej krajiny, z ktorej je vaša lodná spoločnosť, čiže technicky vzaté, my sme počas plavby boli na talianskej pôde, aj keď sme sa fyzicky nachádzali v Arabskom zálive. Na lodi ste "pod krídlami" lodnej spoločnosti, na výletoch na pevnine vás zase sprevádzajú sprievodcovia z lokálnych cestoviek. Na lodi sa stretnete s ľuďmi - návštevníkmi aj personálom - z celého sveta.

Aké oblečenie si na loď zbaliť?

Zo všetkého niečo. Program na lodi a aj samotné výlety sú tak rôznorodé, že s pár tričkami a kraťasmi si na takejto dovolenke rozhodne nevystačíte. Ja som v kufri mala plážové veci, veci na cvičenie, veci na turistiku, niečo teplé, niečo letné, niečo do mesta, niečo elegantné, niečo gala a pri balení som ešte špeciálne myslela na to, že ideme do arabských krajín, takže aj tomu som prispôsobila svoj výber. Na konci dovolenky som usúdila, že som si zobrala zbytočne veľa teplých vecí. Určite veľa závisí od ročného obdobia a destinácie, kam idete, ale ja som sveter/šatku využila asi len 2 krát, a to bol začiatok januára(!). Vonku bývalo teplo aj v neskorých nočných hodinách. 

Lodná karta

Po príchode na loď prvý deň plavby dostanete lodnú kartu vystavenú na vaše meno. Táto karta slúži ako doklad totožnosti (pas) a platobná karta (nabijete si ju hotovosťou alebo prevodom zo svojej bankomatovej karty). Zároveň karta slúži ako kľúč od kajuty. Pas a peniaze so sebou na lodi vôbec nosiť nemusíte - nám napríklad pas hneď po príchode na loď zobrali a vrátili nám ho až posledný deň plavby. Peniaze a bankomatovú kartu sme nosili so sebou len mimo lode, kde sa s lodnou kartou platiť nedalo. Na lodi bolo absolútne všetko možné zaplatiť lodnou kartou - do výšky denného limitu, ktorý ste si stanovili.

Mena, platby na pevnine, platby na lodi

Na internete som našla veľa informácií o tom, že v Dubaji a Abu Dhabi môžete platiť dirhamami a dolármi, v Ománe rialmi a dolármi, ale o eurách som sa toho veľa nedočítala. Realita je teda taká, že v Emirátoch aj Ománe môžete na mnohých miestach platiť v hotovosti aj eurami, ale výdavok už dostanete v miestnej mene. Ak teda nemáte v hotovosti presnú sumu a nechcete pri sebe zbytočne držať cudziu menu (!! - dirhamy ani rialy sa na Slovensku zameniť nedajú), môžete platiť bankomatovou kartou. K cene tovaru sa vám z účtu strhne aj poplatok za transakciu v zmysle cenníka vašej banky. Toto neplatí pri platbe lodnou kartou - tu sa vám z kreditu, ktorý ste si na lodnú kartu vložili prvý deň, odpočítava iba cena tovaru/služby, žiadny bankový poplatok. Posledný deň plavby vám príde na kajutu vyúčtovanie a buď vám vrátia peniaze, ak ste všetky z lodnej karty nevyčerpali alebo budete musieť doplácať, ak ste minuli viac, ako ste si prvý deň na svoju kartu vložili. Na pevnine sa zmenárne dajú nájsť v celku bez problémov.

Ceny a služby

Miestni sprievodcovia nás párkrát upozornili, že ak chceme niekde platiť v eurách, máme si radšej prepočítať, koľko nás daný tovar/služba vyjde, pretože predajcovia zvyknú cenu v eurách niekedy len tak "streliť". Ďalej by som vás chcela upozorniť na to, že cena, ktorú vidíte na cenovke, nemusí byť a často ani nie je konečná. V Emirátoch/Ománe sa neplatí DPH, ale predajcovia si k cene tovaru/služby pripočítavajú svoju "tax", ktorá nemá žiadne pravidlá a odôvodňujú si ju ako "daň za servis". Na niektorých miestach môžete skúsiť zjednať cenu, ak sa vám zdá privysoká (platí to o trhoch, nie o riadnych obchodoch v nákupných centrách). No a ďalšia vec, ktorá stojí za zmienku, aby ste v Emirátoch/Ománe nenechali "majland", ak máte čas, rozhodne sa skúste po jednej veci pozrieť vo viacerých obchodoch, pretože ceny za jednu a tú istú vec sa tu tak rôznia, až sa človeku rozum zastavuje. Inak personál v obchodoch je prudko ochotný - niekomu to môže vyhovovať, mne to prekážalo. V niektorých miniatúrnych obchodoch bolo aj 5 predavačov, ktorí vám hlučne nanucovali všetko, na čo ste sa pozreli, až ste mali chuť cez nich zakričať "kristepane, ukľudnite sa!":D Na lodi boli duty free obchody - kozmetika, parfuméria, okuliare, kabelky, hodinky, suveníry...

Poistenie

Pri plavbe loďou, kedy tretinu dovolenky strávite mimo civilizácie na šírom mori, je potrebné vybrať si poistenie "svet". Pri tomto type poistenia, žiaľ, nestačí, ak si naň spomeniete týždeň pred odletom, pretože niektoré balíčky vám už poisťovňa nemôže ponúknuť. Napríklad poistenie storna (situácie, kedy by ste z nejakého dôvodu nemohli na dovolenku vycestovať) sa dá objednať iba niekoľko dní od zakúpenia dovolenky. Poistenie vám teda v prípade plavby loďou odporúčam riešiť čo najskôr, keďže takéto dovolenky sa objednávajú aj pol - trištvrte roka pred odletom a za ten čas sa môže kadečo zomlieť (radšej na to ani nemyslite!). 

Osobné kontroly a kontrola batožiny

Tak tieto absolvujete počas plavby asi miliónkrát. Pri odchode z lode sa (ešte na lodi) preukazujete lodnou kartou - obsahuje čip s identifikačnými údajmi a fotografiou užívateľa. Pri vstupe na pevninu (už na pevnine - v lodnom prístave) ukazujete lodnú kartu, ale podstupujete už aj štandardnú osobnú kontrolu a kontrolu vecí ako na letisku. Rovnako je to pri návrate na loď. V prístave prejdete riadnou kontrolou a na lodi si pozrú už len kartu. Výnimkou je situácia, kedy loď nekotví priamo v prístave - napr. ak loď kvôli ponoru nemôže doplávať až do prístavu alebo sa výlet odohráva priamo na vode. Vtedy sa všetky kontroly (vstupné aj výstupné) realizujú priamo na lodi. ...teraz to asi vyzerá, že kontroly človeku zaberú pol dňa, v skutočnosti trvá každá kontrola do dvoch minút.

Organizácia na lodi

Bola skvelo zvládnutá! Nikdy by som nepovedala, že sa na palube môže "stratiť" takmer 4 400 ľudí, pretože realita bola taká, že cez deň ste si vykračovali prázdnym podpalubím, na raňajkách, na obede aj na večeri ste si vždy mali kam sadnúť, lehátka pri bazénoch boli vždy nejaké voľné a kontroly vám zabrali len toľko času, čo ste hodili svoj vak na skenovací pás a prešli sa cez detekčnú bránu. Na všetky výlety sme boli poskupinkovaní, teda každá skupina si išla na výlet v inom čase, so svojím sprievodcom. Do divadla a na večere do slušáckej reštaurácie sa chodilo na 2 fázy. Room servis nám upratoval izby 2x za deň, takže s ustieľaním a poriadkom na kajute sme nemali vôbec žiadne starosti. Personál bol úžasný - ochotný, profesionálny, ale zároveň milý a priateľský. Ak by vás zaujímalo, ako sa človek na takej lodi pohybuje, nám prvý deň v orientácii dosť pomáhali vianočné stromčeky:D Inak boli na každom poschodí pri výťahoch a na chodbách mapy s popisom dôležitých záchytných bodov. O počasí, programe a dôležitých organizačných veciach nás informovali lodné noviny, ktoré sme každý deň dostávali na kajutu. Niektoré operatívne informácie sa vyhlasovali rozhlasom.

Kde a ako si vybrať výlety?

Výlety si môžete zakúpiť buď vopred - u svojej cestovky ešte pred odletom, alebo až počas dovolenky priamo na lodi. Na lodi sú výlety o kúsok drahšie, na druhej strane, keď sa v rámci nejakého výletu na poslednú chvíľu dopĺňali voľné miesta, boli ceny výletov ešte nižšie ako pri nákupe vopred cez cestovku (tu už ale nemáte záruku, že sa na výlet dostanete). My sme si výlety vyberali cez cestovku. Dostali sme katalóg výletov na každý deň a program sme si vyskladali. Pri každom výlete máte uvedený jeho popis, náročnosť, cenu a možnosť kombinovania výletu s inými výletmi. Neviem, ako je to v prípade iných destinácií, ale v rámci našej plavby sa cena za každý výlet pohybovala od 50 do 150 eur, niektoré lahôdky (napr. prelet helikoptérou ponad Dubaj) boli za 200 eur.

Aký je to pocit plaviť sa?

Po dovolenke sa ma veľa ľudí pýtalo, či mi na lodi nebolo zle a aký je to pocit plaviť sa. My sme však samotnú plavbu takmer vždy prespali (plavili sme sa v noci a ráno sme sa zobuli už v prístave), ale jeden deň, ktorý sme celý strávili plavbou po mori, by som prirovnala k malému zemetraseniu. Rozhodne to nebolo húpanie, z ktorého by človeku malo byť zle, ale to asi závisí aj od veľkosti vĺn (a veľkosti lode).

Technické záležitosti...

Pred odchodom na dovču je dôležité si skontrolovať platnosť pasu a kompatibilitu bankomatovej karty s lodným systémom a systémom zaužívaným v krajinách, ktoré plánujete navštíviť. Je dobré si preveriť aj pokrytie mobilným operátorom/signálom tých miest, kde budete kotviť. S chýbajúcim pokrytím na mori síce nič nespravíte, ale aspoň nezostanete nepríjemne zaskočený, ak sa ocitnete na pár hodín NAOZAJ odrezaný od sveta. Inak vám vrelo odporúčam stiahnuť si do mobilu offline slovník, lebo až na lodi zistíte, koľko lodných a kulinárskych výrazov vás dokáže prekvapiť:)

Jazyk

Na lodi bol personál z celého sveta, pričom mnohí zamestnanci hovorili 2 a viac jazykmi, animátori aj 4 - 5 jazykmi. Najčastejšie používanými jazykmi bola asi angličtina a taliančina, ale aj nemčina, španielčina a francúzština, dokonca ruština, čo môže byť výhodné pre našincov. Osobne by som sa však asi na takúto dovolenku nevybrala, ak by som nevedela aspoň jeden cudzí jazyk alebo nebola s niekým, kto ho ovláda. Celý katalóg výletov a aj dôležité inštrukcie pred odletom sme dostali v angličtine. Mnohé informácie, ktoré vám personál na lodi podáva, sú dosť podstatné - predovšetkým prvý a posledný deň plavby + organizačné informácie v rámci výletov. Videla som to aj na mojich babách, z ktorých ani jedna nehovorí anglicky, že boli často "stratené" v inštrukciách, viaceré veci si domysleli zle, nehovoriac o tom, že z tých skutočne zaujímavých výkladov a vtipných hlášok sprievodcov nemali vôbec nič. Inak objednávanie z jedálneho lístka bolo aj pre mňa "orieškom", keďže názvy jedál nie vždy vystihovali ich podstatu, tak som iba dúfala, že nejem niečo, čo by som za iných okolností (ak by som vedela, čo to je) nezjedla:) 

Koľko plavba loďou stojí? Je cena uvedená v ponuke konečná?

Ceny za plavby sú tak rôzne! Dokonca aj keď sledujete jednu plavbu v čase - môžete naraziť na cenu, z ktorej sa vám zatočí hlava a neskôr na cenu, kedy máte chuť ihneď baliť kufre. Všetko závisí od destinácie, dĺžky pobytu, obdobia plavby a triedy, ktorú si zvolíte. Zároveň môžete mať šťastie na akciovú ponuku, dopredaj kajút, first alebo last minute... Vo všeobecnosti sa však finálna cena za dovolenku na lodi skladá z týchto položiek: Letenky, plavba plus kajuta (cena kajuty sa líši podľa triedy a umiestnenia kajuty), transfery z/na letisko, poistenie (nepovinné a je na vás, aké si zvolíte), strava a základné nápoje (voda, džúsy, káva), nápojové balíčky (nastavba na základné nápoje - obsahujú široký výber alko a nealko nápojov a zmrzlín - nepovinné), rôzne doplnkové služby (napr. donáška jedla na kajutu, zorganizovanie oslavy a pod. - nepovinné), služby stewardov (povinné, za každý deň sa účtuje poplatok - cca od 8 do 12 eur/deň) a výlety (nepovinné, ale asi nikto nejde iba na plavbu bez výletov). Cena uvedená v ponuke plavieb (napr. na stránke, ktorú vám uvádzam nižšie) nie je konečná, je to iba cena za samotnú plavbu (plavba plus najlacnejšia kajuta, preto sú sumy uvádzané ako "cena od"). Na druhej strane všetko, čo som zaplatila pred odletom na dovolenku, už bola takmer finálna suma, pretože priamo počas dovolenky som platila už len za suveníry a stewarda. Ak idete na plavbu loďou do destinácie, kde budete mať veľký časový posun, je dobré noc-dve pred plavbou stráviť v hoteli, aby ste prekonali jet lag ešte pred tým, ako sa vydáte na svoje veľké dobrodružstvo. 

Koľko mesiacov vopred je potrebné si objednať takúto dovolenku?

My sme si plavbu po Emirátoch a Ománe objednávali so 7-mesačným predstihom a už bol dosť problém zohnať voľnú kajutu v triede, ktorú sme chceli. Naša cestovka vyslovene "striehla", kedy sa niekto iný odhlási z rezervácie, aby uvoľnenú kajutu následne pridelili nám. Samozrejme, drahšie kajuty môžu byť voľné dlhší čas a môže sa stať, že napokon aj tieto kajuty cestovky ponúknu v nejakej akciovej ponuke. Treba teda asi len starostlivo googliť a striehnuť:)

Kto na Slovensku ponúka plavby loďou?


Verím, že vám tento článok pomohol, spisovala som ho podľa toho, čo mňa samú pred dovolenkou zaujímalo. Dovolenku na lodi by som všetkými desiatimi odporučila každému, pretože po návrate už nebudete chcieť ísť na žiadnu inú:)


Ďalšie články o plavbe loďou - naša dovolenka Emiráty + Omán:

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára