sobota 26. mája 2018

Ako sa rozhodnúť, keď sa nevieme rozhodnúť

Ahoj decká, 

dnes tu máme ďalší zo série motivačných článkov - tentokrát pre ľudí s nerozhodnou povahou:) Ak vo všetkom vidíte množstvo pre a proti, obvykle v pomere 50:50, dokonca aj keď sa rozhodujete, či si kúpite pečivo v tvare bagety alebo trojuholníka, možno vám tento článok pomôže robiť rozhodnutia ľahšie a rýchlejšie. V prvom rade je tu myšlienka, ktorá veľmi pomohla mne:

Žiadne rozhodnutie nie je nesprávne. 

Foto: Ithalu Dominguez via Pexels

Len si to zober. Akokoľvek sa rozhodneš, vždy prídu aj tie pozitíva a vždy prídu aj nejaké negatíva. Zároveň nikdy nevieš, čo by bolo keby... si sa rozhodol inak. Takže? Whatever happens, žiadne rozhodnutie nás neprivedie ku klietke so šťastím alebo nešťastím, ale privedie nás na cestu všetkého možného - pekného aj nepekného. Čím sa dostávame k myšlienke č. 2:

Čo ta nezabije, to ťa posilní.

Niektoré rozhodnutia možno vedú k situáciám, v ktorých sa necítime komfortne, ale všetko, ÚPLNE VŠETKO, čo v živote zažijeme, nás niečo naučí. Len si spomeň, koľkokrát si si po niečom náročnom povedal, že si to zvládol, že si sa poučil, že si teraz múdrejší, že nebudúce by si to už riešil inak a pod. - každé rozhodnutie nás niekam posúva. 

Rozhodnutie nie je zmena nahor alebo nadol, je to len zmena situácie, je to zmena vpred. 

Oukej. Sú rozhodnutia, ktoré sú triviálne, malicherné. Ale čo robiť v prípade, ak ide o niečo naozaj veľké? Tu je pár trikov, o ktorých si už určite počul a ja ich naozaj praktizujem:)

1. Hoď si mincou. Alebo si ňou ani nemusíš hádzať, lebo ešte pred tým, ako ju vyhodíš, prepadne ťa nepríjemný pocit z jednej z dvoch možností, medzi ktorými sa rozhoduješ. Ak si praješ, aby nepadol na minci znak, lebo vieš, ktoré rozhodnutie by to znamenalo, nemáš nad čím rozmýšľať. 

2. Spíš si pre a proti. Do jedného stĺpca výhody, do druhého nevýhody. Ideálne - ak sa ti s tým chce seriózne babrať - pripíš ku všetkým pre a proti aj body, ako veľmi je daný argument závažný. Päť bodov - závažnosť najväčšia na svete, jeden bod - zas až taká strašná výhoda/nevýhoda to nie je, len mi to tak napadlo. Na záver si body spočítaj. Ak má viac bodov stĺpec "proti", potom je lepšie toto rozhodnutie neučiniť. 

Je super vedieť pár ďalších vecí:

Sú rozhodnutia, ktoré netreba urobiť hneď. 
Sú rozhodnutia, ktoré netreba odkladať.
Chceš to ty alebo niekto iný?
Je toto naozaj to, čím si treba zaťažovať hlavu? Bude ma toto trápiť o 5 rokov?
Akokoľvek sa rozhodneš, sú veci, ktoré teraz nevieš a sú veci, ktoré neovplyvníš.

Ak ani po týchto radách neviete, akou cestou sa vydať, predstavte si, čo všetko vám jedno aj druhé rozhodnutie prinesie. Predstavte si to tak, akoby to bolo tu a teraz. Odosobnite sa od eufórie, stresu či strachu z rozhodnutia, proste si to na chvíľu v hlave nastavte tak, že vaše rozhodnutie už padlo. Je to super pocit alebo nie?

Ďalšia fajn metóda pri rozhodovaní je uvedomiť si, o čom tu vlastne rozhodujem. Nie je to náhodou hlúposť? Lebo rozhodovať sa medzi červenými a modrými šatami je z tejto kategórie. Je kopec rozhodnutí, ktoré môžeme zaradiť do skupiny "hruška alebo jablko?", len my im zbytočne dávame veľkú váhu. 

Na záver ešte taký môj malý postreh: 

Ak bojuje rozum a srdce, mal by byť rozum víťazom:)

Čo vy a malé/veľké rozhodnutia? Zvládate ich v pohode alebo aj pri menších rozhodnutiach potrebujete lajfkouča?:) Čo vám pomáha v rozhodovaní? Pekný víkend vám prajem!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára