nedeľa 22. apríla 2018

Mission impossible: Pekný byt v dobrej lokalite za super cenu

Ahoj decká,

už je to nejaký čas, čo sa obzerám po novom bývaní v Bratislave, a tak som si povedala, že vám spíšem nejaké svoje postrehy a úvahy, aby som zistila, či máte na vec rovnaký názor alebo sú moje predstavy o bývaní prehnané.

Foto: Miguel Á. Padrinán via Pexels

Kým som si byty pozerala iba pre inšpiráciu, zdalo sa mi, že pekných bytov na predaj je plný internet, no keď som sa už vážne začala zaoberať myšlienkou, že si nejaký kúpim, bol celkom problém nájsť taký, ktorý by sa mi páčil. Myslím si, že lokalita, cena, veľkosť a stav bytu, prípadne jeho dispozičné riešenie sú bežnými kritériami pri výbere bývania, avšak keď som si ja k týmto kritériám priradila svoje predstavy, nestretli sa s realitou. Za mnohými jednoizbovými bytmi sa v skutočnosti ukrývajú garzónky, takže v prvom rade strávite veľa času filtrovaním jednoizbákov od KVÁZI jednoizbákov. V druhom rade sú cena a lokalita nepriamo úmerné veličiny, takže ak nechcete bývať "na konci sveta" alebo v lokalite preslávenej robotníckymi ubytovňami, musíte sa zmieriť s cenou, ktorá sa vám na prvý a ani na druhý a desiaty pohľad páčiť nebude. No a napokon, keď to už "dobojujete" do fázy, keď máte v PC pootvárané iba stránky so SKUTOČNÝMI jednoizbákmi, ktoré sa nachádzajú vo fajn lokalitách a aj ich cena sa dá do 5 minút predýchať, zistíte, že tie byty sú v horšom stave ako vysokoškolský internát - a to si, prosím, prestavte nejaký naozaj starý, rozbitý a špinavý.

Samostatnou kapitolou sú moje puntičkárske nároky, ale k tým som sa zatiaľ veľmi nedostala, pretože už po zohľadnení vyššie spomínaných základných kritérií sa môj výber rapídne zúžil. Ak by som si však mohla vybrať, páčil by sa mi veľký slnečný jedno alebo dvojizbák, z ktorého by som nemala ďaleko do práce. Bol by s balkónom, zariadený minimalisticky, pravdepodobne v bielo sivo čiernej kombinácii. Kuchyňu by som mala od obývačky oddelenú barovým pultom, súčasťou obývačky by bol malý pracovný kútik. V kúpeľni by som mala vaňu a veľké umývadlo. V predsieni veľkú vstavanú skriňu. V spálni ďalšiu veľkú skriňu. V obývačke poličky na knihy. Hlavne, prosím, žiadnu telku. ...čím sa dostávame k tomu, čo v byte nepotrebujem alebo sa mi na bytoch nepáči. Nepáči sa mi, ak je sporák vedľa steny a WC rovno vedľa umývadla. Nechcela by som bývať v tmavom ani chladnom byte, na prvom ani na najvyššom podlaží. Nedokázala by som žiť v hlučnej lokalite ani v malom byte, kde si človek "naháňa chvost" a nemá dostatok úložného priestoru pre veci, ktoré nemusia byť na očiach (čistiace prostriedky, vysávač, sezónne oblečenie a pod.). No a s veľkou pravdepodobnosťou by som sa nepustila do kúpy bytu, ktorý by som musela dať pred nasťahovaním celý vyhádzať a prerobiť.

Suma sumárum, zatiaľ mojim predstavám zodpovedá až 1 byt:D V celej Bratislave. Je to možné? Neviem. Máte podobnú skúsenosť s hľadaním toho správneho miesta pre seba a svojich "pár švestiček"?:D Ako by vyzeral váš vysnívaný domov?

Majte sa krásne, vaša I. 

4 komentáre:

 1. Keďže som ešte stále na strednej, nad kúpou bytu som (prekvapivo) ešte nepremýšľala. Avšak tiež som už pozerala nejaké tie byty v mestách, ktoré sa mi páčia a uvažujem tam nad vysokou školou a neboli až také zlé. Avšak predstavy o bývaní mám skoro podobné, takže neboj, nie si náročná :)

  THE EFFLORESCENCE GIRL

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Situácia s nehnuteľnosťami je tu v Blave hrozná. Tá kategorizácia bytov jednoibák a garzónka to asi nepoznajú ani slávne portály, to si vystihla. Neviem aj som byt ešte nehľadala ale doslova sa toho hrozím. Z každej strany počúvam to, čo si spísala v dnešnom článku. Asi budem bývať pod mostom alebo večne v podnájme. Telku mi tiež netreba, žijem bez nej už roky a som vďaka tomu oveľa šťastnejšia a mám viac času. Pre mňa je tiež lepšie mať oddelenú kúpeľnu od wc. A aj kuchyňu od obývačky, varenie nechcem cítiť po celom byt a už vôbec nie v obývačke kde mám oddychovať.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Haha, Jani, možno, že kým budeš hľadať byt, tak v BA niečo pekné "vyrastie", lebo sa mi zdá, že sa na každom kroku stavia. V tomto prípade je asi najlepšie kúpiť si holobyt a človek si ho zariadi podľa seba. Nemusíš po nikom nič vyhadzovať, opravovať, prestavovať... Tak nech nám to vyjde:)

   Odstrániť