sobota 10. marca 2018

Týchto 8 vecí si rozmysli ešte pred tým, ako začneš maľovať

Hello:)

Ak ste sa náhodou po minulom článku rozhodli, že sa pustíte do maľovania, mám tu pre vás zopár tipov, ktoré vám pomôžu maľovať efektívne. Zistila som totiž, že jednou z príčin, prečo niektoré obrazy končia v koši, je fakt, že nemáte to, čo idete maľovať, vopred aspoň trošku premyslené, a práve zle zvolené farby, kompozícia či pracovné nástroje môžu viesť ku "katastrofám". Samozrejme, nič proti spontánnemu maľovaniu, no pred každým maľovaním sa kúsoček zamyslieť nemusí byť na škodu:) Čo by sme teda mali zvážiť ešte pred tým, ako vezmeme štetec do ruky?

1. Objekt - Čo idem maľovať?
Mať nejakú základnú predstavu a za pochodu ju dotvárať alebo mať premyslený každý jeden detail - je na vás, aký spôsob práce vám vyhovuje. Začať maľovať bez akejkoľvek predstavy sa však veľmi nevypláca. Od toho, ČO budeš maľovať, sa do veľkej miery odvinie AKO to budeš maľovať, teda od tohto prvého kroku sa odvíjajú všetky ostatné. Ak vykročíš "zlou nohou", zvyšok už bude náročné doladiť. Na plátne zavládne chaos, pretože tu nemáš možnosť urobiť jedným kliknutím krok späť ako v počítači. Každá jedna oprava ťa stojí čas a energiu a "uhrýza" ti z dobrej nálady. A keď sa maľovanie stane trápením, je jednoduchšie obraz vyhodiť ako v ňom pokračovať. Naopak, dobré základy sú skvelým predpokladom pre vytvorenie pekného obrazu.

2. Kompozícia - Ako svoj objekt umiestnim?
Už teda aspoň zhruba vieš, čo nakreslíš. Teraz si rozmysli, ako veľké a kam to nakreslíš. Schválne hovorím o kreslení, nie hneď o maľovaní, pretože je dobré si ešte pred maľovaním ceruzkou jemne načrtnúť nejaké základné body, tvary, objekty. Ak sa nechystáš maľovať podľa predlohy, it´s up to you ako si prvky obrazu rozmiestniš, ale ak chceš maľovať reprodukciu, je dobré si predlohu a aj svoje plátno/výkres alebo už na čo budeš kresliť, nasieťovať (viac o sieťovaní pozri TU). 

3. Pocit - Aký pocit má vo mne obraz vyvolať?
Má byť obraz smutný, priam na zamyslenie alebo veselý, prípadne až "kričiaci"? Má proste len dotvárať interiér alebo má byť nosným prvkom interiéru? Pouvažuj, čo by si chcel, aby tvoj obraz v ľuďoch vyvolával. Od toho sa budú vo veľkej miere odvíjať ďalšie 2 body. Naopak, predchádzajúce dva body to už neovplyvní. Príklad: Po prvých dvoch bodoch viem, že chcem maľovať smejúceho sa klauna. Tento a nasledujúce dva body však zabezpečia, že tento klaun môže byť namaľovaný ako: A/ veselý, farebný obraz, vhodný do detskej izby, vyvolávajúci pocit bezstarostnosti alebo B/ hororový výjav, vyvolávajúci pocit strachu a napätia, využitím pochmúrnych farieb a prvkov dramatičnosti. Práve v tomto bode rozhoduješ o tom, čo tvoj obraz s príjemcom urobí. 

4. Farby - Aké farby na jednotlivé časti objektu použijem?
Už poznáš objekt, jeho umiestnenie a želanú emóciu - teraz si zvoľ farby, ktoré ti ju pomôžu dosiahnuť. Okrem toho môžeš vychádzať z farieb, ktoré sa páčia tebe alebo osobe, pre ktorú obraz maľuješ. Prípadne zvoľ čisto len farby zodpovedajúce požadovanej emócii. 

5. Štýl - Akú dobu/smer má obraz reprezentovať?
Má byť tvoj obraz moderný, nadčasový alebo reprezentovať nejakú éru, dobu, smer? Od želaného štýlu sa odvíja detailnosť spracovania. 

6. Detailnosť spracovania - Namaľujem niečo primitívne alebo sa s obrazom vyhrám do posledného milimetra?
Ako príklad nám môžu poslúžiť kubizmus a pointilizmus - pokiaľ ide o detailnosť spracovania, sú to prakticky protikladné smery. Zatiaľ čo kubizmus v nás vyvoláva pocit, že tomu maliar veľa nedal, vybodkované obrazy pointilistov nás zase nútia rozmýšľať, či na obraze maliar pracoval rok alebo dva. Na okraj: Primitívne neznamená stupídne, je to výraz pre "jednoduché":)

7. Subjekt - Na aký materiál svoj objekt namaľujem?
Svoje veľdielo môžete zvečniť na plátne, drevenej doske, kameni, skle, výkrese, textíliách, plastoch... 

8. Nástroje - Za pomoci čoho svoj obraz namaľujem?
Nie vždy to musí byť štetec. Ak chcem zanechávať na plátne veľké nánosy farby, môžem použiť špachtľu. Prípadne ak chcem dosiahnuť efekt "otlačených" farieb, použijem hubku. Ale aj v prípade, že stavíš na starý dobrý štetec, treba mať po ruke ten správny repertoár. Samostatnou kapitolou sú farby. Môžeš si zvoliť temperky, akrylové, olejové, ale pokojne aj "vodovky":) Predávajú sa tiež špeciálne farby na textil alebo na sklo. Prípadne môžeš použiť tuš, fixky, "fúkacie" fixky... Fantázii sa medze nekladú, no je potrebné zvoliť si vhodnú farbu podľa subjektu (vodovkami na sklo toho veľa nenakreslíš...). Tip: Ja si rada miešam akrylové farby s temperkami, pretože sa tak spájajú výhody oboch farieb a vzniká super konzistencia s dobrým krytím a rýchlym schnutím. 

Tak ako, idete si hneď niečo pekné namaľovať?:) Pozdravujem vás a pekný víkend vám prajem:)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára