piatok 30. marca 2018

5 vecí, ktoré je dobré stihnúť počas vysokej školy

Ahoj decká,

aj keď je tento príspevok zameraný hlavne na vysokoškolákov, možno v ňom nájdu niečo užitočné aj tí z vás, ktorí sa na vysokú školu nechystajú. Rozhodla som sa ho napísať preto, že človek sa na svoj život pozerá s odstupom času inak a aj mne niektoré veci počas vysokej školy "ušli" - napríklad bod 1 a bod 5 zo zoznamu, ktorý si o chvíľu prečítate. Čo je teda dobré stihnúť ešte počas štúdia?
Foto: MockupEditor.com via Pexels

1. Nazbierať kontakty. A hneď tento prvý bod som ja odflákla. Nikdy ma veľmi nebavilo chodiť "medzi ľudí", pretože som introvert a "tieto veci" ma skôr ubíjajú ako tešia. Na druhej strane mnoho vecí, ktorým sa v súčasnosti venujem, si vyžadujú, aby o nich ľudia vedeli, preto udržiavať kontakt iba s tými, ktorých človek dokáže spočítať na prstoch jednej ruky, nie je cesta k úspechu. Práve naopak, čím početnejšiu a rôznorodejšiu základňu kontaktov si vybudujete, tým máte väčšiu šancu, že sa vám podarí úspešne odkomunikovať "do sveta" všetko, čo si zaumienite. A je jedno, či sa chystáte rozbehnúť veľký biznis alebo len potrebujete vymeniť koleso na bicykli. Ale v zásade tu nejde len o ľudí ako o prostriedok marketingu, či nezištnej pomoci. Každý človek vás vie obohatiť o niečo iné, rozšíriť vám obzory, niečo vás naučiť, niekam vás posunúť, poskytnúť vám iný pohľad na život, skrátka, rôznorodosť kontaktov sa prejaví aj v rôznorodosti vášho života, čo je super, pretože kto by chcel žiť v stereotype?

2. Nájsť si serióznu prácu. O tomto by sme mohli polemizovať, pretože aj ľudia bez pracovných skúseností v odbore (resp. bez akýchkoľvek pracovných skúseností) si vedia nájsť po škole dobrú prácu, napriek tomu sa "všade" hovorí a píše o tom, že prax je veľmi dôležitá. Môžem teda hovoriť len o tom, ako to subjektívne vidím ja a mne teda veľmi pomohli brigády "v odbore", ktorým som sa počas strednej a vysokej školy venovala. Schválne píšem "v odbore", pretože to, čomu sa aktuálne v práci a vo voľnom čase venujem, je tak veľmi prierezové, že tu využívam schopnosti a skúsenosti ako zo žurnalistiky, tak z účtovníctva, ekonómie, marketingu, informatiky, dizajnu, ale aj ďalších oblastí. Čo tým však chcem povedať je, že - áno, v minulosti som brigádovala aj v reštaurácii, aj v cukrárni a aj v obchode s oblečením, ale tieto skúsenosti sú pre mňa momentálne absolútne nepoužiteľné. Keď už teda chcete venovať svoj čas práci a zarábaniu peňazí, vložte tento čas do niečo, čo raz dokážete zužitkovať vo svoj prospech. A nebojte sa zobrať aj zle platenú prácu, ak vám dá veľké skúsenosti. Ja som napríklad 3 roky popri strednej škole brigádovala ako redaktorka, čo znie možno lukratívne, ale viac peňazí som utratila na cestu do práce, ako som si v práci zarobila (nepreháňam, naozaj). Táto skúsenosť však otvorila dvere ďalším, zaujímavejším a pomohla mi zase ďalšie brigády vykonávať lepšie a cítiť sa v práci lepšie. V súčasnosti mám prácu, za ktorú som vďačná a nepochybujem o tom, že ju mám a baví ma aj vďaka tomu, že som nepodcenila čaro brigád - človek počas nich zistí, čo ho baví a aj keď si to neuvedomuje, dostane oveľa viac ako len peniaze na konci mesiaca. 

3. Absolvovať dlhší (ideálne pracovný) pobyt v zahraničí. Tak toto dá človeku naozaj veľa. Zlepšíš si cudzí jazyk, získaš nové kontakty - aj kamarátstva na celý život, ochutnáš slobodu, preveríš si svoju schopnosť žiť samostatne, naučíš sa "riešiť veci" (vybaviť si prácu, poistenie, operátora, bývanie, účet v banke...) a žiť v cudzom svete, takže po návrate domov ti všetko príde ako "malina". V neposlednom rade získaš iný pohľad na život, keďže každý národ má nejakú "kultúru", vďaka čomu sa naučíš akceptovať rozmanitosť, zistíš, čo pekné by sme my ako národ mohli od iných prebrať a čo, naopak, je našou slabou stránkou. Toto zistenie nemusí byť príjemné, ale človeka (aspoň mňa) motivuje robiť niektoré veci inak, ...tak neslovensky:)

4. Našetriť si peniaze. Lebo po škole budeš nejaký čas viac platiť ako zarábať:) Budeš chcieť pekné oblečko na pohovory, ísť na letnú dovolenku, zaplatiť prvý nájom aj so zálohou, kúpiť si vybavenie do bytu, lebo ideš do prázdneho... Nazbiera sa toho viac, takže mať finančný náskok sa rozhodne vyplatí.  

5. Naučiť sa robiť veci pre seba a pre radosť. Čo je druhý bod, ktorý som zanedbala. Človek sa tak veľmi upne na myšlienku, že po škole ho čaká nový, iný, lepší život, že už nežije snáď pre nič iné, iba pre ten moment, kedy už konečne zoštátnicuje. Napokon ten deň, kedy opustíš školu, naozaj príde, ale nič prevratné sa nestane! Nauč sa mať rád seba, svoj život a to, čo robíš, čím vypĺňaš svoj čas TU A TERAZ, nečakaj na žiadny míľnik, lebo on síce príde, ale teba a tvoj prístup nezmení. Ak je niekto, kto vie niečo urobiť s tvojím šťastím, tak si to ty sám:) 

Ako sa vám darí/podarilo naplniť tento zoznam? Je niečo čo ste počas vysokej chceli stihnúť, ale vám to nevyšlo? Prípadne vy, čo ešte študujete, aké sú vaše plány do konca štúdia?

Majte sa krásne, 

Vaša I.

4 komentáre:

 1. Z tohoto článku jsem si odnesla hodně, dík za tipy. Zrovna se snažím sepsat bakalářku a naučit se na státnice, takže jsem místy v existencionální krizi a polemizuju v duchu o životě. Snad to u mě dobře dopadne, Š

  SOUTĚŽ - BLOG Corculum BY Stepanka_T

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, vždy sa teším, ak článok niekomu pomôže :) Absolútne sa viem vcítiť do Tvojej situácie, neboj, všetko dobre dopadne, držím Ti palce! :)

   Odstrániť
 2. Jsem zrovna v prváku na vysoké a myslím, že přesně tohle jsem potřebovala slyšet. Hlavně poslední bod mě donutil se zamyslet, takže děkuju :) Zajímalo by mě, kde ty jsi byla v zahraničí a co jsi tam dělala? :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj Vendi, ďakujem za milú spätnú väzbu. Bola som v Anglicku a pracovala som v kuchyni v McDonald´s. Veľmi rada spomínam na to obdobie:) Držím palce v škole i mimo nej, nech Ti všetko vyjde tak, ako si praješ:)

   Odstrániť