piatok 23. februára 2018

10 + 1 tipov pre začínajúcich maliarov

Ahoj decká,

zhruba takto pred rokom som namaľovala svoje prvé obrazy, a keďže mám ešte v čerstvej pamäti, ako som bojovala nielen so štetcom, ale aj sebavedomím, pripravila som si zopár užitočných rád a tipov pre všetkých, ktorí sa možno práve v týchto dňoch púšťajú do maľovania. Poďme teda rovno na ne:)

1. Pracuj v čistote. Je náročné to hovoriť v súvislosti s činnosťou, kde je nevyhnutné byť od farby od hlavy až po päty, ale mať čisté pracovné prostredie a sám byť čistý je veľmi dôležité. Stačí, že máš trošku farby kdesi na ruke alebo na tričku a môžeš si ju nechtiac otrieť o plátno. To isté platí o štetcoch a o vode. Zakaždým, keď ideš nanášať inú farbu, poriadne si umy štetec a vymeň si vodu. Na otieranie štetca alebo odfrknutej farby používaj handričku. Udržuj si čistú pracovnú plochu aj predmety, s ktorými pracuješ, zabrániš nechceným „katastrofám“.

2. Nenechaj sa rušiť. Maľovanie si vyžaduje čas nielen na samotné nanášanie farby na plátno, ale aj na premyslenie si každého kroku, treba sa pri tom trošku sústrediť a nič neunáhľovať. Ak chceš mať z maľovania radosť, nepúšťaj sa do neho, ak máš doma rušno alebo vieš, že za pol hoďku budeš musieť niekam ísť. Ak maľuješ, maľuj, nikam neodbiehaj, akurát ti vyschnú farby. Ja si zvyknem vypínať aj zvonenie na mobile.

3. Odstupuj od plátna. Na tento trik by si určite časom prišiel aj sám, ale keď ho začneš používať hneď na začiatku, lepšie pre teba. Keď maľuješ, raz za čas sa vzdiaľ od plátna, aby si videl, ako vyzerá tvoja práca ako celok. Tým, že pri maľovaní sleduješ iba určitý zlomok plátna a sústreďuješ sa iba na určitý detail, môže ti uniknúť kontext, napr. niečo namaľuješ príliš veľké alebo malé alebo inde, ako by sa ti páčilo. Takto sám seba odkontroluješ, či je všetko tak, ako má byť.

4. „Sieťkuj“ si plátno. Začiatočníci (a ja doteraz, haha) nemajú ešte tak vyvinutý zmysel pre proporciu a nezriedka sa im stáva, že si zle rozložia objekty na plátne. V tomto prípade je skvelou pomôckou „nasieťkovanie“ plátna, t. j. ešte pred tým, ako vôbec začneš niečo maľovať, ceruzkou si jemne načrtni čiary napr. 1 cm od každého okraja, kam so svojím objektom nemôžeš zasiahnuť. Pokojne si však „zasieťkuj“ celé plátno – pozor, jemne!!, nie každá farby ti dokáže ceruzku prekryť – aby si lepšie odhadol proporcie svojich objektov. Táto metóda je užitočná najmä vtedy, keď kreslíš podľa predlohy. Ak máš možnosť, rovnako ako svoje plátno si „nasieťkuj“ aj predlohu.

5. Pracuj po kratší čas viac dní. Maľovanie je tvorivá činnosť, vyžaduje si nápad, ale niekedy tieto nápady prichádzajú postupne. Nechaj svoje nápady v hlave súťažiť a zachytávaj ich na plátne postupne. Tvoj obraz bude potom výtvorom toho najlepšieho, čo dokázala tvoja predstavivosť vyprodukovať.


 Môj najnovšííííí:) Mrazivé ráno 29,5 x 40 cm

6. Ak chceš maľovať pre radosť, nespájaj maľovanie so záväzkami. Jednu otázku si musíš ujasniť hneď na začiatku – prečo chceš maľovať? Ak to má byť tvoj útek od reality, neprijímaj hneď po prvých dvoch namaľovaných obrazoch zákazky od kamarátov s tým, že ti nadiktujú farby, štýl, predlohu a termín, do kedy im máš obraz namaľovať. Toto človeka zväzuje a stresuje – presne, ako akákoľvek iná „povinnosť“.

7. Aké štetce, farby a plátno si vybrať? Uvidíš časom. Na začiatok si proste niečo kúp, niekoľko štetcov, aby si mal na prestriedanie väčšie aj menšie, farby pokojne iba v základných farbách – pár akrylových a pár temperiek, aby si si vyskúšal rozdiel medzi nimi a ako plochu na maľovanie môžeš použiť dosku alebo „povoskované plátno“ – prosím vás, neviem, ako sa to volá naozaj, ale ja to v hlave volám takto – je to biele „plátno“ (nie je to plátno!:D) natiahnuté na drevenom ráme s mierne mastným povrchom. Po čase sám zistíš, čo ti ako vyhovuje a čoho si budeš kupovať viac a čo si už nikdy nekúpiš. Na začiatok jediné, čo by som asi neodporúčala, sú olejové farby, ktoré je treba riediť (ideálne v garáži:D) a dlho schnú.

8. Potrebujem stojan? Absolútne NIE. Stojan nie je nevyhnutnou výbavou človeka, ktorý maľuje, napríklad ja si potrebujem obraz otáčať a nakláňať do všetkých svetových strán, takže by som stojan používala asi skôr ako vešiak na oblečenie… Najskôr skús maľovať bez stojanu na stole, či ti to bude vyhovovať, lebo ak áno, bude ti stojan iba zavadzať.

9. Neexistujú škaredé a pekné obrazy. Good to know, ak si neveríš a po prvom/druhom obraze máš chuť to zabaliť. Pochybnosti o kráse tvojich obrazov by nemali byť prekážkou, pretože to, čo sa nepáči jednému, môže iný zlatom vyvážiť. Ja som raz išla vyhodiť obraz, ktorý mi doslova zotrel náladu tým, ako som ho pokazila a cestou ku dverám ma zastavila spolubývajúca, či si ho môže nechať, že jej sa páči. Nuž, v umení neexistujú žiadne pravidlá a aj keď nakreslíš ťave namiesto hlavy žehličku, vždy sa nájde niekto, koho to očarí:)

10. Všetko po sebe uprac hneď ako domaľuješ. Po prvé tým znížiš riziko, že niečo zašpiníš, po druhé sa zaschnuté farby umývajú veľmi ťažko a po tretie super usušený štetec môžeš rovno vyhodiť.

11. Nemaj v dosahu nič, čo nechceš okydať:) Naozaj neviem, ako môžem mať od farby paplón, ktorý mám 2 metre za chrbtom od stola, pri ktorom maľujem, ale toto sa bežne stáva:) Možno existuje prípravok, ktorým takéto nehody idú oprať, ale ja som taký zatiaľ nenašla, a tak všetko, čo som zatiaľ zašpinila, je už proste špinavé.

4 komentáre:

  1. krásny obraz :) ja teda na malovanie moc niesom, ale keď mám pravdu povedať, rada by som to vyskúšala:) možno, keď raz konečne doprerábame a budeme mať volnu jednu izbu, tak to skúsim :))

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ďakujem za rady, lebo práve s tým začínam :D obraz naozaj nádherný
    instagram- @grungeded

    OdpovedaťOdstrániť