pondelok 5. februára 2018

10 + 1 jednoduchých trikov ako dotiahnuť svoj projekt do úspešného konca

Ahoj decká!

Máte vlastný blog, venujete sa výrobe hand made produktov, vyvíjate PC aplikáciu alebo pracujete na niečom inom, čo by ste radi jedného dňa "vypustili do sveta"? Práve pre vás tu mám zopár tipov, ako začať a napredovať, aby ste zo svojej voľnočasovej aktivity mali (napriek pribúdajúcim záväzkom) stále radosť, zlepšovali sa, vytrvali a jedného dňa sa dostali do akéhokoľvek štádia, v ktorom dnes túžite byť. Všetky tipy som si pre vás zapisovala popri tom, ako som pracovala na svojom blogu, časopise, maľovala obrazy a vytvárala nové ivorova produkty, ktoré vám už čoskoro aj na blogu predstavím:) 

Foto: Burst via Pexels

1. Nečakaj na správnu chvíľu - pretože čo je to tá "správna chvíľa"? Keď budeš mať viac času? Táto chvíľa nemusí nikdy prísť. Vždy tu budú veci, ktoré budú dôležité alebo veci, na ktoré sa budeš môcť vyhovoriť. Buď sa do svojho projektu pustiť chceš alebo nie, ostatné sú výhovorky. Začni dnes. Urob čokoľvek, čo môžeš urobiť tu a teraz - premysli si, čo budeš tvoriť, v čom bude tvoja tvorba odlišná od tvorby konkurencie, kto bude patriť do tvojej cieľovej skupiny, akým spôsobom budeš svoje výtvory ponúkať. Nenechaj sa odradiť nezodpovedanými otázkami a bariérami, ktoré počas rozmýšľania identifikuješ, postupom času sa všetky otázky zodpovedajú a bariéry odstránia. Na začiatok nemusíš vedieť všetko a ani tvoj plán nemusí byť do bodky premyslený - príliš sa tým netráp, proste začni, ostatné príde postupne. 

2. Všetko si zapisuj - čokoľvek ťa v súvislosti s tvojou tvorbou napadne, ihneď si to niekam zapíš. Do mobilu alebo zápisníka. Je dobré mať špeciálne na tieto účely založený notes a ten nosiť všade so sebou alebo mať stiahnutú aplikáciu v mobile, pretože časom bude tvojich poznámok naozaj veľa a čím viac sa do svojej činnosti ponoríš, tým viac nápadov budeš mať. Zapisuj si aj tie na prvý pohľad nepodstatné nápady, neskôr sa môžu ukázať ako kľúčové. Systém "toto si zapamätám" alebo "zapíšem si to neskôr" v praxi SKUTOČNE nefunguje:)

3. Názor ostatných ťa (ne)musí zaujímať - nauč sa filtrovať, ktoré názory sú pre teba dôležité a ktoré vôbec. Čomukoľvek sa budeš venovať, vždy sa nájdu ľudia, ktorí ti budú radiť, usmerňovať ťa, chváliť, ale aj haniť. Nie je dobré si spätnú väzbu brať príliš k srdcu, ale ani ju nepočúvať. Snaž sa z každej spätnej väzby vybrať to podstatné pre teba a tvoju tvorbu, ako keď vyberáš cukrík z obalu:) V tom nepodstatnom obale vždy niečo je - horké alebo sladké - ale jedine ty máš moc využiť to vo svoj prospech. 

4. Radosť na prvom mieste - nevenuj sa niečomu len preto, že chceš na tom zarobiť alebo sa na niekoho podobať. Nájdi si svoju vlastnú cestu a vnímaj ju ako cestu šťastím. Rob to, čo ťa baví, nie to, čo je teraz moderné. Iba pri ozajstnej záľube dokážeš vytrvať roky, v opačnom prípade sa ti tvoja kvázi záľuba rýchlo zunuje. Nebudeš ochotný do nej investovať čas, energiu ani peniaze, začneš stagnovať, dostaví sa sklamanie. Naopak, ak sa pre niečo skutočne nadchneš, vydržíš pri tom roky, dokážeš do toho vložiť maximum, potom tomu budú zodpovedať aj výsledky. V prvom rade si tu ty, tvoj produkt - tvoja pridaná hodnota a tvoja radosť, naopak, to posledné, na čo by si mal myslieť, sú peniaze. Musíš mať rád to, čo robíš, inak sa nikdy nedostaneš do štádia, kedy sa tvoja záľuba stane aj tvojím zárobkom.

Rob, čo ťa baví a rob to najlepšie ako vieš, úspech už príde sám.

5. Musí ťa byť vidno - aj ten najlepší nápad je absolútne bezvýznamný, ak o ňom nikto nevie. Na začiatok stačí, ak o svojej tvorbe povieš kamarátom, rodine, známym, ale nezabudni tento okruh ľudí stále viac a viac rozširovať. Založ si účet na sociálnej sieti, ktorý sa bude venovať len tvojej tvorbe, bude obsahovať tvoje portfólio a kontakt na teba. Neskôr si môžeš založiť riadnu webovú stránku, môžeš si zaplatiť reklamu - on-line alebo offline. Skúšaj nadväzovať spolupráce, nebráň sa sponzoringu. Ak na začiatok urobíš pár vecí alebo dáš pár ľuďom svoje produkty zdarma, môže sa ti tento krok neskôr vrátiť vo forme platenej objednávky. Vyhľadávaj miesta (on-line aj offline), kde sa nachádzajú tvoji potenciálni zákazníci a neboj sa prezentovať. Môžeš vymyslieť liek na rakovinu, ak o ňom nikomu nepovieš, môžeš si ho doma zavrieť do šuflíka. 

6. Sústreď sa na podstatu veci - nerob nič, čo je pre teba nekomfortné, nie je v súlade s tvojimi hodnotami alebo prioritami. Čas je vzácna komodita, nakladaj s ním s rozvahou. Stanov si, čo je pre teba dôležité a tomu sa venuj. Pokojne si svoje plány zapisuj do diára, akoby to bola schôdzka alebo návšteva lekára. Všetko ostatné je druhoradé, nenechaj sa rozptyľovať. Ak máš dnes večer v pláne založiť si webstránku, nenechaj sa prehovoriť na kávičku s kamoškou. Ak je tvoj blog zameraný na recenzovanie kníh a filmov, nenechaj sa zlákať ponukou na spoluprácu s kozmetickou spoločnosťou. Všetky rušivé momenty ťa len odďaľujú od cieľa tým, že im venuješ čas, energiu a peniaze namiesto toho, aby si sa venoval tomu, čo je podstatné. 

7. Mysli pozitívne - neprivolávaj si do života to, čo nechceš, aby sa stalo a čo vôbec nemusí nastať. Nastav si myseľ na hladký priebeh tvojho projektu, raduj sa z každého pokroku a za úspechy sa odmeňuj.  

8. Vytvor si návyk - ak chceš zo svojej záľuby urobiť niečo viac, ako len to, čo sa odohráva u teba doma medzi 4 stenami, mal by si ku svojej záľube pristupovať trošku viac ako k práci. Vyčleňuj si na ňu pravidelne určitý čas, napr. 6 krát do týždňa 30 minút. Nie je to tak veľa, aby sa to nedalo splniť a zároveň ani málo - za ten čas dokážeš stihnúť všeličo. Tvoja cieľová skupina by mala mať tvoju tvorbu stále na očiach a najmä - tvoja cieľová skupina by sa mala stále rozrastať, čo docieliš len tým, že sa budeš pravidelne pripomínať a pravidelne tvoriť. 

9. Napreduj a investuj - pravidelne sa zamýšľaj nad tým, či si dnes ďalej, ako si bol pred mesiacom. Spočiatku stačí, keď budeš do svojho napredovania investovať čas a energiu, neskôr môžeš - a je dobré - investovať aj peniaze. Veľa vecí sa dokážeš naučiť vďaka internetu, knižkám a kurzom, ale najlepšia škola je škola života:) Pozoruj, analyzuj, uč sa a aplikuj. Ak niečo funguje, stavaj na tom. Ak niečo nefunguje, zmeň to. Každý deň si polož otázku - čo môžem pre svoj projekt urobiť dnes?

10. Nechci všetko hneď a vytrvaj - možno nevieš, kde začať, ale chceš dosiahnuť niečo veľké. Tak toto je úplne zlý prístup. Otoč to radšej na: Proste niekde začnem a budem robiť toto, pretože ma to baví. Uvidíš, že časom sa zmení veľa vecí oproti súčasnosti a budeš ešte rád, že o tvojich začiatkoch nikto nevedel. Je lepšie začínať s menším publikom, pretože v počiatočnej fáze svojej tvorby len experimentuješ, hľadáš sa, vychytávaš chyby a nie všetko, čo vypustíš do sveta, je hodné veľkého publika. Sústreď sa najmä na svoju tvorbu a menej na to, kto ju sleduje. V žiadnom prípade sa neporovnávaj s ľuďmi, ktorí začali dávno pred tebou - je to ako porovnávať jablko so stoličkou. 

Ak sa nedokážeš tešiť z toho, kde si, tak sa nebudeš tešiť ani z toho, kam sa dostaneš. 

11. Daj do toho seba, daj do toho všetko - aj keď ti v začiatkoch môže byť inšpiráciou kadečo a kadekto, skús sa postupom času stále viac odďalovať od vzorov a pridávať do svojej tvorby stále viac seba. Hovorí sa, že všetko tu už bolo, ale aj keď sa budeš venovať niečomu, čomu sa iba na Slovensku venuje ďalších milión ľudí, vždy je prítomný určitý priestor, ako sa od ostatných odlíšiť. Minimálne je to fakt, že každý človek je jedinečný - má svoje hodnoty, povahu, vkus, priority, zmysel či nezmysel pre humor či detail. Každá maličkosť, ktorú vložíš do svojej tvorby, pretože "ju tak cítiš", je jedinečná a robí tvoj produkt tvojím produktom. Odlíš sa vďaka tomu, kto si a daj do svojej tvorby všetko.

4 komentáre: