nedeľa 17. decembra 2017

(Nielen) pre blogerov: Programy a aplikácie na úpravu fotiek a videí

Ahojte,

dnes tu mám pre Vás zopár tipov na programy a aplikácie, ktoré rada používam pri úprave fotiek a videí - verím, že sa Vám zídu, ak radi fotíte, blogujete, instagramujete alebo instastorkujete:)

Tipy pre počítač (OS Windows):


Photoshop - používam ho iba od septembra, ale som z neho nadšená! Na úvod som potrebovala pochopiť logiku úprav fotografií, že to nie je ako v iných programoch, kde som upravovala fotky hlava-nehlava. V Photoshope má všetko svoju postupnosť a nezachovanie tohto postupu znamená iný výsledok. Základné veci, myslím, už ovládam a pomaly sa prehrýzam náročnejšími úpravami. Na internete existuje toľko skvelých tutoriálov, až sa Vám rozum zastaví, koľko funkcií a aké možnosti Photoshop ponúka, pritom ich zvládnutie je jednoduché, len Vám ich niekto najprv musí ukázať, aby ste vedeli, že AJ TOTO sa dá. Dokonca ľudia, ktorí pracujú s Photoshopom 15 rokov, priznávajú, že ho neovládajú celý, pretože je tak veľmi bohatý a od svojho vzniku prešiel už mnohými aktualizáciami. Vďaka Photoshopu sa môžete odfotiť a vyzerať akokoľvek, pretože zo seba pokojne viete urobiť Britney Spears ležiacu na pláži, ku ktorej sa blíži partia ufónov:) Za tento program palec hore. Stojí od 12 eur na mesiac. 

Picasa 3 - neplatená verzia obsahuje niekoľko základných nástrojov - filtre, orezávanie, retušovanie, tvorbu koláží a určite aj ďalšie, len som ich nevyužívala. Orezávanie a retušovanie je v tomto programe extrémne rýchle a užívateľsky priateľské. Keďže ide o neplatenú verziu, nejaké veľké zázraky ani veľký výber filtrov tu človek nenájde, preto som zvykla prácu v Picase 3 kombinovať ešte s ďalším programom.


Photo Scape - výborne sa dopĺňa s Picasa 3 - čo som nedokázala alebo nerada robila tam, robila som tu. V Photo Scape som pracovala najmä so svetlom, tieňmi, hĺbkou farieb a aj na tvorbu koláží som radšej využívala tento program, bolo to rýchlejšie ako v Picase. Síce o Picase aj Photo Scape hovorím v minulom čase, aj popri Photoshope ich sem tam naďalej využívam - najmä, keď potrebujem niečo urobiť rýchlo (v Photoshope sa predsa len ešte necítim celkom "doma") alebo keď zrovna robím na počítači, v ktorom Photoshop nainštalovaný nemám. Do budúcnosti sa však budem snažiť používať tieto programy stále menej, aby som si zvykla na Photoshop a naučila sa aj v ňom pracovať automaticky, bez rozmýšľania. 


Tipy pre telefón (iOS):


NoCrop - túto aplikáciu používam najčastejšie na tvorbu koláží, pretože obsahuje veľa templejtov a vytvorenie koláže je cez túto apku mega rýchle a mega jednoduché. Dajú sa tu však robiť aj gify, pridávať na fotky rôzne nálepky, viete tu fotku orezať aj farebne upraviť. Retušovať sa tu nedá a aj výber filtrov je slabý - síce ich máte na výber veľa, nie sú veľmi použiteľné, výsledok je neprirodzený.


Aviary - perfektná apka na prácu s fotografiou, upravujem tu takmer všetky fotky, dokonca aj tie, ktoré upravujem v počítači a nie som si nimi istá, ešte dokončujem v tejto apke. Mojím problémom pri úprave fotiek je, že aj keď mám doma 2 počítače, obrazovky na oboch mi skresľujú farby, preto si na záver vždy kontrolujem farebnosť fotografie (či nie je príliš svetlá alebo tmavá a či je primerane farebná) v mobile a záverečné úpravy robím práve v Aviary.


CropVideo - v tejto apke upravujem videá pre instastorky. Keďže každá storka môže mať max 12 sekúnd, v tejto apke viem vybrať tých správnych 12, dokonca si tu viete pridať na video hudbu aj filter.


PS Expres - v tejto apke nájdete množstvo pekných filtrov, množstvo nástrojov na úpravu farby, tónu, svetla, hĺbky... Viete tu fotografiu orezávať, otáčať, vyrovnávať, pridávať do nej nálepky, písmo či špeciálne efekty, dokonca tu viete fotky retušovať, ale čo je úplná pecka, sú koláže. Bez toho, aby ste sa trápili s rozmiestnením fotografií a ich veľkosťou, máte už priamo v apke na výber, na aký účel si chcete koláž vytvoriť - či to má byť fotka na Instagram, profilovka na Facebook, Facebook Cover, post pre Twitter, Twitter Header, fotka pre Pinterest, LinkedIn, You Tube, Kindle a pod. Vyberiete si len fotky, zvyšok urobí PS za Vás. Okrem koláží pre sociálne siete je tu na výber aj množstvo ďalších nápaditých tamplejtov - aj nad rámec tých, ktoré nájdete v NoCrop. Možnosti úprav v PS Expres sa navyše rozširujú, ak máte Adobe ID (zakúpený produkt od Adobe - napr. samotný Photoshop).


Planoly - skvelá aplikácia, ak Vám záleží na tom, ako vyzerá Váš feed (nástenka) na Instagrame. Jednotlivé fotografie si tu viete nielen zoradiť tak, aby vyzerali príťažlivo (napr. tým, ako budú vzájomne ladiť farbou), ale viete si tu nastaviť aj čas zverejnenia fotografií. Zatiaľ som túto apku iba skúšala, keďže nemávam denne toľko fotografií, aby som ich potrebovala takto manažovať, ale po návrate z dovolenky ju určite využijem:) 

Používate alebo máte v pláne vyskúšať tieto programy/aplikácie? Aké programy/aplikácie sa osvedčili Vám? Majte krásnu nedeľu:)

2 komentáre:

  1. Vdaka za tipy. Priznam sa, ze som pouzivala len Photoshop doteraz, fotky nejako extra neupravujem ale rada vyskusam niektoru z tychto aplikacii.

    OdpovedaťOdstrániť