pondelok 27. novembra 2017

Ako som na pol dňa našla rovnováhu | Trip do Viedne na výstavu obrazov galérie Albertina

Krásne ránko decká,

v sobotu ste na mojich instastorkách mohli sledovať náš trip do Viedne, kam som sa vybrala aj s kamoškou Kikou. Výlet nám zorganizovala akadémia, do ktorej chodíme na kurz grafiky a dizajnu. Hlavným programom mala byť výstava Raphael, ale ako sa neskôr dočítate, pre nás s Kikou bolo hlavným programom napokon niečo iné:)) Na výstave obrazov Raphaela bolo veľmi veľa ľudí, keďže ide o dočasnú výstavu a "každý" ju chcel stihnúť. Jednotlivé miestnosti s Raphaelovými dielami boli tmavé, osvetlené iba tlmeným svetlom, do toho si predstavte to množstvo ľudí a obrazy, ktoré sa Vám vlastne vôbec nepáčia... Prevažnú časť Raphaelovej výstavy tvorili kresby, malieb tam bolo len pár a keď, boli náboženského charakteru, takže ja som si túto výstavu pozrela asi za 3 minúty. Aby ste chápali, niektorí maníci tam boli viac ako hodinu!:D Inak vekový priemer účastníkov tejto výstavy bol asi 70:)

Po Raphaelovi sme si to strihli na výstavu Bruegela. Toho sme pôvodne v pláne nemali, ale keď sme šľapali po schodoch v galérii Albertina k inej výstave, narazili sme aj na túto. Bruegel je kresliar, takže som opäť čakala veľmi rýchly priebeh prehliadky, ale napokon sme sa tu celkom zdržali. Bruegelove kresby sú tak obsahovo bohaté a precízne, že mňa ako puntičkára to veľmi fascinovalo a zároveň, ako minimalistu ma ohuroval všetok ten "mess" prvkov, ktorý Bruegel dokázal na jednom výkrese skombinovať. Tu už som aj ja dôkladne študovala každý detail kresby, ako to robili tí sedemdesiatnici na výstave Raphaela:) To však ešte nebolo nič v porovnaní s tým, čo nás ešte len čakalo...

Na výstavu Od Moneta k Picassovi som sa tešila najviac. A nesklamala!! Bola som tak šťastná už medzi dverami, keď sme vstúpili do prvej miestnosti tejto výstavy, že som mala chuť (a tuším sa tak aj stalo) povedať váááááu na plné ústa:D Na tejto výstave sa stretli prvky všetkého, čo zbožňujem - hrubé nánosy farby, príjemné kombinácie farieb, minimalizmus, impresionizmus, surrealizmus a kubizmus, no poviem Vám, bola som z toho hotová:)) Každý obraz som študovala z diaľky aj z blízka a takmer všetky mám aj odfotené. Objavila som niekoľko (pre mňa nových) zaujímavých autorov a nazbierala kus novej inšpirácie aj pre svoju tvorbu - určite by som si chcela aj ja vyskúšať nakresliť obraz "bodkovaním" alebo "čiarkovaním" a nejaký taký, z ktorého bude farba riadne trčať:) Tie hrubé nánosy farby som vždy zbožňovala, ale nikdy som si to sama nevyskúšala, neviem prečo. Som rada, že aj Kiku táto výstava bavila, pretože ak by tam bol so mnou niekto, komu by to nebolo "po chuti", trčal by tam ten chudák so mnou vyše 2 hodiny:D Ako spomienku na tento výlet sme si s Kikou kúpili podložku pod myš a magnetickú záložku do knižky (uvidíte na fotkách).

Na záver - ešte pred tým, ako na Vás vybalím nálož fotiek - tu mám pár riadkov aj pre tých, ktorých takéto umenie veľmi nezaujíma. Spomínam si na ten moment, ktorý som Vám opisovala vyššie - keď sme otvorili dvere k výstave Od Moneta k Picassovi. Ako som sa cítila. Vstúpila som dnu a nemala v hlave žiadne myšlienky. Naplnil ma pocit nekonečného šťastia a absolútnej spokojnosti. Usmievala som sa ako bláznom a bolo mi to fuk. Toto sú tie chvíle, kedy si uvedomíte, že musíte - skrátka MUSÍTE - mať v živote niečo, čo milujete a musíte si vedieť na to vyčleniť čas, pretože inak nedokážete byť s tým, čo máte, s tým, kto ste a s tým, ako žijete, nikdy spokojní. Neodsúvajte svoje záľuby kvôli povinnostiam, ale hľadajte medzi týmito dvoma svetmi rovnováhu, oplatí sa, verte mi:)

 

Pár užitočných info: Galéria Albertina sa nachádza blízko začiatku (alebo konca?:)) Mariahilferstraße, takže z Bratislavy viete byť v galérii zhruba za hoďku a trištvrte (napr. cez Slovak Airlines chodia busy z BA každú hodinu na Vienna Gürtel - odtiaľto ste v galérii raz dva, jednosmerná cesta busom BA - Viedeň = 6 eur). Galéria ponúka stále, ale aj dočasné expozície, vstup je jednotný pre všetky výstavy, cca 12 eur. Vyššie vo fotogalérii sú iba vybrané obrazy z výstavy Od Moneta k Picassovi, pričom táto expozícia zahŕňa obrazy nielen Moneta a Picassa, ale aj mnohých ďalších autorov (Miró, Nolde, Kirchner, Signac, Renoir, Degas, Cézane, Matisse, Kandinsky...).  

Ako sa Vám páčia obrazy? Chodíte na výstavy? Diela ktorých umelcov/ktoré smery sú Vaše najobľúbenejšie? Majte ešte pekný dník:)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára