piatok 17. novembra 2017

Ako mi to zatiaľ (ne)ide v škole

Krásny piatok decká, 

už je to takmer 2 mesiace, čo chodím do školy, a tak Vám prinášam také moje first impressions ohľadom štúdia, aby ste si nebodaj nemysleli, že som to vzdala medzičasom :)) V krátkosti pre tých, ktorí nečítali môj prvý článok o škole, od septembra študujem počítačovú grafiku a dizajn. Do školy chodím len raz za týždeň, ale ak sa chce človek niečo naučiť, vyžaduje si to aj nejaké samoštúdium. Aby tento článok nebol len o tom, ako sa mne páči moja škola, pokúsim sa zhrnúť aj nejaké užitočné postrehy a rady pre tých, ktorí zvažujú prihlásiť sa na akékoľvek dlhodobejšie vzdelávanie, aby vedeli, na čo sa tešiť a čomu sa prípadne vyhnúť.


Poďme teda najskôr na pozitíva:)

Určite najväčšou výhodou vzdelávania, ktoré si niekde zaplatíte, je, že ste "nútení" si pravidelne pozerať nové veci a venovať im viac času, ako by ste im venovali, keby ste sa snažili niečo sa naučiť samostatne. Ak máte v škole ničo urobiť a máte na to termín, je to celkom iná situácia, ako keď si míľniky stanovujete sami, navyše všetko robíte pod dohľadom osoby, ktorá sa veciam rozumie, vie Vás usmerniť a poradiť Vám. 

Prvý semester máme v osnovách dejiny umenia a kresbu rukou, budeme pracovať v Photoshope a Illustratore. Najviac ma bavia hodiny Photoshopu. Naučila som sa v ňom robiť veci, ktoré som predtým nevedela urobiť v žiadnom grafickom programe, a to som pracovala so štyrmi. V každom som vedela urobiť niečo, ale v žiadnom nič prevratné.

Určitý pokrok vidím u seba aj v kreslení. Minimálne som sa ešte viac utvrdila v tom, že na kreslenie musím mať chuť, inak je to utrpenie. A že chcem pokračovať v kreslení primitívnych výjavov, pretože zložité veci sú nad moje schopnosti a vkus, haha. Mimochodom, zistila som, že už aj to, ako držím ceruzku v ruke, je zle:D a že beznádejne nemám zmysel prekresliť niečo v rovnakých proporciách, ako to vidím. Áno, áno, ešte stále sme pri pozitívach:D Veď niekedy je dôležité zistiť, čo Vás nebaví a čo Vám nejde, lebo Vám to aspoň ukáže cestu k tomu, čo Vás baví a napĺňa. Takže asi najväčším prínosom hodín kreslenia je to, že som si ešte viac vycibrila svoje na nič sa nepodobajúce čmáranice:D

No a TERAZ prejdeme k negatívam... 

Zatiaľ som trošku sklamaná z dejín umenia. Spočiatku nás dejiny učil lektor, ktorý v nich sám dosť tápal a síce ho neskôr vedenie vymenilo za celkom zorientovanú lektorku, už niekoľko hodín s ňou nám odpadlo, teda zatiaľ z dejín veľa nemám. Utešujem sa tým, že na teórii až tak nezáleží a že mi predsa ide hlavne o praktické znalosti, ale AJ TAK by som si rada vypočula nejaké príbehy a zaujímavosti o obrazoch a ich autoroch.

Ďalším nie príjemným prekvapením pre mňa bolo, že škola - aj keď sa prezentuje ako medzinárodná inštitúcia dlhoročne poskytujúca vzdelávanie v oblasti IT - je síce na medzinárodnom trhu dlho, ale na Slovensku je nováčikom, čomu zodpovedá aj občasný chaos vo výučbe a v informáciách. S týmto problémom súvisí aj ďalší - mnoho štúdijných materiálov ešte škola nemá preložených do slovenčiny, teda kto zrovna nie je jazykovo zdatný, pravdepodobne si toho veľa nenačíta. Nevadilo by mi to, ak by škola na túto skutočnosť niekde upozornila, ale takto je to zavádzanie.

Ďalej škola na svojich webových stránkach publikuje fotografie moderných učební a sľubuje individuálny prístup k študentom tým, že v každom kurze je max 16 ľudí. Realita je však taká, že týchto 16 ľudí je natlačených v malej učebni, čím sa znižuje komfort, aký si prvotne vo svojej hlave predstavujete, pričom výučba prebieha v celkom iných priestoroch, na celkom inom vybavení, ktoré je - samozrejme - o dve/tri triedy nižšie ako to, ktoré ste očakávali.

Tým sa dostávame k mojim radám, ktoré by som Vám chcela dať, ak sa náhodou tiež chystáte prihlásiť sa na akékoľvek štúdium:
 1. Inštitúciu poskytujúcu vzdelávanie si riadne prečekujte pred tým, ako si zaplatíte kurz. Nepozerajte sa iba na to, čo má daná inštitúcia na svojej stránke, pretože weby zvyknú preháňať. Hľadajte recenzie, pýtajte sa, pátrajte. 
 2. Nepreverujte si informácie iba na webe, ale osobne navštívte miesto, kde sa má realizovať Vaša výučba. Spoznáte prístup personálu, pozriete si učebne. 
 3. Poinformujte sa o tom, kto Vás bude vyučovať. Sú to ľudia z praxe alebo "náhodní okoloidúci"? 
 4. Veľa sa pýtajte. Čokoľvek Vám nie je jasné, nemajte zábrany sa na to spýtať. Škola Vás bude stáť veľa času, peňazí a energie, preto je normálne, že chcete vedieť informácie, ktoré ste sa nedočítali na internete a nie sú Vám zrejmé.
 5. Ak Vaše štúdium nie je zrovna najlacnejšie, je pochopiteľné, že tomu zodpovedajú aj Vaše očakávania. Ak sa Vám niečo nepáči, ozvite sa. V rámci slušnosti, ale rozhodne sa ozvite. 
Ja svoje rozhodnutie zapísať sa na štúdium rozhodne neľutujem. Nie je to taká tá klasická škola, kde človek chodí "povinne" a so stresom, ale človek sa teší, že sa niečo nové naučí, uvidí fajn ľudí a potom si dá dobrý obed niekde v meste, hahaha:) Na záver Vám ešte pridávam pár fotiek toho, čo so sebou obvykle vláčim do školy. Toľko môj dnešný článok, majte sa krásne:) Pekný piatok Vám prajem!

2 komentáre:

 1. Veľmi zaujímavý článok! :) Ja mám práve posledný semester na škole ekonomického zamerania a popravde som rada. Škola mi až tak veľa nedala a už ostávam len kvôli titulu, nech nezahodím tých už skoro 5 rokov. Chodím aj do práce popritom na polovičný úväzok, ale externe by som to asi nedala, takže ťa obdivujem a držím ti palce :).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj Julka, ďakujem Ti krásne za povzbudenie, zároveň presne viem, o čom píšeš... Tiež mám vysokú školu ekonomickú a síce tomuto štúdiu vďačím za svoju súčasnú prácu, ktorú mám rada, nemôžem povedať, že by som bola v ekonomických veciach nejako nehorázne zorientovaná a že by som sa v tomto štúdiu nejako veľmi vyžívala. Aj ja som mala obdobia, kedy som si to chodila do školy iba odsedieť. Nejaký základ mi škola dala, ale v praxi si človek potrebuje veľa vecí "dobrať" a napokon zistí, že občas aj tak potrebuje "prehodiť chuť" a robiť niečo iné:) Verím teda, že to úspešne dobojuješ a že sa Ti po škole podarí venovať sa niečomu, čo Ťa bude napĺňať:)

   Odstrániť