pondelok 6. novembra 2017

8 dôvodov, prečo ísť na (letnú) dovolenku cez zimu

Ahoj decká!

Minulý rok som bola prvýkrát na dovči v čase, kedy u nás bolo mínus 5 a ja som si užívala na juhu Francúzska plus 18 °C. Ohromne sa mi páčil takýto jarný chill uprostred zimy a vážne túžim urobiť si z tohto teplotného šoku tradíciu:) Som hrozný teplomil a najradšej by som žila niekde, kde by teplota neklesla pod 25 stupňov, tuším som bola v minulom živote jašterica:) No ale čo Vám chcem povedať je, že letná dovolenka cez zimu - obzvlášť v čase okolo vianočných sviatkov - má svoje OBROVSKÉ čaro a ja tu mám pre Vás presne 8 dôvodov, prečo si na takúto dovču tento rok vybehnúť:)

Foto: Snapwire via Pexels

1. Vianočné sviatky sú nuda a rozhodne nie sú "sviatkami pokoja"
Teraz budem trošku reptať! Určite veľa závisí od toho, ako si vie človek sviatky zorganizovať a určite sa dajú sviatky zorganizovať aj tak, že sú pekné, príjemné, pokojné, záživné, šťastné a veselé. ALE. Mne sa vianočné sviatky spájajú hlavne s roky omláteným stereotypom - zemiakový šalát, koláče, 100 krát videné rozprávky, zhon za darčekmi a poriadkom a zase ten šalát a zase tie koláče, lebo šalátu je za kýbeľ a koláčov plná pivnica. Vianočný tovar v obchodoch a vianočná výzdoba nám kľajú oči dobre, že nie od augusta, ale keď už prídu tie naozajstné Vianoce, trvajú 3 dni. Viem, že sú ľudia, ktorí zimu a vianočné obdobie milujú, ale ak náhodou do tejto kategórie nepatríte, bude pre Vás dovča v tomto čase vykúpením.

2. Oddýchneme si len vtedy, keď oddychujú aj ostatní
Zobrať si dovolenku kedykoľvek počas roka znamená, že Vám tak či tak bude neustále zvoniť mobil a tak či tak Vás počká tých 50 e-mailov, pretože všetci okolo Vás pracujú. OK, leto je v tomto smere možno trošku miernejšie, ale najväčšiu záruku, že Vás nikto nebude otravovať, máte počas vianočných sviatkov a okolo Silvestra. Ak zrovna nepracujete na pozícii, kde máte práve na konci roka uzávierky alebo nie ste organizátor silvestrovských eventov, potom do Troch kráľov po Vás nikto ani "neštekne":) Vaša dovča bude plnohodnotná, s minimom telefonátov a zameškaných e-mailov.

3. Zohrejeme sa:)
Ak fungujete tak trošku ako solárny panel (potrebujete raz za čas dobiť slnkom), tento bod si zamilujete. Navyše do tých krajín, kde sa teplota v lete šplhá k 50tke, je aj tak lepšie cestovať cez zimu.

4. Je to skvelý štart do nového roka
Pred vstupom do nového roka sa potrebujeme "nadýchnuť", načerpať novú energiu, prehodnotiť svoj život a dať si nejaké novoročné záväzky. Dovolenka Vám pomôže vypnúť, vyčistiť si hlavu, v pokoji porozmýšľať, a to človeku dobre padne:)

5. Spoznáme vianočnú kultúru iných krajín
Tento bod môže, ale nemusí byť lákadlom. Ja som minulý rok vo Francúzsku zažila menší šok, keď som prvýkrát videla, ako vyzerá vianočná atmosféra v slnkom zaliatej krajine, na pláži, kde nebolo po snehu chýru ani slychu, zato ľudia sa opaľovali a kúpali. Nuž, je to "iná káva" a ja dodnes neviem, či sa mi to páčilo alebo nie, každopádne bol to zážitok.

6. Menej turistov
Nemusíte sa predierať preplnenými námestiami, úzkymi uličkami, ani čakať v dlhých radoch na vstupy. Väčšina zimných cestovateľov podľa mňa migruje skôr za vianočnými trhmi, silvestrovskými oslavami a za lyžovačkou, teda ak máte namierené kdekoľvek inde, nemali by ste mať problém vystáť si rad, urobiť fotku bez 50 turistov alebo prejsť sa námestím bez toho, aby do Vás vrazilo 20 ľudí.

7. Nižšie ceny
Zas až tak veľký cestovateľ nie som, ale predpokladám, že mimo hlavnej dovolenkovej sezóny sú lacnejšie či už letenky, tak aj hotely a možno aj vstupy trebárs do galérií. Takže si môžete užiť presne ten istý zážitok ako cez leto, akurát za nižšiu cenu. Neoplatí sa?

8. Lebo!
Dovolenka is always a good idea...:)

Tak čo? Vymeníte tento rok naše sviatky za sviatky v teple?:)

1 komentár:

  1. Aj keď je to lákavá ponuka, Vianoc v kruhu rodiny by som sa asi nevzdala. S tým preháňaním to máš ale úplnú pravdu. Držíme sa toľkých tradícií a každý rok mám pocit, že to len narastá. Pečenie aj varenie detto a to zdobenie domov, niektorí už nevedia čo so sebou. Aj obchody na tom riadne ryžujú a zdobia už pomaly od leta. Toto sa mi fakt nepáči, Vianoce by mali byť pokojné a oddychové ale to sú fakt iba tie dva dni po veľkom zhone čo je škoda. Trochu by to asi chcelo upraviť mienku a darmo aj kňazi každý rok v kostole kážu, že Vianoce nie sú o prehnanej príprave jedál a upratovania, furt to dopadne rovnako.

    OdpovedaťOdstrániť