štvrtok 2. novembra 2017

5 dôvodov, prečo sa oplatí prežiť "ťažké začiatky"

O tom, že "začiatky bývajú ťažké" už mal možnosť presvedčiť sa každý z nás. Či už sme prišli do nového zamestnania, rozbiehame vlastný biznis, začali sme chodiť do fitka, založili sme si blog... Každý začiatok niečoho, v čom človek nemôže byť majster sveta zo dňa na deň, predstavuje cestu, ktorou si musíme prejsť, ak chceme byť v niečom raz naozaj dobrí. Je úplne jasné, že každý z nás by najradšej preskočil túto úvodnú fázu, kedy vlastne ešte celkom nevieme, ako správne robiť to, čo robiť chceme a ani iní ľudia o nás nevedia, pretože o nejakom úspechu tu ešte nemôže byť reč. Či už sa snažíme získať si zákazníkov pre svoj biznis, čitateľov na blog alebo kocky na bruchu :), chce to čas, aby sme sa dostali do štádia, po ktorom od začiatku túžime. No ale viete čo?

Aj táto úvodná fáza má svoje čaro.

Prinášam Vám 5 dôvodov, prečo by sme si mali užívať aj prvé dni, týždne, mesiace a roky, ktoré nás napokon povedú k dosiahnutiu nášho cieľa, aj keď sa nám zdajú ťažké, nezáživné a nekonečné.

Photo: Energepic via Pexels

1. Máte viac podporovateľov ako hejterov
Keď sa do niečoho pustíte, spočiatku o Vašich aktivitách budú vedieť najmä Vaši priatelia a rodina, teda ľudia, ktorí Vám vedia dopriať a povzbudiť Vás. Na začiatku každej cesty, keď človek začína od piky, mu niet čo závidieť a niet ho prečo hejtovať. Tak sa okolo Vás sústredí najprv skupina ľudí (taký ten príjemný základ), ktorí budú mať úprimný záujem o Vás a Vaše aktivity a nebudú mať dôvod sa do Vás navážať. Nemáte v rukách nič veľké, kvôli čomu by ste mohli byť niekomu "tŕňom v oku". Ľudia Vás vnímajú, ale nepotrebujú Vás strašne riešiť, nič od Vás neočakávajú, vedia, že sa učíte. 

2. Objavujete, učíte sa, tešíte sa z pokrokov
Začiatky sú skvelé v tom, že žijete život bez stereotypov. Potrebujete sa toho ešte veľa naučiť, veľa urobiť a veľa dosiahnuť, aby ste sa priblížili ku svojmu cieľu. Preto žiadny deň/týždeň nie je fádny, stále sa snažíte prísť na to, AKO (...zaujať potenciálnych odberateľov, dostať sa do povedomia svojej cieľovej skupiny, získať nových čitateľov, vyvážiť svoj jedálny lístok a pod.). Každá nová vedomosť a nová skúsenosť obohacuje Váš život, ktorý vďaka Vášmu úsiliu nadobúda nový rozmer. Každý malý pokrok Vás teší a napĺňa skvelým pocitom.

3. Máte motiváciu
Každý z nás si v živote potrebuje nájsť niečo, pre čo žije, čo ho teší a "dobíja mu baterky". Ak máte svoj cieľ - čím ambicióznejší je, tým lepšie - venujete mu takú časť života, akú len chcete a zvládnete. Tým sa Váš život napĺňa činnosťami, ktoré Vás bavia a momentmi, ktoré Vás tešia. Pozrite sa na svoju cestu, ktorú máte pred sebou, ako na os svojho života. Je to to, čo Vás bude sprevádzať každým dňom, týždňom, mesiacom a rokom, až kým to nedosiahnete. Naozaj to chcete dosiahnuť už zajtra alebo rovno tu a teraz? Dobre si to rozmyslite. Po dosiahnutí veľkého cieľa prichádza radosť, ale hneď potom pocit prázdna - úloha bola splnená, čo teraz?  

4. Cítite menší tlak
To, čomu sa venujete, je na začiatku Vašej cesty najmä Vašou záľubou. Vyčleňujete si na ňu toľko času, koľko chcete a práve vtedy, keď Vám to vyhovuje. Makáte na sebe, pretože to všetko robíte pre seba, pre nikoho iného. Postupom času, keď sa Vám začne dariť a začnú o Vás prejavovať záujem Vaši odberatelia/čitatelia a pod., už si nebudete môcť povedať, že "dám si teraz na mesiac pauzu". Vrátili by ste sa do zabudnutia - tam, kde ste začínali. Z Vašej záľuby sa stane niečo, čo bude pod drobnohľadom mnohých ľudí, ktorí Vás budú kritizovať, usmerňovať, hejtovať, dávať Vám rozumy. Akonáhle sa Vaša záľuba začne spájať s určitými záväzkami, termínmi a peniazmi, bude to iné, ako to bolo na začiatku. Vaše dni bude sprevádzať viac e-mailov, telefonátov, nárokov, a teda aj stresu. Začiatok niečoho je teda možno ťažký, ale rozhodne pokojnejší.  

5. Ťažké chvíle preveria Váš skutočný záujem o oblasť, ktorej sa chcete venovať
Niekedy náš cieľ nie je skutočným zmyslom nášho života, ale na to prídeme až po tom, čo dosiahnutiu tohto cieľa venujeme množstvo času, peňazí a energie. Ak niečomu obetujeme naozaj veľa, ale po nejakej dobe zistíme, že nás to zase až tak nenapĺňa, asi to nebolo pre nás to "pravé orechové" a je lepšie obhliadnuť sa zase po niečom inom, pre čo sa dokážeme "zapáliť". Občas sa ocitneme inde, ako sme pôvodne chceli byť, ale to vôbec nie je zlé! Všetko, čo nechávame za sebou, nikdy nie je zbytočné, vždy a všetko je nám na niečo dobré, vieme na tom stavať, vieme z toho čerpať, sme vďaka tomu skúsenejší, múdrejší, silnejší. Ak sa teda niečomu venujete dlho a srdcom a napĺňa Vás to šťastím, je to TO, pri čom sa oplatí zostať, jedného dňa dosiahnete, po čom túžite:)

Užitočným poznaním je nielen to, čo robiť chceš, ale aj to, čo robiť nechceš.

Verím, že Vás tento článok motivuje užívať si a robiť aj naďalej to, čo robíte a máte radi, aj keď ste v tom iba začiatočník a Vaša profesionálna kariéra je akoby v nedohľadne (uisťujem Vás, že NIE JE). Buďte trpezliví - raz príde deň, kedy sa o Vás ľudia pobijú - a vtedy budete s nostalgiou spomínať na časy, keď ste začínali, mali desiatich čitateľov, 3 telefonáty denne, 5 mailov...:)

Rob čo Ťa baví a rob to najlepšie ako vieš, úspech už príde sám.

Prajem Vám ešte krásny deň:)

3 komentáre:

 1. Skvelo napísaný článok - a veľmi pravdivý! Začiatky sú plné entuziazmu, učenia a pocitu, že dokážeme čokoľvek si zaumienime. Bolo by super vedieť si ten pocit zachovať čo možno najdlhšie :) A úplne najviac súhlasím s posledným bodom - v ťažkých momentoch sa ukazuje, ako veľmi to so svojimi nápadmi myslíme vážne. Ďakujem za super čítanie!

  Ivana // The Charming Life

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, Ivi, za milý komentár a prajem Ti veľa nadšenia pre všetko, do čoho sa pustíš:)

   Odstrániť
 2. Love your post dear ♥
  If you want check out my blog.I write about fashion,beauty and lifestyle.Maybe we can follow each other and be great blogger friends !

  http://herecomesajla.blogspot.ba/

  OdpovedaťOdstrániť