pondelok 9. októbra 2017

Akné: Ako som s ním bojovala v minulosti a ako s ním bojujem teraz?

Tento článok nie je o jednej, dvoch vyrážkach, ktoré sa Vám raz za veeeľmi dlhý čas vyhodia na tvári. Ak ste nikdy nemali problém s akné (myslím SKUTOČNÝM akné), potom si možno ani nebudete vedieť predstaviť, o čom tu píšem... 

Je asi pochopiteľné, že toto rozprávanie začnem vo svojej puberte. S vyrážkami som "bojovala" - a vlastne neviem, prečo to píšem v úvodzovkách, takže - bojovala každý deň. Neboli dni s akné a dni bez akné. Boli len lepšie a horšie dni s akné. Počas horších som si každé ráno našla na tvári množstvo bolestivých vyrážok, počas lepších dní bol počet nových vyrážok menší alebo rovný 5. Miesta v okolí vyrážok som mala zapálené, červené. Bolelo ma už len pomyslenie na to, ako sa dotýkam tváre, teda ranné a večerné umývanie mi dávalo riadne zabrať. Keď máte citlivú pleť, uvedomíte si, koľko činností Vám vadí - česanie vlasov, keď Vám vlasy občas padnú do tváre... Prezliekanie, keď sa Vám veci otierajú o tvár... Podoprenie brady/líca rukou... Pohladenie po tvári... Keď Vám pleť po rannom umytí horí, máte chuť si vyčesať vlasy do drdola, strčiť hlavu do chladničky a nevychádzať von, najlepšie už nikdy. 

Foto freestock.org via Pexels

Mať tak môj dnešný rozum pred 10 rokmi, riešila by som situáciu inak. Ono vlastne o RIEŠENIACH v tom čase ani nemôžeme hovoriť. Skúšala som ísť na akné svojpomocne - striedala som rôzne kozmetické prípravky a držala sa štandardných rád, aké Vám ponúknu všetky múdre časopisy od autoriek, ktoré skutočné akné nikdy nemali. Pleť som si každý deň dôkladne čistila ráno aj večer, snažila som sa dotýkať sa tváre čo najmenej, mala som vlastný uterák, pila som veľa vody a snažila som sa vyčíhať, ktoré produkty mojej pleti najviac vyhovujú a naopak, ktoré produkty a potraviny mojej pleti škodia. Nuž, ak ste niekedy mali naozajstné akné, asi tieto snahy poznáte a rovnako ako ja dobre viete, že nikam nevedú. Ehm. Asi tak ako snahy skryť TO VŠETKO pod 2 cm mejkapu.

Ono po čase to človeka ale prestane baviť, všakže. U niekoho sú to týždne, u niekoho mesiace, u mňa to boli roky. Roky života s akné, kým som si uvedomila, že to chce lekára. Mala som šťastie, že v našom meste mal ordináciu kožný lekár, na ktorého ste mohli počuť chválu široko ďaleko a ja na neho tiež nedám dopustiť. Dôkladne si prezrel moju pleť, kadečo sa povypytoval a na základe vyšetrenia mi dal lieky. LIEKY!!! Žiadne mastičky či vodičky. Došlo mi, že zatiaľ čo ja som sa snažila ísť na akné zvonka, teraz ma čaká liečba zvnútra. A že akné - to SKUTOČNÉ akné - sa nelieči tým skvelým tonikom z reklamy, ktoré odporúča 9 z 10 žien, ale pod lekárskym dohľadom. 

Liečba mi zabrala. Nepamätám si, aké lieky som užívala, pamätám si len, že som ich nebrala každý, ale len každý druhý deň a keď som otvorila krabičku od nich, skoro ma vystrelo, pretože v balení boli asi len 3 tabletky a ja som neverila, že ma TOTO môže spasiť:D Našťastie, po liekoch som mala od akné na dlhé mesiace pokoj, čo bol ten najsam super pocit na svete. Akné totiž bolí nielen fyzicky, ale aj psychicky. Nepáčite sa sebe a ste presvedčení, že sa nepáčite ani iným. Množstvo svojich myšlienok počas dňa sústreďujete len na vyrážky. Pretože Vás bolia. Pretože Vás obmedzujú. Pretože hľadáte riešenie. Pretože riešenie nenachádzate. Pretože za poslednú hodinu Vám určite zase nejaké vyrážky pribudli. Pretože sa dookola kontrolujete. Pretože sa dookola maskujete. Pretože sa dookola hanbíte. A do toho Vám nejaká "fundovaná osoba" poradí, že by ste si mali umývať ruky a dbať na správne čistenie pleti. Samozrejme. Pretože akné majú len špinavé tvory bez hygienických návykov a drogérie sú plné produktov, vďaka ktorým sa vyrážok zbavíte ako šibnutím čarovného prútika.  

Neskôr - cca po roku od liečby - moja pleť začala opäť štrajkovať. V tom čase som práve zvažovala užívanie antikoncepcie a napokon som aj pod hrozbou vracajúceho sa akné do antikoncepcie šla. Do tohto kroku nikoho nenabádam, všetky dobre vieme, aké sú na antikoncepciu názory, preto iba sucho konštatujem, že čo sa týka celkového stavu pleti, mne antikoncepcia pomohla.

V súčasnosti (klopem na drevo) s pleťou problém nemám, aj keď občas sa nejaká vyrážka objaví. V porovnaní s tým, čím som si prešla, si však už z takýchto KVÁZI vyrážok vôbec ťažkú hlavu nerobím. Obvykle nebývajú hlboké ani bolestivé a zbaviť sa ich trvá tak deň, max dva. Na takéto bežné vyrážky človeku naozaj stačia produkty z drogérie. Mne sa osvedčili produkty s obsahom zinku, pôsobia upokojujúco a protizápalovo (pozri niektoré produkty Garnier, Mixa... skvelý je Sudocrem, bez toho neviem žiť:)). Zinok taktiež beriem ako vitamín vo forme tabletiek. 

Toľko moje skúsenosti s akné, ktoré som Vám spísala najmä preto, aby ste sa nebáli pri problémoch s pleťou vyhľadať lekára, ušetríte tým kopu času, nervov aj peňazí. Ja som všetkými týmito vecami v puberte plytvala a teraz na to doplácam - mohla som sa vyhnúť nepríjemným spomienkam, ale najmä jazvám, ktoré mi po akné zostali na tvári. Na druhej strane Vy, ktoré ste akné nikdy nemali, nerobte si ťažkú hlavu z vyrážok, ak ich máte 5 za celý rok, je to úžasne nízke číslo:)

Prešiel si niekto z Vás niečím podobným? Čo Vám pomohlo? Čo používate na bežné vyrážky?

Prajem Vám príjemný štart do nového týždňa!

2 komentáre:

  1. Ja som sa od začiatku držala rád lekára, chodievala som pravidelne a na moje akné mastičky a roztoky predpísané dermatológom pomohli. Čo mi však nepomáhalo boli drasticky vysušujúce čistiace gély, tie považujem za totálny prepadák čo sa týka starostlivosti o pleť. Dnes si pleť čistím výhradne mydlom, zbavila som sa pitia kávy, po ktorej mi bolo aj tak zle. A u mňa aj alergia na laktózu, ktorú som mierne ignorovala mala dopad na pleť. Teraz to už všetko viem, dodržiavam a akné sa veľmi nevytvorí. Tiež mi pomáhajú prípravky so zinkom, aj sudcorem trochu hlavne na doliečenie novej vyrážky. A ja ešte nedám dopustiť na aknecolor a fluid od Avlerde s bahnom. A inak tiež ma veľmi hnevá ak mi niekto, kto má za rok 3 vyrážky radí ako sa starať o plet.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Presne tak, mydlo!! :) Absolútne obyčajné tekuté mydlo na ruky mi vyhovuje viac ako niektoré čistiace gély/peny a pod. Keď ono je už z princípu ťažko o takýchto veciach - akné, zdravé stravovanie, cvičenie atď. viesť s niekým debatu, pretože každému aj tak vyhovuje niečo iné...

      Odstrániť