pondelok 25. septembra 2017

O tom, že všetko sa deje z nejakého dôvodu

V živote každého z nás sú momenty – a nie je ich málo – ktoré by sme najradšej vymazali alebo lepšie – nikdy ich nezažili. Trápne situácie, pády, hádky, zlyhania, omyly. Občas sa nám dokonca zdá, že "toto sa môže stať len mne" alebo "inak to dopadnúť vlastne ani nemohlo". Skĺzneme do negativizmu, príliš sa upneme na "tú záležitosť" a rozoberáme ju v hlave over and over again niekoľko hodín, dní a ešte aj po rokoch sa k nej masochisticky vrátime.

Foto: Nout Gons via Pexels

Hneď na úvod tohto článku Vám chcem posunúť myšlienku, ktorej uvedomenie si mi zásadne uľahčilo život. Žiadne rozhodnutie nie je nesprávne. Každý deň sa stretávame s potrebou uskutočňovať voľbu. Začína sa to hneď ráno – zoberiem si toto alebo iné tričko? Niekedy sa aj takéto triviálne rozhodnutie môže skončiť výčitkami (dáme si náš obľúbený, ale nie veľmi pekný, navyše starý a vyťahaný sveter a potom vonku stretneme našu rivalku ešte snáď od základnej školy, ktorá sa nám v minulosti vysmievala aj za oveľa menšie "prešľapy"). Samozrejme, oveľa viac v hlave prehodnocujeme podstatnejšie veci – pôjdem na túto alebo na inú školu? Nemala by som skončiť tento (pravdepodobne) neperspektívny vzťah? Je toto práca, do ktorej chcem aj naďalej chodiť? Nuž, ako som napísala – nech sa rozhodnete akokoľvek, nikdy sa nerozhodnete nesprávne. Nikdy totiž nebudete vedieť, čo horšie alebo lepšie by Vás čakalo, keby ste svoje rozhodnutie urobili inak. Možno niekedy po svojom rozhodnutí budete mať pocit, že ste si vybrali zle. Že zmena, ktorú malo Vaše rozhodnutie za následok, sa Vám nepáči. Že by ste najradšej vrátili svoj život do momentu, kedy ste toto rozhodnutie urobili a ZAKÁZALI by ste si urobiť ho znova. Ale takto to nefunguje. Všetko je tak, ako má byť. Pretože v každom momente myslíme a konáme najlepšie ako vieme.

Samozrejme, prehodnocovanie rozhodnutí, výčitky a úvaha "čo by bolo keby" môžu byť (aj napriek vždyskvelým rozhodnutiam) súčasťou nášho života a myslím si, že by aj mali byť. Vďaka nim získavame alternatívne pohľady, uvedomujeme si svoj rozvoj, stanovujeme si budúce ciele, formujeme svoje vlastné ja. Ak sa nám napriek tomu predsa len zdá, že nám život občas krivdí, mám tu pre Vás ďalšiu užitočnú myšlienku.

Čokoľvek sa v našom živote stane, čokoľvek (ktokoľvek) do neho príde alebo z neho odíde, každý takýto moment je vlastne iba výmenou. Ak napríklad dostaneme v práci výpoveď, pravdepodobne si nikto z nás nepovie "jupí, to je skvelé, neviete si predstaviť, ako veľmi sa teším...". Hlavou nám ide skôr poníženie a všetky účty, ktoré potrebujeme zaplatiť. Ale! Strata práce a ani žiadna iná negatívna udalosť nie je koncom sveta. Je to len jedna etapa, ktorá sa skončila, aby sa ďalšia mohla začať. Jedny dvere sa zatvorili, iné sa otvoria. Ak sa na to pozrieme čisto technicky bez emócií, potom naozaj – každá strata je len výmenou.

Samozrejme, sú tu potom ešte tie naozaj veľké "krivdy života", ktoré sú tak veľkými boľačkami, že sa zdanlivo nedajú prelepiť len tak nejakým leukoplastom. Našťastie, aj na tieto sa vzťahujú všetky spomínané múdrosti. Akokoľvek veľmi po niečom túžime, akokoľvek dlho pre to drieme a akokoľvek tomu podriadime svoj život, nikdy nebudeme mať záruku, že to jedného dňa dostaneme. Tu neplatí rovnica – koľko času, energie a financií do niečo vložíme – toľko sa nám vráti. Môžeme do niečo vložiť naozaj veľa a dostať späť nič. Taký je život. Nie vždy vieme zmeniť okolnosti, ale vždy vieme zmeniť svoj postoj. Neberme preto zlyhania, omyly a straty ako zlé konce niečoho, pretože niekedy to, že niečo nedostaneme alebo nedosiahneme, je v skutočnosti to najlepšie, čo sa nám mohlo stať. Vďaka tomu sme tu, kde sme a tým, kým sme. 

Je prirodzené, že nevidíme zmysel v negatívnych veciach, ak sa nám práve dejú (mimochodom – prívlastok negatívny/pozitívny udalostiam priraďujeme my, teda je len a len na nás, akú "nálepku" zvolíme). Na ceste životom nikto nevidí pred seba. Každá udalosť – či už pozitívna alebo negatívna – je akýmsi bodom v našom živote. V budúcnosti, keď sa obzrieme a budeme vedieť body spojiť, až vtedy nám dajú všetky zmysel.

4 komentáre:

 1. O tom, že udalostiam priraďujeme negatívny alebo pozitívny významy my sami som už počula. Ja sa snažím brať všetky veci v živote ako cesty k cieľu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne tak:) Niekedy sú kľukaté, ale všetky niekam vedú:)

   Odstrániť
 2. Tieto tvoje články doslova hlcem jedným dychom! Máš úplnú pravdu, všetko je o tom, z ktorej strany to zoberieme a nič nie je náhodné. Všetko má svoj (vyšší) zmysel :)

  THE EFFLORESCENCE GIRL

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem Lea, som rada, že sa moje články páčia:)

   Odstrániť