pondelok 11. septembra 2017

6 tipov, ako prežiť návrat do školy/do práce

Ahoj, ahoj:)

Možno v týchto dňoch zažívate návrat školy po prázdninách alebo návrat do práce po dovolenke, či skrátka vyššie pracovné nasadenie, pretože na jeseň nás všetkých začne opúšťať taký ten ízy-pízy letný režim a začíname sa seriózne venovať všetkému, od čoho sme v lete usilovne oddychovali. Sú ľudia, ktorí prepnutie sa medzi voľnom a školou/prácou zvládajú v pohode, pretože po voľnejších dňoch už potrebujú do svojho života vniesť viac akčnosti, ale sú aj takí, ktorí sa potrebujú hecnúť, aby toto prepnutie sa v zdraví zvládli. Ak patríte do skupiny č. 2, mám tu pre Vás zopár tipov, ako prežiť nielen kritický september, ale celý pracovný/školský rok, až pokým Vám opäť nezačne to ízy-pízy obdobie A.K.A. dovolenka alebo prázdniny:)

Foto: Picjumbo via Pexels

Tip č. 1: Pustite sa do čítania motivačnej literatúry
Motivácia je základ. Ak nemáme motiváciu niečo robiť, nemáme dôvod to robiť, potom nemáme ani radosť z toho, že to robíme a robenie mnohých vecí sa tak pre nás stáva stereotypným. Ubíjajúcim. Nezmyselným. Nájdime teda zmysel v každom jednom dni. Motivačná literatúra má skvelú moc - učí nás oddychovať, dáva nám pozitívny náhľad na skutočnosti, ktoré by sme inak vnímali negatívne, pomáha nám chápať a prijímať veci také, aké nám ich život prináša, učí nás viac si vážiť samého seba, zmeniť prístup, ak nevieme zmeniť okolnosti, pracovať na sebe a vytrvať vtedy, keď sa už-už chceme vzdať. Zopár tipov na dobré motivačné knižky nájdete v tomto článku.

Tip č. 2: Skontaktujte sa s ľuďmi, ktorých ste dlho nevideli
Pravidelné stretávanie sa so svojimi top 5 kamarátmi je skvelé, ale čo tak "prehodiť chuť" a hodiť reč s niekým, koho ste už dobrých 10 rokov nevideli? Obvykle sú to práve takéto stretnutia, ktoré nás donútia obhliadnuť sa, zosumarizovať si svoje pokroky, úspechy a pády a zamyslieť sa nad tým, kde chceme byť o ďalších 10 rokov. Možno zistíte, že škola/práca, do ktorej teraz chodíte, nie je pre Vás, alebo - práve naopak - uvedomíte si, že aj keď na svoju školu/prácu (ako každý normálny človek) občas nadávate, v skutočnosti je to presne to, po čom ste túžili alebo presne to, čo Vám pomôže dosiahnuť nejaký Váš ďalší, vyšší cieľ. 

Tip č. 3: Posuňte svoje záľuby na vyšší level
Oddychovať sa musí a aj keď ja sama patrím do skupiny ľudí, ktorí to občas preháňajú so zodpovedným prístupom k práci, uvedomujem si, že za kvalitnou prácou sa skrýva aj kvalitný oddych. Aby sme sa vyhli výhovorkám, prečo by sme sa mali dnes radšej učiť/dlhšie pracovať, mali by sme sa naučiť vyvažovať povinnosti s voľným časom. Radi cvičíte? Okej, kúpte si permanentku do fitka. Radi maľujete? Okej, prihláste sa na výtvarný kurz. Urobte presne to, čo Vás "donúti" venovať sa tomu, čo Vás baví, každý pondelok/stredu/každý druhý deň alebo skrátka tak často, ako len chcete. Nedovoľte povinnostiam, aby Vám "odhrýzali" z času, ktorý ste mali mať pre seba. A ak sa tak stane, potom niekedy "odhryznite" z povinností, aby boli s Vaším voľným časom v rovnováhe.

Tip. č. 4: Začnite nakupovať vianočné darčeky
Že vtip? Teraz v septembri? Vôbec nie. Akonáhle v obchodoch z pultov zmizne "back to school" výbava, začne sa zvianočnievať, tak prečo to nevyužiť vo svoj prospech? Teraz máme priestor ísť na kupovanie darčekov s chladnou hlavou, pomaly, bez stresu a užiť si to tak, ako si to v decembri (keď naháňame termíny v práci a v škole skúšky) určite neužijeme. Ženy, ruku na srdce. Po zlom dni v škole či v práci by ste šli nakupovať tak či tak, prečo teda nekúpiť namiesto SEBE niečo SVOJIM BLÍZKYM?:) Pekne si to doma naškrečkujete, zabalíte, schováte a v decembri, keď už aj Vy zabudnete, čo ste kúpili, to všetko bude prekvapenie aj pre Vás:)

Tip. č. 5: Robte zmeny
Ak potrebujete vypnúť od povinností a spestriť si život, niet vhodnejšieho času na zmeny, ako práve teraz, keď sme v septembri na začiatku veľkého školského a pracovného šialenstva. Vyskúšajte napríklad iné usporiadanie vecí/nové dekorácie na svojom pracovnom stole, inú cestu do školy či do práce, inú reštauráciu počas obednej prestávky... Zmeny nám pomáhajú rozptýliť myseľ a vyvádzajú naše dni zo zaužívaných stereotypov.

Tip č. 6: Objednajte si zimnú dovolenku
Keďže celý tento príspevok je venovaný tomu, ako odpútať svoju myseľ od školských a pracovných povinností, čo už Váš mozog zamestná viac ako RIADNA tešenica na lyžovačku alebo dovolenku niekde, kde bude tak o 30 stupňov viac ako u nás?:) Môžete mi veriť, zimná dovolenka strávená niekde mimo 15 druhov koláčov, zemiakového šalátu a rozprávok, ktoré ste už 50-krát videli, má niekedy väčšie čaro...:) Tak čo, už otvárate gúgl?:))

Extra tip na záver: Neznášate pondelky? Naplánujete si niečo pekné vždy na tento deň. Urobte z toho rutinu - pondelok = niečo super. Možno Vám to neotočí život naruby, ale nedeľné popoludnie už nestrávite stresom z toho, že sa deň chýli ku koncu a už čoskoro sa premení na PONDE..... To slovo, ktoré nedokážete ani vysloviť:)

Pozdravujem Vás, majte ešte pekný deň:)

4 komentáre:

 1. Darčeky už začínam nakupovať, minimálne už mám viac-menej premyslené čo komu kúpiť. Aspoň pri väčšine rodinných príslušníkov. Podľa mňa je toto ten pravý čas, obchody ešte nie sú preplnené, nie je zima a ako píšeš, máme chladnú hlavu všetko si premyslieť.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Beriem si z Teba príklad, ja som ešte len v štádiu uvažovania nad darčekmi, ale zisťujem, že je to z roka na rok stále ťažšie:) Dúfam, že najneskôr v októbri/novembri sa mi podarí ešte v relatívnom predstihu všetko pokúpiť:)

   Odstrániť
 2. Super článok ako vždy! Najviac má zaujal ten bod o kamaratoch, ktorých som dlho nevidela. Má to niečo do seba, no momentálne som v takej časti života, že sa stále niekde posúvam 😄

  LEUSLIFESTYLE

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mňa takéto stretnutia po rokoch vždy v niečom inšpirujú :) Super, len tak ďalej, nech sa darí :)

   Odstrániť