piatok 18. augusta 2017

Odkiaľ nabrať motiváciu? | Tipy na motivačné knižky


Ahoj decká:)

Ak rady čítate, mám tu pre Vás zopár tipov na knižky, ktoré som za posledný cca rok/dva prečítala - či už vo vlaku, cez zimu zababušená v deke alebo na balkóne počas teplých letných večerov. Samozrejme, ak by sme sa bavili o knižkách vo všeobecnosti, nesmel by tu chýbať Jo Nesbo:), ale tentokrát pre Vás vyberám iba motivačnú literatúru.

Úplne prvú motivačnú knihu vo svojom živote som si prečítala v období, keď som si po vysokej škole hľadala prácu a možno aj preto padla moja voľba na 13 vecí, ktoré psychicky silní ľudia nerobia. Táto kniha Vám pomôže "dať sa dokopy", keď si prestávate veriť a pochybujete o svojich schopnostiach. Ak ste dostali do vienka menej sebavedomia, všetko v hlave 100x analyzujete, za všetko sa obviňujete a nikdy s ničím nie ste na 100 % spokojné, je toto tá správna knižka.

Ako druhá sa v mojej knižnici objavila knižka Jednoducho buďte šťastní.  ma dosť poznačila, pretože v jednej kapitole sa píše o tom, že za naším nešťastím stoja v prvom rade naši rodičia. Žiaľ, keď tú knihu čítate, uvedomíte si, že je to tak. Vaši rodičia Vás formujú, od detstva Vám podsúvajú svoje názory, hodnoty, postoje a zvyky a Vy ich vedome alebo nevedome preberáte a buď sa to stáva Vašou silou alebo slabinou. Táto pravda človeka bolí a ja som ju doteraz tak celkom nespracovala. Na druhej strane je presne toto jedna z tých kníh, ktorá Vám otvorí oči, poskytne Vám veľa pekných hlbokých myšlienok a preto ju radím medzi tie lepšie. 

Tretiu knižku Smerovať vyššie som dostala. Je to jediná z motivačných knižiek, ktorú som neprečítala celú, pretože mi nie celkom "sadol" príbeh, na akom bola postavená. Mám radšej, keď autor píše primárne pre čitateľov, nie o sebe. Ak autor postaví obsah na tom, že vymenováva, čo všetko dokázal a dáva sám seba iným za príklad, nejako si z toho neviem nič zobrať. Vidím v tom skôr samoľúbosť ako túžbu pomáhať iným. Čítali ste túto knižku? Ako na Vás pôsobila? Možno, ak máte radi príbehy iných ľudí, mohla by sa Vám táto kniha páčiť. 

Veľkou topkou pre mňa je kniha Ako nebyť perfektný, ale úspešný. Človeka asi pochopiteľne najviac za srdce chytí tá kniha, ktorá ho najviac vystihuje a pre mňa je to práve táto. Som prehnaný perfekcionista, mám rada veci presne nalinkované, naplánované, zbožňujem efektívne využívanie času a keď mi niečo naruší plán, som z toho nešťastná. Všetko okolo mňa má svoje miesto a potrebujem mať poriadok nielen v hmotných veciach, ale aj v myšlienkach, vo vzťahoch. Keď niečo robím, musím to robiť poriadne, dávam do toho všetko a preto mi niektoré činnosti a robenie rozhodnutí trvajú dlhšie, 20x ich prehodnocujem. Kniha Ako nebyť perfektný, ale úspešný hovorí o tom, že nemusíte veci robiť 24 hodín 7 dní v týždni na 120 %, ale stačí na 70 a výsledok je rovnaký.

Knižka Ako získať a ovplyvniť takmer každého ma asi veľmi neoslovila, pretože si teraz už ani neviem veľmi vybaviť, o čom bola, a to som ju nečítala až tak dávno. Pravdepodobne to však bolo o získavaní si priazne iných ľudí - v súkromí a v obchodných vzťahoch. Ja síce ako introvert mám so získavaním si priazne problém, ale táto kniha mi pravdepodobne nedala to, čo som očakávala... 

Knižka Prečo nikdy nestíham je tiež ako vyšitá pre perfekcionistov, ktorí si toho na plecia berú viac ako je zdravé a potom sú nešťastní, že deň má len 24 hodín. Knižka vysvetľuje, že neexistuje nedostatok času, len zle zmanažovaný čas. No a tak to je:) Možno mohla byť kniha tenšia a napísaná viac "k veci", nie som veľmi fanúšik rozťahaných myšlienok a omáčok, ktorými sa musíte znudene "prelúskať", aby ste sa napokon dostali k (niekedy triviálnej) podstate. Pritom hrubé knihy mi nevadia, ale v tejto som niektoré pasáže preskakovala. Myšlienkou však super kniha. 

No a to už sa dostávame k mojim dvom obľúbeným knižkám, ktoré patria medzi tie novšie v mojej "knižnici" - Hygge a Danšari. Povedala by som, že obe knižky majú silnejší marketing ako obsah, napriek tomu som si pri ich čítaní výborne oddýchla a odporúčam ich každému - možno práve preto, že ide o také to pohodičkové čítanie, pri ktorom netreba veľa rozmýšľať. 

Hygge viacerým z Vás asi nemusím veľmi predstavovať - bol to (a stále je) veľký hit, ale pre tých, ktorí o tejto knižke ešte nepočuli, hygge je dánske slovo označujúce stav absolútnej pohody. Knižka je plná opisov vecí a okamihov, ktoré Dáni považujú za hygge a Vy si pri jej čítaní uvedomíte, že takéto hygge máte okolo seba každý deň aj Vy, len ho často nevnímate alebo si ho nedokážete vychutnať. Knižka Vás donúti zastaviť sa, oddychovať, užívať života, tešiť sa z maličkostí. 

Danšari je opäť niečo pre perfekcionistov, ale naopak, aj pre ľudí, ktorí nimi nie sú, majú vo svojom okolí zmätok a chceli by to napraviť. Táto kniha - aj keď niektoré jej myšlienky možno aplikovať aj na vzťahy - hovorí predovšetkým o hmotných veciach, ktorými sa obklopujeme. Poskytuje návod, ako si upratať, aby ste už nikdy upratovať nemuseli. Základom je pravidelné triedenie a zbavovanie sa vecí a zároveň žiadne nakupovanie ďalších vecí a nových úložných priestorov. Danšari hovorí o materiálnych veciach, ktoré prechádzajú našim životom ako o rieke. Ak máme doma niečo, čo nepoužívame, nepáči sa nám to alebo nás to dokonca psychicky ubíja, urobíme najlepšie, ako túto vec posunieme po rieke ďalej (vyhodíme ju, darujeme, predáme). Síce som nevedela, že to, ako doma fungujem, sa volá Danšari:), padlo mi dobre vedieť, že neustále triedenie a reorganizácia vecí nie sú psychická porucha, ale životný štýl...:)

Ako posledná mi v knižnici pribudla knižka Blog za milión. Objavila som ju práve v čase, kedy som sa k blogovaniu vrátila po dlhšom období, počas ktorého sa mi blogovať chcelo aj nechcelo a práve vďaka tejto knihe sa moja navrátená chuť do blogovania vystupňovala až do nadšenia. Knižka obsahuje cenné rady a povzbudenia pre začínajúcich blogerov, prináša príbehy tých svetovo najúspešnejších a poukazuje na fakt, že nevedieť ako ďalej, publikovať niečo, s čím s odstupom času nie ste celkom spokojní či zmeniť časom názor je úplne normálne. 

A akú ďalšiu knižku si plánujem najbližšie kúpiť? Bude to pravdepodobne Sila introvertov vo svete, ktorý nikdy neprestáva hovoriť. Táto kniha by mala byť o tom, že aj keď žijeme vo svete, kde sa vyžaduje tímová práca, vládne open space a multitasking (teda veci, ktoré introvertov psychicky "zabíjajú"), majú introverti vo svete stále svoje miesto a v niektorých profesiách/činnostiach sú nezastupiteľní. 

A čo Vy? Aké sú Vaše obľúbené motivačné knižky? Čítali ste niektorú z tých, o ktorých som Vám písala? Akú motivačnú knižku si najbližšie plánujete kúpiť? Majte ešte krásny dník:)

6 komentárov:

 1. Tiež čítam podobné knihy, takže som z tohto článku doslova nadšená. Danšari uplatňujem u seba doma, rodičov k tomu neviem prinútiť ani za svet, vojna a komunizmus im asi v tomto smere vytvorili určitý blok. Z motivačných kníh odporúčam 4 dohody, skvelo sú spracované aj na youtube v podaní Jaroslava Dušeka. Potom taká vzťahová klasika na pochopenie všetkých možných vzťahov je kniha 5 jazykov lásky. Táto ma uchvátila najviac. No a ešte Lekcie Madam Chic tie sa mi zdali dosť motivačné. A na pobavenie ešte Prečo muži milujú potvory. Možno o týchto motivátoroch sama napíšem. Z tých tvojich sa mi páčia takmer všetky, takže vďaka za tipy. A Ako nebyť perfektný, ale úspešný je tiež ako šité pre mňa.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj Jani, dakujem za tipy, tipov na dobru knihu nie je nikdy dost 😉 Momentalne citam Sila introvertov vo svete, ktory neprestava hovorit a sice som este len zacala, myslim, ze to bude tiez jedna z tych fajn knih 😉

   Odstrániť
 2. Ani jednu z kníh vyššie nepoznám, ale nakoľko už dlhšie mám v hlave myšlienku si nejakú prečítať. Takže ďakujem za tipy na knihy! :)

  LEUSLIFESTYLE

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Som rada, ze clanok splnil svoj ucel, ...niet za co 😉

   Odstrániť
 3. Prečítaj si 4hodinový pracovný týždeň, myslím, že viac človek, ktorý chce žiť šťastne a efektívne k nakopnutiu ani nepotrebuje :)
  https://alexbilanska.blogspot.sk/2017/01/4-hour-work-week-katalyzator-lepsieho.html

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Túto knihu som už niekoľkokrát držala v ruke, ale asi si mi práve dopomohla k tomu, že si ju prečítam ako ďalšiu v poradí:) Vďaka za tip:)

   Odstrániť