štvrtok 24. augusta 2017

10 tipov pre spokojnejší život

1. Plňte si sny
My ženy máme úžasnú schopnosť rozdať sa. Chceme byť dobré dcéry, partnerky, matky, sestry, kamošky. Chceme robiť ľudí okolo nás šťastnými a spokojnými. Ale kto urobí šťastnými a spokojnými nás? Hovorí sa, že nikto Ti nedá toľko, koľko si môžeš dať Ty sám. Tak myslite na seba. Doprajte si. Nájdite si na seba čas. Plňte si sny. Nech sú akokoľvek šialené, akokoľvek ambiciózne. Keď sa Vám splní prvý, uveríte, že nič nie je nemožné a začnú sa plniť všetky. Postupne, ale predsa. 

2. Upracte si v hlave
Nehrabte sa v minulosti, už ju nezmeníte. A nedovoľte jej, aby Vám kazila prítomnosť alebo obmedzovala Vašu budúcnosť. Môžete byť kým chcete a dosiahnuť čo len chcete. Čo bolo bolo, nechajte to za sebou. Neriešte iných, nesúďte. Choďte si svoje a myslite pozitívne. Oddeľujte nepodstatné od podstatného, stanovte si priority. Kto a čo je pre Vás v živote to najdôležitejšie? Tomu venujte svoj čas a energiu, všetko ostatné môže ísť bokom.

3. Upracte si vo vzťahoch
Ak cítite, že sú vo Vašom okolí ľudia, ktorí Vás vysávajú, nekontaktujte sa s nimi. Nemusíte "páliť mosty", iba venujte viac času a energie tým, ktorí za to skutočne stoja - ich počet obvykle zrátate na prstoch jednej ruky.  

4. Upracte si vo veciach
Možno máte v skrini veľa vecí, ktoré nenosíte, na stole kozmetiku, ktorú nevyužijete a na poličkách množstvo drobností, ktorých význam už vyprchal, napriek tomu z nich každý týždeň hodinu utierate prach. Vytrieďte si materiálne veci vo svojej domácnosti a všetko, čo nepotrebujete, posuňte ďalej - darujte kamoškám, dajte na charitu, predajte, vyhoďte. Odpútajte sa od materializmu, nezbierajte veci, ale priateľstvá, zážitky a skúsenosti.

5. Neporovnávajte sa s inými
Každý máme inú východiskovú pozíciu, iné možnosti, iné zázemie, inú povahu, iné hodnoty. Riaďte sa vo svojom živote tým, čo je dôležité pre Vás a porovnávajte svoju súčasnosť iba so SVOJOU minulosťou. Ste jedinečná bytosť a to, ako žijú iní ľudia, na tom vôbec nič nemení. Iní Vás môžu inšpirovať, môžu Vás motivovať, ale nedopusťte, aby Vám to prerástlo cez hlavu, pretože cez sny a životy iných ľudí nevidíme tie vlastné.


6. Nájdite rovnováhu medzi tým, čo chcete a tým, čo musíte
Každá z nás má toho občas veľa, ale ako sa hovorí - neexistuje nedostatok času, len zle zmanažovaný čas. Ak máte pocit, že nestíhate, že nemáte priestor venovať sa všetkému, čo máte v pláne a už vôbec nie sebe, zastavte sa a vytrieďte si zo svojho To Do listu nepodstatné úlohy, zbytočné činnosti alebo čokoľvek, čo môžete urobiť neskôr, pokojne aj o pár dní. Získaný čas venujte sebe, svojim záľubám, priateľom, rodine, skrátka strávte ho podľa seba.

7. Nebojte sa vystúpiť zo svojej komfortnej zóny
Niektoré veci by sme najradšej neurobili, pretože sa nám do nich skrátka nechce. Chodiť do školy, chodiť do práce, chodiť cvičiť, racionálne sa stravovať, prestať utrácať za hlúposti, skoncovať so zlozvykmi... Ak však niečo chceme - peknú výplatu, lepšiu prácu, dobrú postavu... - musíme vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, inak svoj cieľ nedosiahneme. Naše životy často plynú mimo nás - nie preto, že by sme nevedeli, čo robiť, ale preto, že to nerobíme. Naučte sa teda odolávať pokušeniam, čeliť svojim výhovorkám a ukážte svoju pevnú vôľu. Cesta bude ťažká, ale výsledok Vás poteší. 

8. Nájdite zmysel svojho života
Mať svoje sny a vytýčené ciele je pekné a dôležité v živote každého z nás, pretože práve ich dosahovanie je našou motiváciou, hybnou silou a dôvodom, prečo na sebe pracujeme, posúvame sa ďalej, rozvíjame svoje vlastné ja a neraz ideme za hranice svojich schopností. Žiaľ, prílišné upnutie sa na cieľ je dôvodom, prečo žijeme budúcnosťou, stále na niečo čakáme a nedokážeme si užívať prítomnosť. Sústreďme sa viac na TU A TERAZ, vnímajme všetko, čo robíme, na čo myslíme a čo cítime V TEJTO CHVÍLI. To, čo príde, si užijeme potom, keď to nastane.

9. Nesnažte sa vyhovieť každému a nesnažte sa všetko ovplyvniť
Koľko ľudí, toľko chutí. Aj keď sa budete neviem ako snažiť urobiť všetkých okolo seba šťastnými, spokojnými a budete sa chcieť páčiť každému, nepodarí sa Vám to. VŽDY sa nájde niekto, kto Vašu snahu neocení, neuvidí, spochybní. Načo sa teda takto ničiť? Buďte sama sebou, iba tak nájdete svoje šťastie, nie tým, že budete kriviť svoju povahu, svoje hodnoty. A nesnažte sa všetko do bodky plánovať, ovplyvňovať, robiť veci/okamihy perfektnými. Lebo bez ohľadu na to, ako veľmi si to prajete a čo všetko pre to urobíte, ak niečo nebude mať vyjsť, tak to proste nevyjde. Neviňte sa za to, prijmite to, povzneste sa nad to a choďte ďalej.

10. Majte sa rady
Neexistuje na svete žena, ktorá by bola so sebou na 100 % spokojná. Ale musíme o tom stále rozprávať? Neponižujme a nezhadzujme sa. Pred inými ani samé pred sebou. Ak môžme, makajme na sebe. Ak nemôžme, akceptujme sa. 

Na záver ešte jedna pravda: Tvoj život bude presne taký, aký si ho urobíš.

6 komentárov:

 1. Úplne skvelý článok. Presne takéto 'motivačné' články milujem a prinútia ma zamyslieť sa nad mnohými vecami. :)

  LEUSLIFESTYLE

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Hezky sepsaný článek, se kterým naprosto souhlasím :)

  Nela z blogu Růžová rtěnka

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Nedávno som čítala taký zaujímavý článok a bol o tom, že zmyslom života nie je byť šťastný ale byť potrebný. Niečo na tom asi bude :)

  OdpovedaťOdstrániť