utorok 18. júla 2017

Sama na poznávacom zájazde | Aké sú výhody a nevýhody single travelingu?

Foto: Pineapple Supply Co. via Pexels

Ak máte problém nájsť si parťáka na výlet či dovolenku, máte dve možnosti. Buď sa s pomocou cestovnej kancelárie alebo prostredníctvom špecializovaných webových stránok dohodnete s niekým cudzím alebo skrátka vycestujete sami. Ja som sa pri objednávaní výletu do Barcelony rozhodla pre druhú možnosť. Dôvod? Nechcelo sa mi dohadovať sa s cudzími ľuďmi, pretože toto je vec, ktorá ma vôbec nebaví. Ak ste si niekedy hľadali byt, spolubývajúceho alebo nového kolegu, viete, že si naraz píšte s iks ľuďmi hodiny a hodiny, už ani neviete, kto je kto a nakoniec tramtadadá prekvapenie - nič z toho. A taktiež si myslím, že žiadny parťák je lepší ako zlý parťák. Ak máte so svojím spolucestujúcim rozdielne predstavy o tom, ako chcete tráviť deň, celý Váš výlet bude vlastne len o nepríjemných kompromisoch a prídete z neho len viac unavení. Barcelonu som si objednávala pár dní práve po jednom takomto výlete, takže som veľmi nemala nad čím rozmýšľať, proste som chcela ísť niekam sama a na nikoho sa neviazať.

Absolútne vždy, keď sa ma niekto spýtal, s kým idem na dovolenku a odpovedala som, že sama, prichádzali reakcie typu: "To ja by som nešla/nešiel", "Nebude Ti smutno?", "Nebojíš sa?". Na takéto zneisťujúce otázky musíte byť pripravení, aby sa Vám nestalo, že už máte zaplatenú dovču a zrazu Vám niekto "otvorí oči". Ja som, našťastie, ani na chvíľu nezapochybovala o svojom rozhodnutí a keďže už mám svoju single dovolenku (úspešne) za sebou, podelím sa s Vami o výhody a nevýhody takéhoto cestovania. Pre úplnosť dodávam, že som necestovala sama na vlastnú päsť, ale cez cestovku so sprievodcom a cca 26 ďalšími ľuďmi, takže zase až tak single to nebolo:)

Za najväčšie výhody single travelingu považujem:
 • Nemusíte sa na nikoho viazať - sami si určíte, kedy a kam cez osobné voľno pôjdete.
 • Osobné voľno využijete efektívnejšie - pôjdete rovno tam, kam budete chcieť a uvidíte len to, čo budete chcieť. Keď budete mať chuť, pri niečom sa zastavíte a nikto Vás nebude nervózne čakať, prípadne Vy nebudete musieť nervózne čakať, keď sa niekto iný niekde "zabudne".
 • Ráno si dáte budík podľa vlastnej potreby a večer pôjdete spať tiež vtedy, keď Vy budete chcieť. Nikto Vás nezobudí a taktiež Vy nikoho nezobudíte.
 • Po celom dni, keď budete ledva ťahať nohy za sebou, nebudete musieť čakať na kúpeľňu, proste do nej pôjdete.
 • Taktiež ráno si dlhšie pospíte, lebo kúpeľňa bude len Vaša.
 • Posteľ bude len Vaša. 
 • Budete sami sebou a nikto Vám to nebude vyčítať. Ak budete unavení a nebude sa Vám chcieť už ani rozprávať, budete proste ticho a nikto sa Vás 3x nespýta "Čo ti je?"
 • Spoznáte veľa nových ľudí, pretože sa nebudete viazať na jedného človeka, s ktorým ste prišli, ale budete mať možnosť výberu z množstva ľudí, s ktorými budete mať veľa priestoru prehodiť aspoň vetu dve. S viacerými spolucestujúcimi sa ale zarozprávate určite viac a nadviažete veľmi príjemné nové známosti.
 • Keďže sprievodcovia obvykle cestujú sami a aj Vy budete cestovať sami, budete často práve Vy dvaja spárovaní (napr. v autobuse sa sedí po dvoch), takže sa môžete dozvedieť veľa zaujímavých cestovateľských informácií nad rámec tých, ktoré počujú ostatní, prípadne budete mať viaceré info z "prvej ruky" alebo uvidíte miesta, ktoré iní účastníci zájazdu neuvidia. Napríklad ja som jeden večer - po tom, ako sa ostatní cestujúci v Barcelone rozpŕchli každý po svojom - zostala so sprievodcom, ktorý mi ukázal prekrásnu pamiatku UNESCO, ktorú pravdepodobne nikto iný zo zájazdu nevidel. 
 • Môžete získať nových cestovateľských parťákov. Aj účastníci Vášho zájazdu môžu mať v budúcnosti problém zohnať si spolucestujúcich, ak sa túžia ísť pozrieť na miesto, ktoré je napríklad pre iných ľudí nezaujímavé, finančne náročné alebo si ich známi už nemajú možnosť zobrať v práci voľno. Ja som sa vďaka single dovolenke v Barcelone zoznámila s dvoma kočkami, s ktorými už v súčasnosti máme objednanú spoločnú dovolenku do Dubaja, kam si ani jedna z nás pár rokov nedokázala zohnať parťáka, no a zrazu sme 3:)

Naopak, nevýhodami single cestovania sú:
 • Nemáte na blízku 100-percentne spoľahlivú osobu, keď si potrebujete odbehnúť od osobných vecí. Buď budete vláčiť osobné veci stále so sebou bez ohľadu na okolnosti, čo môže byť kus nekomfortné, alebo niekoho poprosíte, aby Vám veci postrážil, no stále to bude LEN CUDZÍ človek. 
 • Čokoľvek dôležitejšie si zabudnete, požičať Vám to môže iba cudzia osoba. Napríklad nabíjačku na mobil. Áno, bez mobilu sa dá žiť, ale komplikuje to situáciu. Nemôžete fotiť, nemáte pojem o čase, nemôžete volať, ste bez budíka. 
 • Vyššie náklady. Single cestujúci si často musia doplatiť za dvojlôžkovú izbu, prípadne znášajú iné náklady, ktoré sú rozpočtované na 2 osoby. Napríklad ja som za Barcelonu platila o 1/3 z ceny zájazdu viac ako ostatní cestujúci. 
 • Strácate časť pocitu bezpečia. Stať sa môže komukoľvek, kedykoľvek, čokoľvek, ale predsa len sa spokojnejšie cestuje dvom ako jednému.
 • Môžete "vyfásnuť" nechceného prísediaceho, ak cestujete na výlet/dovolenku autobusom. Tento cudzí človek bude vo Vašej tesnej blízkosti dosť dlhý čas a ak si navyše budete prekážať, môže to byť dosť zlá cesta.
 • Ak si so sebou do lietadla beriete len príručnú batožinu, ako single cestujúci musíte starostlivo zvážiť, čo si zoberiete. Napríklad čo sa týka limitu na tekutiny - ak by ste cestovali dvaja, stačil by Vám jeden minišampón, jeden minisprcháč, jedna mini zubná pasta atď., teda vedeli by ste si toho zobrať viac. Ako single cestujúci si musíte všetko potrebné zobrať do svojho kufra a zmestiť sa do limitov.
 • Ak sa chcete objaviť aspoň na pár pekných dovolenkových fotografiách, budete musieť požiadať niekoho cudzieho, aby Vás odfotil. V opačnom prípade budú mobil s dobrým fotoaparátom a selfie tyč Vašou nevyhnutnou výbavou.

Ak sa chystáte cestovať sami, tak:
 • poznačte si telefónne číslo na sprievodcu, ideálne aj na papier, ak by sa Vám vybil mobil;
 • hneď v úvode zájazdu sa snažte zapamätať si tváre čo najväčšieho počtu cestujúcich;
 • nadviažte kontakt s čo najväčším počtom cestujúcich a ak je to možné, vždy sa počas fakultatívnych výletov k niekomu pridajte (výhoda - vždy sa pridáte práve k tej skupinke, ktorá ide tam, kam chcete ísť Vy);
 • nájdite si aspoň jednu "spriaznenú dušu", ktorá dohliadne na to, aby sa z nejakého miesta neodišlo bez Vás - môže ísť priamo o sprievodcu alebo niekoho, s kým si budete viac rozumieť a tento človek postrehne, ak náhodou budete na dohodnutom mieste stretnutia v dohodnutom čase chýbať;
 • okrem mobilu si zoberte aj náramkové hodinky - ak budete veľa fotiť/natáčať na telefón, rýchlo sa Vám vybije a môžete zostať bez pojmu o čase;
 • oveľa viac dbajte na to, či máte správne nastavený budík a či ste správne počuli miesto a čas stretnutia/odchodu.

Verím, že Vám tento článok pomohol v rozhodovaní, či ísť alebo neísť na single dovolenku, ak náhodou nemáte po ruke nikoho, kto by sa k Vám pridal. Či už sa tento rok vydáte na dovču sami alebo s niekým - prajem Vám veľa príjemných cestovateľských zážitkov:)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára