pondelok 31. júla 2017

Aká je práca šéfredaktorky?


Ahoj decká!

Už je to vyše roka, čo sme začali vydávať GRANT. Prvých pár mesiacov sme pravdepodobne ani my netušili, čo sme si na seba "ušili" a ako také (pravidelné) vydávanie časopisu v praxi vyzerá, ale postupom času začíname byť zohratejší, dolaďujeme detaily, učíme sa na vlastných chybách a neustále uvažujeme, ako časopis zlepšiť a viac spropagovať.

Každý druhý mesiac má náš redakčný tím poradu, na ktorej brainstormujeme koncept nového čísla. Všetky nápady si zapisujeme a postupne vytvárame obsah. Po porade máme obvykle vymyslené dve tretiny nového čísla, zvyšnú tretinu vymýšľame "zapochodu" - popri tom, ako pracujeme na už odsúhlasených článkoch. Gro redakcie tvoria celkovo traja ľudia - môj šéf, grafik a ja. Okrem nás sa na tvorbe časopisu podieľajú 2 interné redaktorky, ale dávame priestor aj externistom. Ja sama som aj redaktorka a do každého vydania prispievam cca 3 - 4 článkami.

Okrem písania vlastných článkov spracovávam informácie z rôznych oficiálnych zdrojov (ministerstiev, zákonov, agentúr...), robím rozhovory, nábory nových redaktorov, gramatickú, štylistickú a formálnu korektúru všetkých článkov, komunikujem s redakčným tímom a posúvam už hotové články na spracovanie grafikovi, vyhľadávam fotografie v databankách, vyberám fotografiu na titulnú a zadnú stranu, píšem úvodník, vyberám nadpisy na titulku, robím finálnu kontrolu celého čísla pred tým, ako sa definitívne uzavrie, spravujem webovú stránku a facebookový profil časopisu, vystavujem faktúry, rozosielam nové číslo predplatiteľom, realizujem marketingové kampane a, samozrejme, neustále uvažujem, ako by sme mohli časopis urobiť pútavejším.  

Je jasné, že toto všetko nie je práca na pár hodín. Navyše po tom, ako sme v januári tohto roka prešli z mesačného bezplatného vydávania na spoplatnený dvojmesačník, príprava časopisu nie je už len naša záľuba, ale aj záväzok. Minulý rok, keď bol časopis voľne dostupný, sme občas pár dní meškali s jeho vydaním alebo sme si nerobili ťažkú hlavu z toho, keď sa nám do nového čísla nepodarilo získať zaujímavý rozhovor. Teraz však máme "tam na druhej strane" predplatiteľov, ktorí na náš výstup čakajú a my si nemôžeme NECHCEME dovoliť niekoho sklamať, priniesť mu odfláknuté číslo a pokrčiť plecami štýlom "ups, tak tento mesiac to nevyšlo...". GRANT je odborný časopis a našimi čitateľmi sú najmä podnikatelia, majitelia a manažéri súkromných spoločností, starostovia, primátori, zástupcovia odbornej verejnosti a tretieho sektora, teda náročné publikum, ktoré si nás neotvára s cieľom skrátiť si chvíľu, ale získať cenné informácie pre svoje ďalšie fungovanie.

Možno minulý rok, keď sme začínali, som sama neverila, že dokážeme fungovať, prinášať stále nové a nové články, ale počet našich predplatiteľov rastie a ten pocit, keď mi príde na e-mail nová objednávka alebo hotové číslo od grafika, je jedným z tých najkrajších:)

Snívali ste aj Vy niekedy o práci šéfredaktorky? Časopis s akým obsahom by ste najradšej tvorili? Aký časopis - a nemyslím len odborný - v súčasnosti najradšej čítate? 

Prajem Vám ešte krásny večer.

2 komentáre:

  1. Musí to byť skvelé splniť si svoj sen. Niekedy tiež uvažujem o niečom podobnom. Priznám sa, že momentálne nečítam žiadne časopisy. Ocenila by som asi nejaké psychologicko-motivačné typy časopisov. Kedysi som čítavala bulvárne Emmy, Evy a podobné vec, no odkedy mám blog mám pocit, že sú v nich len samé hlúposti.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ahoj Janka, z nejakého dôvodu si vo všeobecnosti tiež radšej čítam blogy ako časopisy, ale na dlhšie cesty si so sebou rada beriem Evitu:) Taký motivačný časopis by vôbec nebol zlý, založíš nejaký?:)

      Odstrániť