pondelok 31. júla 2017

Aká je práca šéfredaktorky?


Ahoj decká!

Už je to vyše roka, čo sme začali vydávať GRANT (o mojom nadšení zo splneného sna si môžete prečítať v tomto článku). Aj keď sa môže zdať, že práca šéfredaktorky je iba o rozdeľovaní úloh, sledovaní termínov, čakaní na články od redaktorov a tramtadadá, zrazu máte na konci mesiaca v rukách nové číslo, nie je to tak. Sme malá redakcia, kde šéfujem skôr sama sebe ako iným, ale najmä - každému jednému z nás úprimne záleží na tom, aby každé ďalšie číslo bolo lepšie ako to predchádzajúce. No a ako vyzerá také moje šéfredaktorovanie?:)

Každý druhý mesiac má náš redakčný tím poradu, na ktorej brainstormujeme koncept nového čísla. Všetky nápady si zapisujem a postupne vytváram obsah. Po porade máme obvykle vymyslené dve tretiny nového čísla, zvyšnú tretinu vymýšľame "zapochodu" - popri tom, ako pracujeme na už odsúhlasených článkoch. Gro redakcie tvoria celkovo traja ľudia - majiteľ spoločnosti, v ktorej pracujem ako projektová manažérka, grafik a ja. Okrem nás sa na tvorbe časopisu podieľajú 2 interné redaktorky, ale dávame priestor aj externistom. Ja sama som aj redaktorka a do každého vydania prispievam cca 3 - 4 článkami.

Okrem písania vlastných (autorských) článkov spracovávam informácie z rôznych oficiálnych zdrojov (ministerstiev, zákonov, agentúr...), robím rozhovory, nábory nových redaktorov, gramatickú, štylistickú a formálnu korektúru všetkých článkov, komunikujem s redakčným tímom a posúvam už hotové články na spracovanie grafikovi, vyhľadávam fotografie v databankách, vyberám fotografiu na titulnú a zadnú stranu, píšem úvodník, vyberám nadpisy na titulku, robím finálnu kontrolu celého čísla pred tým, ako sa definitívne uzavrie, spravujem webovú stránku a facebookový profil časopisu, vystavujem faktúry, rozosielam nové číslo predplatiteľom, realizujem marketingové kampane a, samozrejme, neustále uvažujem, ako by sme mohli časopis vylepšiť a lepšie ho spropagovať.  

Je jasné, že toto všetko nie je práca na pár hodín. Navyše po tom, ako sme v januári tohto roka prešli z mesačného bezplatného vydávania na spoplatnený dvojmesačník, príprava časopisu nie je už len naša záľuba, ale aj záväzok. Minulý rok, keď bol časopis voľne dostupný, sme občas pár dní meškali s jeho vydaním alebo sme si nerobili ťažkú hlavu z toho, keď sa nám do nového čísla nepodarilo získať zaujímavý rozhovor. Teraz však máme "tam na druhej strane" predplatiteľov, ktorí na náš výstup čakajú a my si nemôžeme NECHCEME dovoliť niekoho sklamať, priniesť mu odfláknuté číslo a pokrčiť plecami štýlom "ups, tak tento mesiac to nevyšlo...". GRANT je odborný časopis a našimi čitateľmi sú najmä podnikatelia, majitelia a manažéri súkromných spoločností, starostovia, primátori, zástupcovia odbornej verejnosti a tretieho sektora, teda náročné publikum, ktoré si nás neotvára s cieľom skrátiť si chvíľu, ale získať cenné informácie pre svoje ďalšie fungovanie.

Možno minulý rok, keď sme začínali, som sama neverila, že dokážeme fungovať, prinášať stále nové a nové články a zaujať toľko ľudí, no počet predplatiteľov GRANTu každý mesiac rastie a ten pocit, keď mi príde na e-mail nová objednávka alebo hotové číslo od grafika, je jedným z tých najkrajších:)

Snívali ste aj Vy niekedy o práci šéfredaktorky? Časopis s akým obsahom by ste najradšej tvorili? Aký časopis - a nemyslím len odborný - v súčasnosti najradšej čítate? 

Prajem Vám ešte krásny večer.

2 komentáre:

  1. Musí to byť skvelé splniť si svoj sen. Niekedy tiež uvažujem o niečom podobnom. Priznám sa, že momentálne nečítam žiadne časopisy. Ocenila by som asi nejaké psychologicko-motivačné typy časopisov. Kedysi som čítavala bulvárne Emmy, Evy a podobné vec, no odkedy mám blog mám pocit, že sú v nich len samé hlúposti.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ahoj Janka, z nejakého dôvodu si vo všeobecnosti tiež radšej čítam blogy ako časopisy, ale na dlhšie cesty si so sebou rada beriem Evitu:) Taký motivačný časopis by vôbec nebol zlý, založíš nejaký?:)

      Odstrániť