streda 25. februára 2015

BENÁTKY

Bongiorno amanti:)) Po príspevkoch o Verone a ostrovoch Burano a Murano tu mám pre vás záverečné (trošku dlhšie) rozprávanie o našom výlete do Talianska, v rámci ktorého sme navštívili aj karneval v Benátkach.

Viete že...
...Benátky tvorí 118 ostrovov, na ktorých sa nachádza vyše 400 mostov?
...tiramisu je benátsky zákusok?
...v benátskych kanáloch je slaná aj sladká voda?

Benátky, nazývané aj kráľovnou Jadranského mora, mestom vody alebo mestom svetla, boli v minulosti námornou veľmocou a centrom umenia. Potvrdzujem, že túto históriu je z Benátok cítiť ešte aj dnes a keď nám sprievodkyňa rozprávala všetky tie príbehy a udalosti, ktoré sa s Benátkami spájajú, mala som pocit, akoby sa diali tu a teraz. Ak by som ale mala sama vymyslieť nejaký podtitul tomuto mestu, nazvala by som ho mestom dvoch tvárí. Na jednej strane vidíte všetku tu krásu, bohato zdobené budovy, honosné námestia, vzácne pamiatky, výtvory umelcov, drahé reštaurácie (napr. v jednej kaviarni stojí káva 18 eur, čo im šiši?:D) a všetky tie veci, ktoré môžete vidieť a zažiť len v Benátkach, na strane druhej realita Benátok nie je vôbec taká ružová. Mnohé historické budovy síce naoko vyzerajú pekne, ich stav je však alarmujúci a taktiež bývanie a ubytovanie je tu drahé, ale podmienky bývania cene rozhodne nezodpovedajú. Aj my s priateľom sme sa zatúlali do jednej obytnej štvrte, ktorá na tom bola horšie ako môj internát a to je už čo povedať. Mladí ľudia sa pre zlé podmienky na bývanie a takmer žiadne pracovné možnosti z mesta sťahujú, a tak je priemerný vek obyvateľov Benátok relatívne vysoký. Zaujímavosťou je, že Bentáky sú v priemere 54 dní do roka zatopené, preto majú takmer všetky budovy vyvýšený vchod a vyššie obloženie. Inak je to vcelku frustrujúca predstava, koľko vody okolo seba títo ľudia majú, no kúpať sa v nej nemôžu, pretože vodná cesta je tu cesta ako každá iná... 

Napriek chybičkám krásy (ktoré ale vnímajú skôr domáci ako turisti), Benátky sú jedno z najkrajších miest, aké som kedy videla a ako milovník pamiatok a historických častí mesta som si tu prišla na svoje. Páčilo sa mi a obdivovala som tu prakticky všetko a ako pri každom meste, ktoré navštívim cez zimu, aj v prípade Benátok dúfam, že zažijem aj ich letnú tvár. Tá februárovo-karnevalová vyzerala takto:


A ešte vám chcem povedať, že celý výlet Burano-Murano-Benátky-Verona sme absolvovali s cestovnou kanceláriou Primatravel, ktorá má sídlo v Nitre a ponúka množstvo lákavých zájazdov. My s priateľom sme boli spokojní úplne so všetkým, od dopravy, služby sprievodcu, cez ubytovanie, stravu, celkovú organizáciu, až po cenu a celkový zážitok:-) Týmto ukončujem sériu "talianskych príspevkov" a dúfam, že čoskoro navštívim ďalšie krásne miesta, pretože vo výhľade ich mám ešte mnoho:)) Pozdravujem vás a budem rada, ak mi napíšete, aké sú vaše cestovateľské sny:)

4 komentáre:

 1. To jsou krásné fotky :) Taky bych se tam jednou ráda podívala
  Blog by Veru

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ak budeš mať možnosť, určite neváhaj, myslím, že to stojí za to :-)

   Odstrániť
 2. Benátky som mala možnosť navštíviť v septembri minulého roka a je to naozaj nádhera, skvelé fotky. :-)
  The city of fashion

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, aj mne sa v Benátkach veľmi páčilo :-)

   Odstrániť