streda 25. júna 2014

Zopár informácií, ktoré sa Vám zídu, ak sa chystáte pracovať v Anglicku

Foto: Nubia Navarro via Pexels

Ahoj:-) Tak mi napadlo, že svoju skúsenosť môžem pretaviť do niečoho užitočného, a tak tu mám pre vás zopár cestovateľských tipov, ešte kým si to všetko pamätám:-)

PRED ODCHODOM
Pred odchodom si skontrolujte platnosť všetkých dokladov a vybavte si európsky preukaz poistenca. Ak ste študent, myslite na všetko, čo sa bude diať počas vašej neprítomnosti - napr. zápis známok do indexu, odubytovanie, zápis do ďalšieho ročníka... Zistite si, na čo všetko budete potrebovať splnomocnenie a či je potrebné ho mať overené notárom. Vybavte si lekárov, hlavne preventívnu prehliadku u zubára, a nakúpte si dostatočné množstvo liekov, ktoré užívate alebo o ktorých si myslíte, že by sa mohli zísť. V banke a u operátora sa informujte o službách, ktoré plánujete v zahraničí využívať. Vyberte si potrebnú hotovosť a v prípade záujmu poistenie. Uistite sa, že ste doma vyhodili smeti, všetko zavreli, zamkli, vypli prívod vody a má sa vám kto starať o kvety, zvieratá, došlú poštu... Ak plánujete cestovať letecky, dobre si naštudujte prepravné podmienky - najlepšie ešte pred tým, ako sa vydáte na nákup kufrov.

UBYTOVANIE & PRÁCA
Ubytovanie a prácu môžete riešiť pred odchodom alebo po prílete, cez agentúru alebo na vlastnú päsť. Najlepšie je, ak máte referencie alebo známeho v meste, do ktorého sa chystáte. Ak si prácu hľadáte na vlastnú päsť, majte pripravených niekoľko výtlačkov životopisov a motivačných listov - vzor európskeho CV aj s inštrukciami nájdete na internete. V Anglicku je mzda vyplácaná zväčša každé dva týždne a zväčša nie na ruku, preto je vhodné otvoriť si účet v banke (peniaze vám budú chodiť priamo na účet alebo vám zamestnávateľ vyplatí mzdu vo forme šeku). Minimálna mzda sa v Anglicku líši podľa veku. Po zamestnaní sa budete potrebovať National Insurance Number - číslo, ktoré je súčasťou pracovnej zmuvy. Vďaka nemu sa stanete legálne pracujúcim a budete zaradí do systému dôchodkového sporenia. Ak o sporenie nemáte záujem, je možné ho zrušiť, pričom strhnuté peniaze vám úrad spätne vráti.

FORMALITY
Otvorenie bankového účtu sa nedeje na počkanie a môže trvať aj dva týždne. Niektoré banky vyžadujú predloženie dvoch dokladov totožnosti, odo mňa si banka TSB pýtala iba jeden a potvrdenie o práci a ubytovaní (prvé mi vystavil zamestnávateľ, druhé majiteľ domu, v ktorom bývam). National Insurance Numer (NINo) sa dá vybaviť iba na úrade práce (ktorý nie je v každom meste) a podobne, ako pri otváraní bankového účtu, aj pri prideľovaní tohto čísla absolvujete vstupný pohovor. Bankomatová kartička, PIN aj NINo Vám prídu poštou, preto dbajte na správne vyplnenie adresy. Vhodné je kúpiť si telefónnu kartu, keďže zamestnávateľ aj úrady vás budú chcieť kontaktovať. 

NETREBA ZABUDNÚŤ
Autá v Anglicku jazdia po opačnej strane. Telefónna predvoľba pri hovoroch do Anglicka je +44, na Slovensko +421. Majitelia nehnuteľností zväčša požadujú zálohu vo výške mesačného nájmu. Anglicko nie je v EMÚ, oficiálnou menou je britská libra. Anglicko nie je v Schengenskom priestore a pri vstupe do krajiny prebiehajú kontroly. Krajina je členom EÚ a pri preukazovaní totožnosti vám postačí občiansky. V anglických zástrčkách je iné napätie, preto budete pri používaní dovezených spotrebičov a elektroniky potrebovať špeciálny zásuvný modul. Formuláre na úradoch sa vypĺňajú paličkovým písmom čiernym perom. Po vybavení formalít nenoste doklady pri sebe - v Anglicku nie je povinné nosiť so sebou žiadny doklad totožnosti, navyše ich prípadná strata vám môže značne skomplikovať život. Naopak, pri vstupe do nočných klubov alebo pri nákupe alkoholických nápojov je doklad totožnosti (akýkoľvek s fotkou) nevyhnutný. Držba kasera je v Anglicku protizákonná. 

Ak sa medzi vami nájde čo i len jeden človek, ktorému tieto informácie pomôžu, budem sa tešiť:-) Majte krásne leto, pozdravujem vás:-) 

8 komentárov:

 1. Och ja by som rada šla do Anglicka
  Super, budem vedieť do budúcna :)

  http://www.anetabjelakova.blogspot.sk/
  <3

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :-) Budem sa tešiť, ak Ti práve tento článok pomôže:-)

   Odstrániť
 2. Také bych se tam alespoň jednou v životě podívala :) Moc pěkný článek kočko ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Pokud mi nevyjde příští rok VŠ do magisterského studia, tak bych se chtěla vydat do zahraničí :). A i kdyby VŠ vyšla, tak jsme si s přítelem říkali, že bysme práci v zahraničí chtěli vyzkoušet
  veru-life.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je to výborná skúsenosť, ak budeš mať možnosť, určite neváhaj:-)

   Odstrániť
 4. Skvelý článok, kopec užitočných informácií toto sa len tak niekedy človek nedozvie, pokiaľ to sám na vlastnú päsť neskúsi, odporúčania a referencie sú to najlepšie, čo môže byť.
  Bianka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne:) Keď to má človek všetko kade tade po internete a úradoch zháňať, je toho dosť, ale nájsť to takto niekde všetko spísané, juj, čo by som za to ja pred odchodom do UK dala:))

   Odstrániť